Jump to content



Πρόβλημα με Wake-On-Lan και Magic Packet


tarantules

Recommended Posts

Προσπαθώ ανεπιτυχώς εως τώρα να ενεργοποιήσω το wake-on-lan σε ένα σύστημα με μητρική Gigabyte P35C-DS3R και onboard κάρτα δικτύου Realtek RLT8168/8111 PCIe (10/100/1000).

Λειτουργικό Windows XP Pro SP3 με απενεργοποιημένο firewall, χωρίς εγκατεστημένο οποιοδήποτε antivirus και (εννοείται) πεντακάθαρο λειτουργικό...

H κάρτα δικτύου έχει επιλογές :

1.Wake-On-Lan Capabilities (Magic Packet/Pattern Match/Magic Packet&Pattern Match)

2.Wake-On-Lan Τερματισμού (Ενεργό/Ανενεργό)

Στα παραπάνω, στο 1 έχω δοκιμάσει και τους 3 συνδυασμούς, στο 2 έχω δοκιμάσει και τις επιλογές.

Επίσης να σημειώσω οτι δοκίμασα να αποτσεκάρω την επιλογή που δίνει στον υπολογιστή τη δυνατότητα να απενεργοποιεί τη συγκεκριμένη κάρτα για εξοικονόμηση ενέργειας μπας και φταίει αυτό αλλά τίποτα.

Στο BIOS τώρα η μητρική μου έχει τις επιλογές:

1. PME Event Wake Up (Allows the system to be awakened from an ACPI sllep state by a wake-up signal from a PCI or PCIe device) (Το έχω ενεργοποιήσει)

2. Power On by Ring (Allows the system to be awakened from an ACPI sleep state by a wake-up signal from a modem that supports wake-up function (Το έχω ενεργοποιήσει)

To πρόβλημα δεν το εντοπίζω στην πλευρά του router μου μιας και απότι διάβασα στο νετ, το λεντάκι της κάρτας δικτύου πρέπει να είναι αναμένο (standby) όταν έχω σβηστό το pc πράγμα που δεν συμβαίνει.

Τώρα όσον αφορά το router Tomson Speedtouch ST780WL Voip :

ΔΕΝ έχω ενεργοποιημένο το firewall (άρα δεν μπλοκάρω οποιοαδήποτε πόρτα - νομίζω η 9 είναι για wake-on-lan)

Μπαίνω σε 2 online σελίδες για wake-on-lan (1,2)δίνοντας την MAC address της NIC μου και την εξωτερική IP του pc

μου, και μου λέει και στις 2 περιπτώσεις οτι το magic packet στάλθηκε επιτυχώς.Ο υπολογιστής όμως δεν ανάβει.

Έχω μια ψιλοαμφιβολία εαν πρέπει να δίνω τη MAC της NIC ή τη MAC του router.Κάνω το 1ο πάντως.

Στις ιστοσελίδες μπαίνω από το smartphone χρησιμοποώντας το ασύρματο lan του router.

Που διάλο είναι το πρόβλημα μπορεί κάποιος να μου πει;

Πριν προλάβετε να μου πείτε για port-forward σας ξαναλέω οτι το πρόβλημα το εντοπίζω στο pc που δεν είναι αναμένο το λεντάκι standby της NIC μου.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικα κανεις wol ?

Wake-On-Lan Capabilities --> Magic Packet

Wake-On-Lan Τερματισμού --> Ανενεργο

Στο BIOS και τα 2 ειναι ασχετα με την καρτα δικτυου (τουλαχιστον το δευτερο...). Ψαξε μηπως εχει καπου WOL. Ισως στα μενου του chipset !

(In any case, πρεπει να κανεις forward την 9 παντως). Θα βαζεις εξωτερικη ΙΡ που σου δινει ο ISP, και μετα την MAC του pc

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα τα παραπάνω αλλά και πάλι τίποτα απολύτως.Το λεντάκι δεν ανάβει.

Όσο για το BIOS , η μόνη επιλογή σχετική με lan εκτός από τις παραπάνω που ήδη ανέφερα είναι η επιλογή :

Onboard LAN Boot ROM (Allows you to deside wheather to activate the boot ROM inegrated with the onboard LAN chip)

Σαν default τιμή είχε disable.Και enable που το γύρισα τίποτα δεν κατάφερα.

Όσο για την IP βάζω την εξωτερική που μου δίνει ο ISP και τη MAC της NIC.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Δοκίμασα χθες βράδυ το Wake-on-Lan Packet sniffer με τα εξής αποτελέσματα:

Ανοιχτό PC: Αποστολή magic packet με smartphone μέσω ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ δικτύου (Το δέχθηκε)

Ανοιχτό PC: Αποστολή magic packet από άλλο PC από εξωτερική IP (Δεν το δέχθηκε)

PC standby: Αποστολή magic packet με smartphone μέσω ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ δικτύου (ΔΕΝ το δέχθηκε)

PC standby: Αποστολή magic packet από άλλο PC από εξωτερική IP (Δεν το δέχθηκε)

Κλειστό PC: Δεν το δέχθηκε (εννοείτε) και στις 2 περιπτώσεις.

Κάνω port forwart στο router μου τη θύρα 9 που πηγαίνει το magic packet:

PC standby: Αποστολή magic packet με smartphone μέσω ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ δικτύου (Tο δέχθηκε και άνοιξε το pc)

Κλειστό PC: Αποστολή magic packet με smartphone μέσω ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ δικτύου (Δεν το δέχθηκε)

(Αποστολές από εξωτερικό PC θα δοκιμάσω το βράδυ).

Το πρόβλημα να ανοίξω το PC από power off παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ'το BIOS πρέπει να ρυθμίσεις και το λειτουργικό να βάζει σε σωστό mode την κάρτα πριν κάνει shutdown. Σε windows δε γνωρίζω πως γίνεται αλλά δε θα είναι δύσκολο να το βρεις.

Ως προς το WOL μέσω internet, καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το pc είναι κλειστό, η κάρτα δικτύου δεν έχει IP. Η αποστολή magic packet λοιπόν, δεν γίνεται σε επίπεδο IP, αλλά σε επίπεδο MAC (data link layer). To magic packet είναι ένα broadcast πακέτο. Πολλά router, κόβουν τα broadcast πακέτα, γιατί είναι κλασσικός τρόπος για DoS attack.

Πάντως αν θες wol μέσω internet, στέλνεις το πακέτο στην ip του router (internet ip / η τοπική ούτε φαίνεται ούτε υπάρχει) με την MAC της NIC του pc. Εγώ για πόρτα χρησιμοποιούσα μια που είχα ήδη ανοιχτή. Σε μένα έπαιξε (NetFasteR 2), αλλά απ ότι κατάλαβα πρέπει να έχεις κατάλληλο router.

Επίσης να σου πω ότι εμένα πολλά από τα tool-άκια που υπάρχουν, δεν μου έκαναν δουλειά και τα sites δεν τα εμπιστεύομαι για τέτοια πράγματα. Χρησιμοποίησα εντολή από linux terminal και όλα έπαιξαν :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.