Jump to content



Προταση για τροφοδοτικο μεχρι 600w και modular.


ngt

Recommended Posts

σε πολλούς κακοφαίνεται δυστυχώς να επενδύσουν σε ένα αξιοπρεπές PSU αλλά τα χώνουν ευχαρίστως για CPU, VGAs κτλ. παρόλο που ιδιαίτερα οι τελευταίες κοστίζουν πολύ παραπάνω από ένα καλό PSU το οποίο θα το έχεις για πολλά χρόνια.

Το θέμα είναι ότι το PSU είναι η καρδιά του συστήματος και αν αυτό δε λειτουργεί σωστά τότε εκτός από προβλήματα μπορεί να σου δημιουργήσει και οικονομικά προβλήματα καίγοντας μητρικές κτλ.

Ως ηλεκτρονικός το 90% των βλαβών που συναντώ στη δουλειά μου (και όχι μόνο) έχει να κάνει με το κύκλωμα τροφοδοσίας (ή ευθύνεται αυτό).

Τέλος τα 30-100W που γλυτώνεις με ένα PSU πρόσφατης τεχνολογίας σε σχέση με ένα παλιό σε χαμηλά loads και idle αποπληρώνουν μετά από ένα διάστημα το κόστος του PSU (ιδιαίτερα τώρα με τις τρελές αυξήσεις της ΔΕΗ).

Το AX650 το περιμένω όπου να ναι για (english) review.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1125]ngt[/MENTION] εγώ απλά υπολόγισα σε € αυτό που είχες υπολογίσει εσύ. Αν έχεις τέτοιο κέρδος εν ώρα λειτουργίας αλλάζει κάπως η κατάσταση και μιλάμε για ένα όφελος ~15€ το χρόνο με 6 ώρες καθημερινής λειτουργίας. Σίγουρα δεν είναι ΤΟ κέρδος αλλά δεν είναι και αμελητέα ποσότητα σε καμία περίπτωση.

[MENTION=403]crmaris[/MENTION] συμφωνώ μαζί σου 100%. No name PSU είχα μόνο στο 1ο μου πισι που δεν ήξερα απολύτως τίποτα. Η ένσταση μου η προσωπική έχει να κάνει με τα παραπάνω έξοδα για μια ένα μοντέλο μιας gold σειράς πχ. Δλδ δεν βλέπω διαφορά και μεγάλο όφελος για τον μέσο χρήστη να επιλέξει ένα καλό και επώνυμο τροφοδοτικό 80+ των πχ. 90€ σε σχέση με ένα μοντέλο της ίδιας εταιρείας των 150€.

Link to comment
Share on other sites

σε πολλούς κακοφαίνεται δυστυχώς να επενδύσουν σε ένα αξιοπρεπές PSU αλλά τα χώνουν ευχαρίστως για CPU, VGAs κτλ. παρόλο που ιδιαίτερα οι τελευταίες κοστίζουν πολύ παραπάνω από ένα καλό PSU το οποίο θα το έχεις για πολλά χρόνια.

Το θέμα είναι ότι το PSU είναι η καρδιά του συστήματος και αν αυτό δε λειτουργεί σωστά τότε εκτός από προβλήματα μπορεί να σου δημιουργήσει και οικονομικά προβλήματα καίγοντας μητρικές κτλ.

Ως ηλεκτρονικός το 90% των βλαβών που συναντώ στη δουλειά μου (και όχι μόνο) έχει να κάνει με το κύκλωμα τροφοδοσίας (ή ευθύνεται αυτό).

Τέλος τα 30-100W που γλυτώνεις με ένα PSU πρόσφατης τεχνολογίας σε σχέση με ένα παλιό σε χαμηλά loads και idle αποπληρώνουν μετά από ένα διάστημα το κόστος του PSU (ιδιαίτερα τώρα με τις τρελές αυξήσεις της ΔΕΗ).

Το AX650 το περιμένω όπου να ναι για (english) review.

πολυ καλο το AX650

το εχω εδω και λιγο καιρο. μεχρι και GTX590 σηκωνει

Link to comment
Share on other sites

Οριστε ! Μολις μαθαν οτι πηρα τροφοδοτικο και θα καιω λιγοτερο καναν αυξησεις :p !

Αύξηση 9,2% στα τιμολόγια της ΔΕΗ από την 1η Ιανουαρίου

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231143883

Το θεμα με τα λιγοτερα βατ ειναι οτι π.χ. τα 20w που εκαιγα παραπανω ηταν.... Θερμοτητα !

Αλλα ενα θετικο δλδ χαμηλοτερες θερμοκρασιες !

Βασικα εβαλα μολις τωρα το χερι μου απο πισω απο το τροφοδοτικο και ειναι παγωμενο*

Send from a PC using windows xp and firefox

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μαπα το καρπουζι μας βγηκε

Επαθα οτι παθαν και οι υπολοιποι που γραφουν στο φορουμ της corsair.

Corsair AX650 Gold | The pc does not start after being turned off - The Corsair Support Forums

Παλι καλα που δεν αρχιζα να ξηλωνω οπως μου ειχε γραψει πιο παλια ο φιλος εδω

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/provlima-trofodotiko-i-mitriki-123321.html

Link to comment
Share on other sites

Θα στο αλλαξει τσαμπα η corsair μην σκας (λογικα ουτε μεταφορικα θα πληρωσεις)

το δικο μου δοξα τον θεο παρολο που του εχω πιει το αιμα δεν εχει κανει κιχ και το πηραμε σχεδον μαζι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.