Jump to content



Προταση για τροφοδοτικο μεχρι 600w και modular.


ngt

Recommended Posts

Καλησπερα

Θα ηθελα ενα ποιοτικο τροφοδοτικο μεχρι 600w και να ειναι μodular ωστε να μην εχω δυο κιλα μακαροναδα μεσα στο κουτι.

Θα προτιμουσα καποιο τροφοδοτικο με καλο efficiency σε Idle και χαμηλα loads, παρα απολυτα νουμερα σε ampere.

Και να εχει και κουμπακι on-off απο πισω ! (εβλεπα ενα silverstone modular που δεν εχει)

Budget οχι πανω απο 150€

Link to comment
Share on other sites

Seasonic και corsair το ιδιο πραγμα δεν ειναι ?

NTG (σχεδων συνεψευδωνυμια)

To x-560 θα εχει αρνητικα αν το παρω ? Max φτανω πριζα 250-300watt.

i5-750 με μια 5850 ειμαι οχι πολλα πραγματα

Και αποτι λεει το review

http://www.hardocp.com/article/2011/03/23/seasonic_xseries_x660_power_supply_review/3

The Seasonic X-660 is literally almost the exact same build quality as the Seasonic X-560. So while once more excellent over all, there is very little new to see here today.

Ναι και side by side seasonic x-660 vs corsair ax-750

Ιδια φαινονται, μηπως ειμαι ομως κακαομαθημενος που μαρεσει το μαυρο pcb :rolleyes:

post-1125-1416075612,3807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο δικες σας παροτρυνσεις αγορασα το μπανικο και ομορφο Corsair AX650 (και ακριβο)

Ελπιζω να ειναι απροβληματιστο !

Εντυπωσεις μη μ ρωτησετε ακομη στο κουτι του θα ειναι, το ΣΚ θα εχω χρονο !

psu.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον επειδη εχω και μετρητη καταναλωσης ρευματος.

Ηθελα να δω μπακαλιστικα και την καταναλωση του τροφοδοτικου να δω κατα ποσο βελτιωθηκε απο το παλιο μου Hiper Type-R 580w.

Ειδα μια εκπληκτικη μειωση του 20% στο Desktop και οταν ειναι κλειστος ο υπολογιστης καιει πολυ πιο λιγο.

Το Type-R δεν εχει σταθερα 4w καταναλωση κλειστο, εκανε ανα 3 δευτερολεπτα peak στα 7w. Οποτε γυρω στα 5w καιει μεσο ορο.

Ετσι το Corsair θα μου γλυτωσει 4w την ωρα 18ωρες τη μερα που ειναι κλειστος = 72w / ημερα = 26,2 kw το χρονο :p

(Δλδ στα 7 χρονια που ειχα το Type-R μου εχει καψει κλειστο 183kwh !!! )

psu-consumption.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γυρω στο 10% περιμενα, αλλα απο την σιτγμη που ειναι gold psu το corsair, και το Type-r 7ετιας+

Μαλλον ειχε ~65-70% efficiency !

Μεγαλη αλλαγη ειχα δει επισης οταν αλλαξα και την καρτα γραφικων απο την Nvidia 9600gt (Μαρτιος 2008 τεχνοολογια 65nm) Σε 5850 (Οκτωβριος 2009 τεχνολογια 40nm )

Απο 117-118w IDLE στο desktop ειχα δει τα 103-105w πριν αλλαξω το τροφοδοτικο. (και τωρα πηγε 82,5 !)

Α και κατι ακομη, τωρα το Corsair οταν ειναι σβηστος ο υπολογιστης δειχνει 0,6-0,7w.

Ισως φορτισαν οι πυκνωτες γιατι το 1w το εβλεπα οταν το εβαλα πρωτη φορα πανω πριν το εκκινησω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γυρω στο 10% περιμενα, αλλα απο την σιτγμη που ειναι gold psu το corsair, και το Type-r 7ετιας+

Μαλλον ειχε ~65-70% efficiency !

Μεγαλη αλλαγη ειχα δει επισης οταν αλλαξα και την καρτα γραφικων απο την Nvidia 9600gt (Μαρτιος 2008 τεχνοολογια 65nm) Σε 5850 (Οκτωβριος 2009 τεχνολογια 40nm )

Απο 117-118w IDLE στο desktop ειχα δει τα 103-105w πριν αλλαξω το τροφοδοτικο. (και τωρα πηγε 82,5 !)

Α και κατι ακομη, τωρα το Corsair οταν ειναι σβηστος ο υπολογιστης δειχνει 0,6-0,7w.

Ισως φορτισαν οι πυκνωτες γιατι το 1w το εβλεπα οταν το εβαλα πρωτη φορα πανω πριν το εκκινησω!

φιλε αν επιτρεπετε απο που το πηρες;

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Απο το open247.gr Με μεταφορικα μου ερχοταν το πιο φτηνο αλλα το ειχε και αμεσα διαθεσιμο.

Τωρα σιγουρα το corsair ειναι καλο τροφοδοτικο, αλλα μηπως και το type-r ειναι επιεικως για τα μπαζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ετσι το Corsair θα μου γλυτωσει 4w την ωρα 18ωρες τη μερα που ειναι κλειστος = 72w / ημερα = 26,2 kw το χρονο :p

(Δλδ στα 7 χρονια που ειχα το Type-R μου εχει καψει κλειστο 183kwh !!! )

Η αλλιώς ~27€, δηλαδή 4,5€ το χρόνο :p

Το τροφοδοτικό είναι τούμπανο, αν και υπερβολικό για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες να υπολογισεις κ τα 20w τουλαχιστων που γλυτωνω ανα ωρα, οταν ειναι εν λειτουργια ο υπολογιστης !

20w x 4 ωρες τη μερα = 80w X 365 = 29,2 kw το χρονο.

Συνολο δλδ μαζι με το προηγουμενο κερδος 55,4kw ανα ετος... οχι ασχημα !

+ Οτι σιγουρα θα εχω πιο ησυχο το κεφαλι μου με το hardware μου.

Ναι ειναι υπερβολικα ακριβο σαν τροφοδοτικο, δλδ αν με ρωταγες πριν ενα χρονο να ξοδευα 150 ευρω σε τροφοδοτικο θα σε μουτζωνα.:man_in_love:

Παντα no name ειχα τροφοδοτικο απο παλια και μετα πηρα type-r το ειχα παρει μεταχειρω, μου εκλασε μια φορα πανω στην εγγυηση και το ειχα αλλαξει μια φορα, κ απο τοτε μου στραβοκατσε να το αλλαξω.

Φαντασου οτι χαλασε επειδη εκλεινα το κουμπακι απο πισω σε καποια φαση που ειχα παρει χαμπαρι οτι εκαιγε σβηστο, και ενα πρωι πηγα να το ανοιξω απο πισω, και μου κανει ενα παφ, πως δεν πηρε μητρικη κλπ παλι καλα.

Αλλες φορες μου εριχνε και τον γενικο στον πινακα ... !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.