Jump to content



Ακομη ενα θεμα επιλογης PSU


jimtasop

Recommended Posts

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ

ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ...

Στο ψητο τωρα ...

εχω το εξης συστημα

P4 -2.66mhz ( nomizo prescot -αγοραστηκε 2004)

mobo= gigabyte 8ik1100 - rev2

2*ddrsdram 2*512ram kingstone cl2.5

2*sata hdd

1*ide hdd

1*dvd-r

1*dvd-rom

mouse+keyboard

GPU = gainword bliss 7600gs AGP with active heatsping

1*pci wifi card

---------------------------------------------------------------------

Το http://www.extreme.outervision.com/p...ulatorlite.jsp μου βγαζει οτι χρειαζομαι ~385W

Εχω ενα antec true power 430W , αγορασμενο το 2003 , το οποιο αρχισε τα χαζα , οπως μπορειται να διαπιστωσετε http://http://www.insomnia.gr/forum/...d.php?t=230619

Επειδη θα κανω αναβαθμιση , και φυσικα θελω ενα ΠΟΙΟΤΙΚΟ PSU , ( εκαψα τη μουρη μου 2 φορες απο τροφοδοτ που εσκασε επανω μου) , στην οποια αναβαθμ 8α παω μαλλον σε Χ38 chipset - mobo , intell dual core , και μαλλον 2 καρτες γραφικων , ( sli H crossfire δεν ξερω) εχω δει τα εξης :

Etasis 750W

Zalman 600W

Enermax 720 infinity

-----------------------------------------

Απο οτι διαβασα εχει μεγαλη σημασια το +12V να εχει αρκετα A , να ειναι modular αμα εχεις μικρο κουτι , και να ειναι active PFC.

Απο τα τρια αυτα νομιζω οτι ειμαι καλλυμενος. Δεν ξερω ομως εαν φτανουν τα watts ( εστω και με μια καρτα γραφ)

Το case που εχω ειναι HEC 6k series , αρα πιστευω οτι τα χωραει.

Και κατι ακομη :

1. Με τα etasis τι παιζει με τις εγγυησεις ? Ειναι RMA ?

Εχει ενα etasis gaming 750W στο πλαισιο 100 euro ( εχει 4*+12V , each 16A , +12V4 = 18A , max total = 60A) . Και ισχυει αυτο που εχει το zalman με τις pci-e? H ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΑ απο μεσα

2.Mε τα ZALMAN ΠΑΙΖΕΙ rma ? εχει το ZM750-HP 750W 126 euro sto e-shop ΑΛΛΑ αμα η mobo θελει 20+4 pins χανεις την μια pci-e alter power

ΔΕΙΤΕ ΤΟ (http://www.hardwaresecrets.com/article/402)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι αξιζει να δωσεις καμια 30αρια ευρο παραπανω και να παρεις ενα 1000αρι η 850αρι γιατι με νεες αναβαθμισεις θα χριαστεις και πιο πολυ δυναμη. στο κατω-κατω ειναι και μια σιγουρια οτι δεν θα μαυρισεις την μουρη σου χειμωνιατικα!!!!!!!!!!!!!!! πιστεψε με εχω προσοπικη εμπειρια

αν θα παρεις 1 δοκιμασε 1 απο αυτα

1000αρι

enermax galaxy @1000w

coolermaster@1000w (μην με βαλεις να θυμιθω μοντελο 1 ειναι και ειναι και πρωτη μουρη στο site ts coolermaster)

850αρι

τα ιδια αλλα σε 850

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσα πολλά watt?Τι θα βάλει επάνω ποιά? Τα 600 καλύπτουν άνετα οποιαδήποτε μηχάνημα χρήστη (δεν μιλάω για server). Ακόμα και με 2 κάρτες σε sli είσαι εντάξει με τα περισσότερα μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Crossfire/SLI με 650 Watt = δυσκολοπουλος imho

μεταξυ των 3 που 8ετεις προς κριση χωρις δευτερη σκεψη 8α επελεγα το Infinity

Αν ριξεις μια ματια στα reviews στο net (ριξε μια ματια στον johny guru),8α διαπιστωσεις πως ειναι απιστευτο τροφοδοτικο

και παλι ομως τα Watt δεν ειναι αρκετα για CF/SLI σε o/ced συστημα ειδικα.

Ακομα και να φτανουν 8α ζοριζεται πολυ το τροφοδοτικο και 8α κανει φασαρια ;)

αν σε παιρνει οικονομικα και εφοσον αποφασισεις να παρεις 2 καρτες γραφικων τοτε παρε ενα 850.Αν μεινεις με μονη καρτα χτυπας το Infinity

Link to comment
Share on other sites

με 650W @ default αντεχει το τροφοδοτικο αλλα 8α ζοριζεται Νικο και 8α κανει φασαρια το φουρφουρακι του

και γω ειμαι σιγουρος πως το Liberty μου μαι χαρα 8α σηκωνει και δευτερη 2900pro (ενδεχομενως και με τον Q o/ced),αλλα 8α ζοριζεται πολυ και ο 12αρης 8α σβουραει σαν μανιακος :p

@webhunter

γιατι αναφερ8ηκε που8ενα για ποιες καρτες προσανατολιζεται?

εξαλλου ως εχει αναφερ8ει παμπολλες φορες,dual graphics αξιζει μονο με High End καρτες (και στην παρουσα φαση που ειναι ψιλομεταβατικη με τις 8800GT και σε mid-range κατ'εξαιρεση)

αν παρεις δυο μετριες/μικρες καρτες απλα εχεις περισσοτερη καταναλωση,ενδεχομενως χαμηλοτερες επιδοσεις απο ΜΙΑ αλλα δυνατη καρτα και φυσικα αυξημενες 8ερμοκρασιες στο εσωτερικο του κουτιου μιας και 8α εχεις 2 8ερμαστρες πλεον :D

Link to comment
Share on other sites

πωπω εξυπηρετηση...!!!!

οχι . high end user ειμαι ΑΛΛΑ οχι ο/c.Ουτε στο cpu , ουτε στο gpu.

Τωρα οσον αφορα ποιες καρτες γραφικων ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν ξερω ακομη....

Απο την αλλη το θεμα ευρω στο PSU ΔΕΝ με απασχολει.....Μιας και ολα απο εκει ξεκινανε....

Link to comment
Share on other sites

Για 850watt σου προτεινω τα εξης

Silverstone 850w

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=988715

Enermax 850w

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=909823

Για 1000watt

Enermax 1000w

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=904104

Silverstone 1000w

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=936715

Πιστευω τα τροφοδοτικα 1200watt ειναι πολυ ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

πωπω εξυπηρετηση...!!!!

οχι . high end user ειμαι ΑΛΛΑ οχι ο/c.Ουτε στο cpu , ουτε στο gpu.

Τωρα οσον αφορα ποιες καρτες γραφικων ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν ξερω ακομη....

Απο την αλλη το θεμα ευρω στο PSU ΔΕΝ με απασχολει.....Μιας και ολα απο εκει ξεκινανε....

σκοπος ειναι να κα8ορισεις τις αναγκες σου και να προσπα8ησεις στον βελτιστο βα8μο να προβλεψεις τις μελλοντικες αλλαγες (αμεσες,οχι μετα απο 3 χρονια) του συστηματος σου και την απαιτηση σε ισχυ τροφοδοτικου που αυτες 8α επιφερουν και να μην παρεις κατι περιττο μονο και μονο επειδη ειναι το καλυτερο ή το κορυφαιο

Αν τα χρηματα δεν παιζουν ρολο οπως λες,τοτε δεν ειχες 8εσει χρηματικο οριο ;)

Και στην τελικη πρεπει να υπαρχει χρηματικο budget για να μπορουν να περιοριστουν οι επιλογες και να μην συζηταμε αεναα :)

Link to comment
Share on other sites

για να μην σας κουρασω αλλο ειμαι μυξ σε αυτα

1. Enermax 720 infinity

(9.5/10 o johnny) - modular -1 year warranty

2.Etasis ET850 H 750

(9/10 o johnny) - non modular-1 year warranty

3.corsair750w

(9/10 o johnny) - modular - 5 yeaars warranty

4.Silverstone Strider 750w

(9/10 o johnny) - modular - 1 year warranty

απο τα παραπανω

1.το Etasis ειχε την ΚΑΛΗΤΕΡΗ διαχειρηση τασης

2. τα 5 χρονια του corsair ΕΙΝΑΙ ενα ατου

-----------------------------------------------------------------

Εχω ομως την εξης ΒΑΣΙΚΗ απορια

Πρεπει να εχει 2*3 Η 2*4 pci-e 12v sets παραπανω για τις 2 καρτες γραφικων??

Εκει τα εχασα ομολογω , και ειναι το ΜΟΝΟ που δεν εχω καταλαβει

Δλδ εαν παω σε SLI - Nvidia τοτε θελω ποσα ζευγη

Εαν παω σε CROSSFIRE ??

Ean lysv kai ayto TOTE mallon για Etasis ->Corsair->Silverstone->Enermax Infinity

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που αναφερεις Infinity σαν πρωτη επιλογη

στην ιδια κατηγορια τιμης φυσικα υπαρχει και το κορυφαιο PcP&P 750 ~160e

οποτε ριξτο μια ματια

για την απορεια σου τωρα

να υπο8εσω πως δεν αναφερεσαι στα 12v rails του κα8ε τροφοδοτικου,αλλα στα Pci-X connectors που εχει με βαση την περιγραφη σου,αλλα μαλλον τα εχεις μπερδεψει και αναφερεσαι μαλλον στα RAILS αλλα η απορεια σου αφορα τους connectors (αν κανω λα8ος διορ8ωσε με)

τα τροφοδοτικα που υποστηριζουν dual vga εχουν 2 απο δαυτα.

τι γινεται ομως τωρα.

μεχρι προτεινως ολες οι καρτες γραφικων παιρναν 6pin τροφοδοσια,οποτε ολα τα αναλογα τροφοδοτικα ειχαν 2x6pin

με την αφηξη των 2900xx της ΑΤΙ ομως αλλαξαν λιγο τα πραματα

οι καρτες αυτες εχουν 8pin τροφοδοσια και 6pin

τα τροφοδοτικα που κυκλοφορουσαν ομως μεχρι εκεινη τη στιγμη ειχαν ολα 2x6pin

καποιοι κατασκευαστες προλαβαν και βγαλαν με 8pin αλλοι οχι (λογικα αυτη τη στιγμη 8α εχουν ολες οι καινουριες παρτιδε 2x8pin)

η ΑΤΙ λοιπον δινει τη δυνατοτητα αν δεν υπαρχει 8πινη τροφοδοσια να βαλεις 2x6pin

αν λοιπον κανεις CF και το τροφοδοτικο σου δεν εχει 8πινο,τοτε τα 2 6πινα που εχει τα χρησημοποιεις για τη μια καρτα και για τη δευτερη βαζεις ανταπτορα (παρεχεται με τις καρτες) απο 4pin molex -> 6pin

για τα 12v rails τωρα

καποια τροφοδοτικα εχουν παραπανω απο μια 12v γραμμη (RAIL) και αλλα εχουν μονο μια.

γενικα λεγεται πως ειναι προτιμοτερο το τροφοδοτικο να εχει μονη 12αρα (μια γραμμη δλδ)

αυτα που εχουν 2/3/4,δεν σημαινει οτι ειναι αυτονομες τελειως.

δλδ αν χρησημοποιεις τη μια οι αλλες ειναι αχρηστες.

γινονται combined,δλδ συνδοιαζονται

πολυ πολυ χοντρα για τις γραμμες

οποτε διευκρινησε τι ακριβως 8ελεις να μα8εις για να σου λυσουμε την απορια

Link to comment
Share on other sites

So far λυθηκαν οι περισσοτερρες. Ναστε καλα.

ΑΛΛΑ , δεν μπορω να καταλαβω τη διαφορα σε Crossfire και SLI , παντα απο την πλευρα τροφοδοσιας.

Δλδ οι ΑΤΙ θελουν 6pin και οι NVIDIA 8?

Και οι γραμμες αυτες ειναι 12V H 5.5V ?

Γιατι απο ολα τα τροφ που διαβασα , ΜΟΝΟ ορισμενα και τα πιο αξιολογα εχουν ξεχωριστη γραμμη ( απο την πλακετα διανομης δλδ) για την τροφ pci-e

=================================================================

For the record : Αγορασα ενα mod Corsair HX520W για να κανω την δουλεια μου τωρα , μιας και ο τζονυ ειπε πολυ καλα λογακια για την διαχειρηση στις τασεις , και μετα βλεπουμε για το μεγαλο. ΑΛΛΩΣΤΕ σκεφητκα καποιες αλλαγες οποτε μπορει να παω και σε 2! psu

Παντως ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ ολους για την βοηθεια τους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.