Jump to content



Βοηθεια για υδροψυξη


nezoski

Recommended Posts

Καλησπερα λαμπιτες!! Σκεφτομαι να βαλω υδροψυξη στο συστημα της υπογραφης μου! Αλλα δεν εχω ιδεα πως γινετε ,τι πραγματα να παρω και γενικα ολη την διαδικασια! Υπαρχει κανενας οδηγος για εμας τους ασχετους;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Προσωπικά έχω να σου κάνω 2 προτάσεις, ανάλογα με τις προσδοκίες και το πορτοφόλι σου.

Πρόταση 1 (απλή και οικονομική) και πρόταση 2 (μερακλήδικη και γεναιόδορη aka go to

@Κοπρίτης).

Link to comment
Share on other sites

Θες να πας σε νερό λόγω θωρύβου πχ? Ή απλα για να πεις ότι έχω νερό? Έχεις κάνει καθόλου overclock? Σου ανεβάζει θερμοκρασίες? + Τι θες να ψύξεις? μονο επεξεργαστή? Και γραφικά? Ανάλογα το τι θες να κάνεις αλλάζει το πράμα. Για τι προΰπολογισμό μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15487]pol77[/MENTION] την προταση της corsair την γνωριζω απλα δεν θελω κατι ετοιμο!και για τον συνωνοματο τον γιωργη γνωριζω επισεις απλα θελς να το φτιαξω μονος μου![MENTION=13849]Linos[/MENTION] η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κανει overclock και ουτε θελω προς το παρον οπως επισεις δεν το κανω για μαγκια (Ή απλα για να πεις ότι έχω νερό?):getlost:ναι θελω να ψυξω επεξεργαστη,καρτα γραφικων ,motherboard!ολο αυτο το θελω να το κανω για να μαθω πως στηνετε κ.τ.λ το χρηματικο θεμα δεν ξερω ακομα καθοτι κριση και το ταμειο ειναι μειον!σκοπευω τα υλικα να τα παρω σιγα σιγα διοτι δεν τα βιαζομαι κιολας

Link to comment
Share on other sites

ok, αφου ξέρουμε τι θέλουμε κοιτάμε ανάλογα.

Να έχεις στο μυαλό σου πως δεν πρόκειται να σου πάει κάτω από 300 ευρά τουλ. (ΤΜ)

Για αρχή ας κάνουμε μία λίστα με το τι χρειάζεσαι. Αν πας για 1 loop ( 1 κύκλωμα) θες:

Cpu block, GPU Block, λογικά 2χ διπλα ψυγεία θα σου είναι αρκετά ( ας φωτίσει περισσότερο όποιος μπορεί) μια καλή αντλία, ρεσερβουάρ, τα κατάλληλα ρακορ, σωλήνας, ανεμιστηράκια για τα ψυξεία, υγρό.

μπόρεις για αρχή να πας σε κάτι σαν XSPC Rasa 750 RX360 WaterCooling Kit : RX Series Kit |Specialtech UK Water Cooling Shop

με λεπτότερο σωλήνα και να προσθέσεις ενα GPU block.

Το κιτ έχει τριπλο χοντρό ψυγείο, νομίζω σου επαρκεί μιας και δεν έχεις κάνει OC. σκέφτεσαι να κάνεις στο μέλλον?

Τώρα αν θες και μητρική, μάλλον πως δεν υπάρχει για την ud3r full cover block, οπότε πας σε 2 μικρα για NB/SB. http://www.coolingconfigurator.com/step1#DB_inline?height=260&width=530&inline_id=comp_table

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας πληροφοριες για το στυστημα σου , μια μικρη λεπτομερια στη Mobo το νερο (τουλαχιστον στο 95% τον περιπτωσεων δεν προσφερει τιποτα ειδικα χωρις OC) και μιλαμε για ενα κοστος ~60-80 ευρω στη καλυτερη

Αρχικα πες τη hardware εχεις οπως και ποιο κουτι

Τωρα ειδα την υπογραφη https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/showkey/fc5345cae7376f42cb095cf8fd022d2c με αυτο λογικα θα εισαι καλυμενος

Στην καρτα γραφικων τωρα δεν νομιζω να αξιζει να βαλεις νερο μιας και η 5770 εκτος απο σχετικα παλια δεν ειναι και τοσο ζεστη

Link to comment
Share on other sites

ok, αφου ξέρουμε τι θέλουμε κοιτάμε ανάλογα.

Να έχεις στο μυαλό σου πως δεν πρόκειται να σου πάει κάτω από 300 ευρά τουλ. (ΤΜ)

Για αρχή ας κάνουμε μία λίστα με το τι χρειάζεσαι. Αν πας για 1 loop ( 1 κύκλωμα) θες:

Cpu block, GPU Block, λογικά 2χ διπλα ψυγεία θα σου είναι αρκετά ( ας φωτίσει περισσότερο όποιος μπορεί) μια καλή αντλία, ρεσερβουάρ, τα κατάλληλα ρακορ, σωλήνας, ανεμιστηράκια για τα ψυξεία, υγρό.

μπόρεις για αρχή να πας σε κάτι σαν XSPC Rasa 750 RX360 WaterCooling Kit : RX Series Kit |Specialtech UK Water Cooling Shop

με λεπτότερο σωλήνα και να προσθέσεις ενα GPU block.

Το κιτ έχει τριπλο χοντρό ψυγείο, νομίζω σου επαρκεί μιας και δεν έχεις κάνει OC. σκέφτεσαι να κάνεις στο μέλλον?

ναι ισως κανω καποια στιγμη oc!

με λιγα λογια χωρις oc το νερο ειναι αχρηστο στο συστημα μου!και απο τιμε που ειδα μονο το ψυγειο ειναι ακριβο τα υπολιπα εξαρτηματα παιζουν απο 50 -70 ευρα!μμμμ με βαλατε σε σκεψεις τωρα!αξιζει??"?

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια χωρις oc το νερο ειναι αχρηστο στο συστημα μου!και απο τιμε που ειδα μονο το ψυγειο ειναι ακριβο τα υπολιπα εξαρτηματα παιζουν απο 50 -70 ευρα!μμμμ με βαλατε σε σκεψεις τωρα!αξιζει??"?

Τωρα εσυ θα καθορισεις αν αξιζει

και το ψυγειο δεν ειναι ιδιετερα ακριβο αναλογα και τι θα παρεις παντα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εσυ θα καθορισεις αν αξιζει

και το ψυγειο δεν ειναι ιδιετερα ακριβο αναλογα και τι θα παρεις παντα

ναι εχεις δικαιο πανω σε αυτο που λες!ετσι και αλλιως η αγορα το εξαρτηματων θα γινει σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικαιο πανω σε αυτο που λες!ετσι και αλλιως η αγορα το εξαρτηματων θα γινει σιγα σιγα!

Αρχικα αποφασισε τι θες να ψυξεις (γνωμη μου ξεκινα με cpu μονο) αντλιες εχει και φτηνοτερες αν θες αλλα πρεπει να αποφασησεις τι ακριβως θες και ποσα εχεις σκοπο να ξοδεψεις (με τη παραπανω αντλια καλυπτεις ανετα cpu +2 gpu με ενα 3πλο +1 μονο ψυγειο πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα αποφασισε τι θες να ψυξεις (γνωμη μου ξεκινα με cpu μονο) αντλιες εχει και φτηνοτερες αν θες αλλα πρεπει να αποφασησεις τι ακριβως θες και ποσα εχεις σκοπο να ξοδεψεις (με τη παραπανω αντλια καλυπτεις ανετα cpu +2 gpu με ενα 3πλο +1 μονο ψυγειο πιστευω

λες ε?μονο με cpu και να γινετε επεταση του συστηματος σιγα?

Link to comment
Share on other sites

λες ε?μονο με cpu και να γινετε επεταση του συστηματος σιγα?

Οπως σου ειπα η καρτα ειναι σχετικα παλια full cover waterblock μονο αν βρεις κανα μτχ σε καλη τιμη ισως αξιζε αλλα τα full cover waterblock εχουν το μειονεκτημα οτι αν αλλαξεις καρτα σου μενουν απο την αλλη τα waterblock μονο για πυρηνα κανουν δουλεια αλλα εχεις θεμα με τη ram τις καρτα και οτι αλλο χρειαζετε ψυξη

Για μητρικη τωρα το θεωρω σπαταλη στα λεφτα (το εχω δοκιμασει σε 2 μητρικες κιολας με full cover waterblock) δεν θα σου δωσει καποιο οφελως εκτος απο το οπτικο , μια απο τα ιδια και οι ram

Για μενα καλυτερα παρε μια δυνατη αντλια ωστε να σε καλυψει οτι και να θες να προσθεσεις ωστε αν εισαι καλυμενος σε ολες τις εκδοχες

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ξεκινας αρχικα με ενα ετοιμαζιδικο, και με μπολικο διαβασμα και πειραματα να στησεις καποια στιγμη το δικο σου custom loop?

Δεν ειναι καπως κριμα να δωσει διπλα λεφτα στην ουσια ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καπως κριμα να δωσει διπλα λεφτα στην ουσια ?

Kοιτα διπλα λεφτα δεν ειναι, ενα σοβαρο custom loop θα κοστισει με ολα καινουργια για cpu+1xgpu με 1τριπλο η 2 διπλα ψυγεια, ανετα ενα 300αρι+.

Απο την αλλη μπορει να βρει ενα (ελαφρως) μεταχειρισμενο πχ Η80 η αναλογο με ενα 50αρικο maχ και θα τον βγαλει ποσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα διπλα λεφτα δεν ειναι, ενα custom loop θα κοστισει με ολα καινουργια για cpu+1xgpu με 1τριπλο η 2 διπλα ψυγεια, ανετα ενα 300αρι+.

Απο την αλλη μπορει να βρει ενα (ελαφρως) μεταχειρισμενο πχ Η80 η αναλογο με ενα 50αρικο maχ και θα τον βγαλει ποσο καιρο.

Aν εκανες το κοπο να διαβασεις πιο πανω δεν τον ενδιαφερει κατι τετοιο

Αλλα και παλι η αποδοση μιας H80 δεν εχει καμια σχεση με ενα custom loop

Link to comment
Share on other sites

Της Η100 έχει όμως. Η διαφορά όταν άλλαξα την Η100 με το κιτ της XSPC ήταν the noise. θερμοκρασίες οι ίδιες.

Πριν th_9a0b2f2a.jpg

Μετά:th_44023f71.jpg

th_95681bd1.jpg

Η αντλία/ρεζερβουάρ είναι το 2χ5.25 750λ/ω (XSPC X2O 750 L/ph 12V Pump Rev2 with Dual Drive Bay Multi Fascia Acrylic Reservoir : X2O750BAY |Specialtech UK Water Cooling Shop)

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα η καρτα ειναι σχετικα παλια full cover waterblock μονο αν βρεις κανα μτχ σε καλη τιμη ισως αξιζε αλλα τα full cover waterblock εχουν το μειονεκτημα οτι αν αλλαξεις καρτα σου μενουν απο την αλλη τα waterblock μονο για πυρηνα κανουν δουλεια αλλα εχεις θεμα με τη ram τις καρτα και οτι αλλο χρειαζετε ψυξη

Για μητρικη τωρα το θεωρω σπαταλη στα λεφτα (το εχω δοκιμασει σε 2 μητρικες κιολας με full cover waterblock) δεν θα σου δωσει καποιο οφελως εκτος απο το οπτικο , μια απο τα ιδια και οι ram

Για μενα καλυτερα παρε μια δυνατη αντλια ωστε να σε καλυψει οτι και να θες να προσθεσεις ωστε αν εισαι καλυμενος σε ολες τις εκδοχες

full cover waterblock what means?σορρυ αλλα ειμαι παντελος ασχετος!

Link to comment
Share on other sites

full cover waterblock what means?σορρυ αλλα ειμαι παντελος ασχετος!

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Alphacool NexXxoS ATXP ATI 6970 V2 Serie Alphacool NexXxoS ATXP ATI 6970 V2 Serie 12495 αυτο ειναι ενα full cover για καρτα (μπαινει μονο σε 6970 και συνηθως μονο σε reference μοντελα)

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-VGA Supreme HF - Acetal EK Water Blocks EK-VGA Supreme HF - Acetal 11104 αυτο ειναι ενα universal μπαινει στις περισσοτερες καρτες και καλυπτει μονο πυρηνα αυτο εχει το κακο οτι τα vram μενουν ακαλυπτα και θελει κατι σαν αυτα : Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - passive Khler για να α ψυξεις (και θελει και καποια καλη ροη αερα το κουτι

Καπως ετσι και για μητρικες Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - MIPS GIGABYTE GA-X58A-UD7 Khler Set POM MIPS GIGABYTE GA-X58A-UD7 Khler Set POM 14396 full cover το παραπανω και μετα παρομοια με τα universal (μπορει και ιδια) τον gpu και βαζεις οπου χρειαζετε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.