Jump to content



Βοηθεια για υδροψυξη


nezoski

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
ναι το πιασα!ωραια πες οτι τα εχω παρει ολα αυτα ποθ μου χρειαζονται!με πως γινετε η εξαερωση και τι συντηρηση χρειαζετε?

Εξαερωση οταν γεμιζεις πρεπει να βγει ολος ο αερας εξω αρκετα ψυγεια εχουν μια βιδουλα στη πισω μερια που κανει τη δουλεια ακομα πιο ευκολη

Συντηρηση εγω προσωπικα μια φορα το τριμινο αδιαζω κυκλωμα και καθαριζω τα block αν εχουν μασει τιποτα (προς το παρων δεν εχω δει κατι οσες φορες το καθαρισα) ισως αλλαγη υγρου δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα χρονοβορο

Link to comment
Share on other sites

Εξαερωση οταν γεμιζεις πρεπει να βγει ολος ο αερας εξω αρκετα ψυγεια εχουν μια βιδουλα στη πισω μερια που κανει τη δουλεια ακομα πιο ευκολη

Συντηρηση εγω προσωπικα μια φορα το τριμινο αδιαζω κυκλωμα και καθαριζω τα block αν εχουν μασει τιποτα (προς το παρων δεν εχω δει κατι οσες φορες το καθαρισα) ισως αλλαγη υγρου δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα χρονοβορο

οποτε δεν ειναι κατι το δυσκολο!!

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν ειναι κατι το δυσκολο!!

Εγω τουλαχιστον και τη πρωτη φορα που εστησα την υδροψυξη μου δεν δυσκολευτηκα

Αν το ψυγειο δεν εχει βιδα για εξαερωση ισως χρειαστει να κουνησεις ολοκληρο το κουτι (σταδιακα βεβαια θα φυγει ο αερας)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπό φίλε μου να σου τα πω και εγω απο τη δική μου εμπειρία μιας και όπως ξεκινας εσυ αρχισα και εγω περυσι και έστησα τη δική μου.

1ον. Σε ενδιαφέρει η απόδοση? Το οπτικό αποτέλεσμα? η ησυχία?

2ον. Αν σκοπευεις να κάνεις OC ( πραγμα που το σύστημα σου, πλην της καρτας γραφικών, σου το επιτρέπει και πολυ καλα μαλιστα) τοτε το νερακι ειναι μια παααααααρα πολυ καλη λυση.

Γνωμη μου πάντα πως μια καλή αντλια είναι το παν μιας και αν εν καιρώ προσθέτεις και αλλα κομματια του συστήματος σου στην λουπα ή βαλεις και άλλα ψυγεία πάνω τοτε μια δυνατη αντλία θα αντεξει όλο το φορτο εργασίας. Με ένα καλό ψυγείο χοντρο 3πλο είσαι κομπλε για αρχη και αργότερα χτυπας και ένα μονο και κανεις την δουλεια σου ανετα.

Τωρα για μπλοκ επεξεργαστή οι γνωμες μπορει να είναι πολλες. Τα ΕΚ είναι παρα πολυ καλά και σχετικά φθηνα. Ριξε μια ματιά εδω eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής να παρεις μια γνώμη. Το μαγαζί αυτο έχει σχεδόν τα παντα που χρειάζεσαι. ( για τα πλαίσια Ελλάδας μιλάω πάντα)

Οσον αφορά την κάρτα οι προλαλήσαντες είχανε δίκιο. Είναι παλιά και δεν αξίζει να δώσει λεφτα για να την βάλεις στο νεράκι.

Το ρεζερβουαρ είναι το μόνο που είναι καθαρα για τα μάτια. όλα κανουνε τη δουλειά τους το ιδιο.

Τέλος για την συντηρηση εγω μια φορά στους 6 μήνες αδειάζω το κύκλωμα για τυχών μακα που έχουνε μαζεψει τα μπλοκ και όλα καλα.

Να ξέρεις μονο 2 πραγματα.

1ον. Θέλει λιγο διαβασμα και μελέτη για να σου γίνει σωστη δουλειά και να γίνει σωστη αγορά των πραγμάτων και

2ον ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΧΟΡΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΧΟΡΕΨΕΙΣ οπότε να ξέρεισ οτι ,γνώμη μου πάντα, στον συγκεκριμένο τομέα ότι πληρώνεις παιρνεις.

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΣ ΣΟΥ ΘΑ ΣΕ ΑΝΤΑΜΕΙΨΕΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ...

Οριστε και το δικό μου αποτελεσμα στην πρώτη μου αποπειρα.( έρχεται η δευτερη και καλυτερη)

img1089zu.jpg

img1090zh.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος Γιώργο και αναρωτιέμαι όταν λες "έρχεται η δευτερη και καλυτερη" που το πας γιατί είναι ήδη πολύ καλό και δε μπορώ να το φανταστώ καλύτερο!!!:p

Θα συμφωνήσω σε όσα είπες και θα πω και εγλω με την σειρά μου ότι η άποψή μου για το να μπει ή όχι νερό στην συγκεκριμένη κάρτα είναι...ΟΧΙ.

Πάρε άλλη κάρτα πρώτα άμα είναι και μετά βάζεις ένα blockάκι universal ή μη(full cover)!

ΠΡΟΣΟΧΗ

Στο γέμισμα όταν ανοίγεις την αντλία για να κάνει κύκλο το υγρό,να μην έχεις ανοιχτό το pc παρά μόνο το loop στο τροφοδοτικό και επίσης όταν ανοίγεις την αντλία να κλείνεις το fill port(μέρος από όπου γεμίζεις).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το fill port που έχουν τα ψυγεία δεν είναι για να το αδειάζεις το κύκλωμα? Άμα ανοίξεις το καπάκι, δεν θα φύγει υγρό από το ψυγείο? Είναι ειδικό για εξαέρωση? Το ανοίγεις και δεν φεύγει υγρό?

επίσης όταν ανοίγεις την αντλία να κλείνεις το fill port(μέρος από όπου γεμίζεις).

Γιατί τι πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος Γιώργο και αναρωτιέμαι όταν λες "έρχεται η δευτερη και καλυτερη" που το πας γιατί είναι ήδη πολύ καλό και δε μπορώ να το φανταστώ καλύτερο!!!:p

Θα δείς Γιαννη σε λίγο καιρο.

3πλο ψυγείο στον πάτο του Stacker

3πλο ψυγείο μπροστα ( χωραει ανετα )

2600Κ + UD7 με το kollance 360 για cpu και watercool heatkiller nickel για μητρικη

και ψάχνω για GTX580

Και πολλαααααααααα ακομα καλούδια όπως full plexi το Stacker απο μέσα για κάλυψη των παντων κ.α.

Μια ερώτηση όμως και συγνωμη αν χαλάω το ποστ του παιδιου αλλα, Φτάνει μία D5 alphacool ( με το καπάκι της ΕΚ που μου είχες δώσει Γιαννη) Να τροφοδοτήσει όλα αυτα που σου είπα?

Σκεφτομαι να βάλω 2 αντλιες σε μια loopa ή μήπως είναι καλύτερα να πάω σε dual loop?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι πειράζει?

1ον)Για να μην έχεις κανα απότομο και ξαφνικό συντριβάνι μέσα στο σπίτι σου!:p

κ

2ον)Για να μην μπαίνει αέρας.

[quote name=Jorj103;1063136078Μια ερώτηση όμως και συγνωμη αν χαλάω το ποστ του παιδιου αλλα' date=' Φτάνει μία D5 alphacool ( με το καπάκι της ΕΚ που μου είχες δώσει Γιαννη) Να τροφοδοτήσει όλα αυτα που σου είπα?

Σκεφτομαι να βάλω 2 αντλιες σε μια loopa ή μήπως είναι καλύτερα να πάω σε dual loop?

Φτάνει και περισσεύει man!Μην ανησυχείς καθόλου.Είναι πολύ δυνατή η αντλία.Εκτός αν ψάχνεις ακόμα και τον 1C που για μένα είναι απλά waste of money and no go να πάρεις και άλλη για αυτόν τον λόγο!

Link to comment
Share on other sites

1ον)Για να μην έχεις κανα απότομο και ξαφνικό συντριβάνι μέσα στο σπίτι σου!:p

κ

2ον)Για να μην μπαίνει αέρας.

Ρε venom, άμα το έχεις κλειστό το καπάκι πως θα φύγει ο αέρας????????????????????

Όλη η υπόθεση είναι να φύγει ο αέρας από το υγρό.Αφού ανέβει πάνω από το υγρό μετά δεν μπαίνει,άσχετα αν είναι ανοιχτό το καπάκι..

Link to comment
Share on other sites

Ρε venom, άμα το έχεις κλειστό το καπάκι πως θα φύγει ο αέρας????????????????????

Όλη η υπόθεση είναι να φύγει ο αέρας από το υγρό.Αφού ανέβει πάνω από το υγρό μετά δεν μπαίνει,άσχετα αν είναι ανοιχτό το καπάκι..

Αν εχεις γεματο tank και κλεισεις το pc θα μαζευεις υργο :)

Link to comment
Share on other sites

Από που θα φύγει το υγρό αν κλείσεις το pc?

Εγώ γεμάτο το έχω το tank.Δεν έχω καθόλου αέρα...

Τι tank εχεις ? σε ολα τα 5,25 τανκ που εχω δοκιμασει αν ειναι τερμα γεματα αφησω ανοιχτη τη ταπα τους και κλεισω το pc εχει μια υπερχυληση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.