Jump to content



Μετονομασία αρχείων


RPG

Recommended Posts

Τρομερά εκνευριστικό. Έχω κάποια αρχεία στον εξ. σκληρό και θέλω να τα μεταφέρω στην επιφάνεια εργασίας των windows. Μου βγάζει συνεχώς το μήνυμα ότι το όνομα αρχείου είναι πολύ μεγάλο και δε μπορώ ούτε να το διαγράψω, ούτε να το αντιγράψω, ούτε να το μετονομάσω. Κάποια λύση, κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Παντως δοκιμασε να μετονομασεις το αρχειο σου και με αυτο...

Download Unlocker 1.9.1 Free - Get rid of error message like Error deleting file or folder, cannot delete folder: it's being used by another person or program - Softpedia

Ομως καλου-κακου σκασε του και κανα scan με καποιο αντιβιοτικο και anti-malware...

Link to comment
Share on other sites

Μου έιχε τυχει και εμενα και ηταν πολύ εκνευριστικό. Το ονομά το είχα δωσει απο linux και τα windows δεν ενιωθαν να το κάνουν τπτ το αρχείο, ούτε διαγραφή, ουτε μετακίνηση ουτε τπτ και δεν αλλαζε ουτε απο command line.

Η κουλή λύση που είχα βρεί κάπου στο google ήταν να το χειριστώ το αρχείο απο τον filemanager του 7zip. (Αν χρησιμοποιείς και linux θα γίνεται και απο εκεί λογικά να μικρύνεις το ονομα ή να βγαλεις κανεναν περίεργο χαρακτηρα που θα έχει και σκαλώνει)

Link to comment
Share on other sites

Μου έιχε τυχει και εμενα και ηταν πολύ εκνευριστικό. Το ονομά το είχα δωσει απο linux και τα windows δεν ενιωθαν να το κάνουν τπτ το αρχείο, ούτε διαγραφή, ουτε μετακίνηση ουτε τπτ και δεν αλλαζε ουτε απο command line.

Η κουλή λύση που είχα βρεί κάπου στο google ήταν να το χειριστώ το αρχείο απο τον filemanager του 7zip. (Αν χρησιμοποιείς και linux θα γίνεται και απο εκεί λογικά να μικρύνεις το ονομα ή να βγαλεις κανεναν περίεργο χαρακτηρα που θα έχει και σκαλώνει)

Αυτό έχω κάνει, τα αρχεία word τα είχα γράψει σε linux και τώρα τα 7 δε νιώθουν. Δε μπορώ να κάνω τπτ το αρχείο. Το 7ζιπ τι είναι; Για δώσε λεπτομέρειες μπας και τα καταφέρω. Τώρα θα μου πει κάποιος, πήγαινε ξανά στα λίνουξ και άλλαξε την ονομασία του αρχείου. Αλλά τα διέγραψα (μαμημένο unity).

Link to comment
Share on other sites

Το 7zip ειναι κλασσικό open source προγραμμα για συμπέση- αποσυμπίεση αρχείων. Και πολύ καλό μαλιστα υποστηρίζει πολλά format αξίζει να το περάσεις ανεξάρτητα..

ε αν το περάσεις αυτό θα δείς οτι έχει και έναν file manager (φαίνεται και στο link εικόνα) με τον οποίο κανονικά βρίσκεις ποιά αρχεία θέλεις να συμπιέσεις/αποσυμπιέσεις, αλλα μεσα απο εκεί μπορείς να κάνεις και αλλα πράγματα

edit:υπαρχει πάντα και η λύση ενός live-cd με linux

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.