Jump to content



Αντανάκλαση φλάς


Recommended Posts

Χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί η υπομονή μου έχει εξαντληθεί...

Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με τις φωτογραφίες στο Project ''Bista'' και θα ήθελα να μου προτείνετε λύσεις.

Το πρόβλημα είναι το φλας που αντανακλάται στο αλουμίνιο όταν φωτογραφίζω και χαλάει τις φωτό.

Έχω φτάσει στο σημείο να σπαταλάω περισσότερη ώρα στις φωτό παρά στο project.:rant:

Έχω καταντήσει να τραβάω τα πάντα υπό γωνία, με αποτέλεσμα να μην έχω σωστές ούτε κεντραρισμένες φωτό...

Έχετε να προτείνετε κάποια πατέντα?

Κουτιά και φωτισμούς ειδικούς ξεχάστε τα, αφού θέλω να πιάνω την μηχανή και να τραβάω στη στιγμή βήμα-βήμα την δουλειά. Δεν είμαι για εξειδικευμένες λύσεις με λάδια/βρώμα στα χέρια κτλ.

Να κολλήσω κάτι στο φλας της compact μηχανής? (λευκό χαρτάκι πχ.)

Πείτε μου να δοκιμάσω γιατί έχω απογοητευτεί, και είναι κρίμα για το worklog να μπαίνουν κακές φωτό...:nothing:

Link to comment
Share on other sites

compact ....flash??και θες και να κανεις και δουλεια??

H πιο ευκολη λυση ..παρε ενα τριποδακι των 5-10Ε και απενεργοποιησε το.

Παιζει και η λυση να βαλεις χαρτι μπροστα απο το φλας...αλλα παιζει (αναλογως της compact) να σε παιδεψει περισσοτερο.

Στην β περιπτωση θα χρειαστει να υπερεκθετεις..

Link to comment
Share on other sites

compact ....flash??και θες και να κανεις και δουλεια??

Δεν γίνεται να έχεις καλή μηχανή όταν την πιάνεις με λάδια/γρέζια/βρώμα.

Η πιο ευκολη λυση ..παρε ενα τριποδακι των 5-10Ε και απενεργοποιησε το.

Τρίποδα έχω και μεγάλο μάλιστα αλλά δεν βολεύει...άλλωστε αντανακλούν και τα φώτα της οροφής στο αλουμίνιο.

Παιζει και η λυση να βαλεις χαρτι μπροστα απο το φλας...αλλα παιζει (αναλογως της compact) να σε παιδεψει περισσοτερο.
Θα το δοκιμάσω
Link to comment
Share on other sites

περιμενε η ρωτα μονος σου τον κοπριτη που νομιζω εφτιαξε ενα mirror-like κουτι πως το φωτογραφισε.

Οτιδηποτε εχεις σε φως θα αντανακλα πανω στο αλουμινιο.

Θα πρεπει με καποιο τροπο να μειωσεις την φωτεινοτητα και να αυξησεις οσο χρειαζεται την εκθεση σου.(και απο την αναποδη να φωτισεις καλα εως παρα πολυ καλα το κουτι σου και να μικρυνεις το χρονο εκθεσης....-το θεωρω πιο δυσκολο σαν διαδικασια...δε θα στο προτεινα:p)

Either way θα πρεπει να εξισοροπησεις της φωτεινες πηγες σου..ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω.

Οποτε και τριποδα θα χρειαστεις μαλλον...και πανια/σεντονια/χαρτια να μειωσεις την ενταση της οποιας φωτεινης πηγης υπαρχει.

Οπως και να χει ετοιμασου να πας προς τα πισω χρονικα το project σου.:p

Link to comment
Share on other sites

soft box ,

δαπάνησε έξτρα μισή ώρα και κάνε ένα κουτί που θα φωτίζει με διάχυτο φως στο εσωτερικό του , ο,τι κάνεις.

Νομίζω διαφορετικά δεν μπορείς να απομονώσεις τα σημειακά φώτα και τις λάμψεις.

Οι γυαλάδες δεν είναι απαραίτητα κακές, μόνο του φλας θα με ενοχλούσε,ίσως.

Αν δεν έχει καμία γυαλάδα, θα δείχνει πλαστικό και όχι αλουμίνιο, δε συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.