Jump to content



Intel C2D E8400 η Intel Core i3-2130???


kataraman

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια το συστημα μου αποτελειται απο τα παρακατω....

ASUS P5Q PRO

Intel C2D E7400 @2.8Ghz

Kingston 4GB@1066mhz

ASUS Ati Radeon 5750 1GB

Seagate 3xSeagate 500GB

TFT LG 2242P-SF

PSU Raptox 500watt

Σκεφτομαι να αγορασω εναν C2D E8400 να παιζω κανενα παιχνιδακι αν και ειμαι περιστασιακος gamer μπορω να πω...Το θεμα ειναι οτι αρχησαν να μου μπαινουν ιδεες να κανω το pc μου Ι3 αλαζοντας μονο μητρικη,CPU και RAM.

τι λετε καλυτερα να βαλω τον E8400 που ξερω συγουρα οτι ειναι καλος για games η κανω αναβαθμηση σε i3???Θα ειναι καλυτερα η χειροτερα για GAMES???

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οι συνχρωνοι i3 ειναι καλυτερη απο την 8400

καθως εχουν 4 threads και ετσι θα σε βοηθησει καλυτερα

αλλα και ο πυρινας τους ειναι πιο γρηγορος

βεβαια ο 8400 κλοκαρεται ευκολα και ευκολα μπορει να παει πανω απο 4ghz σηνυθως

εγω ψυφιζω να πουλησεις την μητρικη σου τις μνημες και τον επεξεργαστη ξαθ να βαλεις λιγα ακομα για να πας σε συνχρωνη πλατφορμα με i3

Link to comment
Share on other sites

1ον και I3 να πας ,παλι σε κοβει η vga (5750)

Οποτε δεν κανεις ετσι δουλεια

Επισης ο 2130 εχει 2 πυρηνες αν δεν κανω λαθος , για να δεις διαφορα στα απαιτητικα games θελει 4πυρινο

δηλαδη οχι i3 αλλα ι5 θελεις ή quad 775

μονο περιτα εξοδα θα κανεις αν αλλαξεις ram-mobo-cpu και μεινεις σ αυτην την vga

Θα σου προτεινα πουλα τον Ε7400 ,παρε μεταχειρισμενο 4πυρινο που να τον παιρνει η μητρικη σου (πχ Q9550 )και αν μπορεις αλλαξε vga σε gtx560 ή μεταχειρισμενη 5850 -5870

τοτε θα δεις πραγματικα διαφορα στα παιχνιδια

Βεβαια αν παρεις quad core παλι να τον ανεβασεις για να δειξει την αποδοση που πρεπει

Αυτα για την περιπτωση που εχεις περιορισμο στο budget

Αν εχεις χρημα και θελεις να κανεις κατι πραγματικα δυνατο και συχρονο αλλαζεις πλατφορμα ,πουλας vga-cpu-ram-mobo και παιρνεις core i5 - ddr3 -gtx 560 ή 5850-5870

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη περίπτωση γιατί τόσο το cpu όσο και η vga που έχεις είναι πολύ μέτρια αν και ταιριασμένα μεταξύ τους.

Αν μπορείς να πας σε i5 μαζί με καλή vga τότε ok, αλλιώς μείνε όπως είσαι...

Έχοντας παράλληλα το νου για καμιά ευκαιρία σε Q9xxx ή/και vga σαν την 6850 και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.