Jump to content



Χειροκίνητη ρύθμιση baud rate σε rs232


pontium

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλές γιορτές!

Έχω ένα διαγνωστικό αυτοκινήτου σε rs232 με το πρόγραμμα για windows κτλ,η οποία δουλεύει στα 11400bps.

Στο παλιό μου laptop με windows 98 λειτουργούσε μια χαρά,και η σειριακή μπορούσε να ρυθμιστεί χειροκίνητα απο το dos με mode com1:11400,n,8,1,p.

Τώρα που έχω ένα laptop με xp,δεν μπορώ να κάνω αυτή την ρύθμιση.Σε dos λειτουργεί κανονικά η εντολή,δλδ την δέχεται,αλλά δεν επικοινωνεί με τον υπολογιστή.Το πρόγραμμα δουλεύει μέχρι και xp,οπότε απο software λειτουργεί.

Να σημειώσω ότι το laptop έχει πραγματική σειριακή,όχι usb-->rs232.

Επίσης η σειριακή λειτουργεί κανονικά,προσφατα άλλαξα μήνυμα σε επιγραφή led απο αυτή.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Έχω σπάσει το κεφάλι μου και ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το baud rate το ρυθμίζει η εφαρμογή η οποία επικοινωνεί με την συσκευή... Τώρα αν απλά θες κάποιο terminal για να περάσεις εντολές με το χέρι, τότε δοκίμασε το terminal του br@y, το οποίο υποστηρίζει custom baud rates και γενικά είναι το πιο καλό terminal για rs232 που παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Dosική είναι η εφαρμογή που θέλεις να τρέξεις από ότι κατάλαβα.

Τα ΧΡ έχουν και αυτά autoexec.nt & config.nt που τρέχουν μόλις ανοίγεις dos παράθυρο.

Βρες τα και βάλε την εντολή σε όποιο από τα 2 χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Oι παλιές dosiκές εφαρμογές δεν μπορούσαν να ρυθμίσουν από μόνες τους το baudrate και τις υπόλοιπες παραμέτρους της σειριακής.

Για αυτό το λόγο είτε τρέχαμε από πρίν εντολές στο autoexec όπως η mode που είναι εξωτερική εντολή του λειτουργικού είτε τρέχαμε τις ίδιες τις εφαρμογές μέσα από batch όπου πριν εκτελεστεί το exe έτρεχαν οι ρυθμίσεις για τις θύρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.