Jump to content



Sapphire 6950 catalyst problem


alexakos89

Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα!

εχω ενα προβλημα με τον catalyst απο εχθες!

εκανα την 6950-6970 οπως ολοι ξερουμε!

εκει που ειναι ολα καλα πηγα να της κανω κι αλλο o/c,

κατεβαζω το trixx την ανεβαζω λιγο ακομα,ανεβαζω και τα βολτς λιγο απο 1.00 σε 1.08 και

ολα καλα μεχρι εδω..

μετα διαβαζω οτι στον catalyst εχει μια επιλογη στο overdrive για power control!

ελα ομως που εμενα δεν την εχει!

catalyst 11.12 latest,απεγκαταση πληρως και παλι απο την αρχη,τιποτα.

δεν ξερω τι αλλο να κανω για να δω αυτη την επιλογη!

σας παρακαλω τα φωτα σας!

post-16187-1416075682,5901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Κι εγώ έχω την 6950 μου φλασαρισμένη σε 6970, και ενώ η επιλογή power control υπάρχει απλά δεν λειτουργεί.

Υποψιάζομαι ότι λόγω του αλλαγμένου bios λογικά πρέπει να είναι στο max by default πλέον (ανεβασμένο vcore) με συνέπεια να μην αλλάζει ή να μην υπάρχει η ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μαμά 6970 ρολόγια. Δεν την κλοκάρω παραπάνω μιας και δεν θα δω διαφορά (cpu bottleneck)... όποτε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Ίσως ο [MENTION=9875]venom7[/MENTION] μπορεί να σε βοηθήσει (το έχει καραψάξει το θέμα)!:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα ήθελα να μου πεις πια κάρτα έχεις(κατασκευαστή).Επίσης ποιο bios της πέρασες και με τι ρυθμίσεις(ρολόγια) default?

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις overclock και με διάφορα προγραμματάκια.

Αρχικά όμως κάνε ένα πλήρη uninstall τους drivers και πέρνα τους 11.11c.Σε αυτούς πες μας αν σου εμφανίζει εσένα το power control.

Link to comment
Share on other sites

venom σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

δεν τις περασα bios εκανα απλα switch και ξεκλειδωσε.

οταν προσπαθησα να τις περασω απλα δεν μπουταρε το πσ..κατι λαθος θα εκανα!

sapphire 6950 2GB dual fan απο πλαισιο.

θα σου εχω νεοτερα το βραδυ διοτι πρεπει να παω για δουλεια..

καλο σας μεσημερι!

Link to comment
Share on other sites

οτι και να εχω κανει δουλεια δεν γινεται..

φλασαρα τωρα παλι σε 6970 και δεν μπουταρε..και οταν γυσρισα τον διακοπτη μ λεει εγινε επαναφορα του bios λογω overclock..κανω κατι λαθος?

power tune δεν βρισκω δεν ξερω τι να πω..

τοσο αποτυχια δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ με την αλλαγή της θέσης στον διακόπτη ανεβαίνουν και οι shaders?

Επίσης κάνε μου μια χάρη και βάλε τον διακόπτη στην default θέση και πες μου αν και εκεί δε σου δείχνει τπτ στο ccc(λογικά και πάλι δε θα σου το έχει το power control).

Φέρ'την από δω να τη φτιάξουμε!:)

Link to comment
Share on other sites

Την μάμησες την καρτούλα???Και τώρα δεν παίζει???

Βασικά από τα αρχικά για softwareικό πρόβλημα μου έκανε αλλά τώρα και με τα νέα δεδομένα είναι και hardwareικό!!!

Στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν κανουμε κατι βεβιασμενα και κυριως χωρις να ξερουμε απο πριν πως θα αντιμετωπισουμε ενα πιθανο προβλημα (αν προκυψει).

Αν δεν ξερουμε κατι, ρωταμε απο πριν και κανουμε οτι πρεπει με προσοχη.

Απ οτι μπορεσα να καταλαβω, την μια φλασαρες απο 6950>6970, την αλλη δεν φλασαρες αλλα γυρισες μονο τον διακοπτη και την τριτη ξαναφλασαρες σε 6970. :confused:

Ακου προσεκτικα τον [MENTION=9875]venom7[/MENTION] και τα ξαναλεμε...

Link to comment
Share on other sites

η καρτα δεν επαθε τιποτα.εχω μια καρτα 6950 την οποια ηθελα να φλασαρω σε 6970.

οποτε το κανα δεν μπουταρε το πσ.το μονο που εκανα ειναι το shader unlock και τελος.

τωρα δεν εχω το powertune για να χρονισω ψηλα.

εχω to trixx στο voltage οταν την παω 910/1450 το βαζω 1106.ειναι πολυ η πολυ λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Με\μας έχεις μπερδέψει λίγο φίλε μου!!!

Την μία λες ότι δεν ανοίγει καθόλου τώρα το pc και την άλλη ότι δεν έπαθε τίποτα!!!

Την μία ότι δεν την φλάσαρες και απλά άλλαξες τον διακόπτη και την άλλη την φλάσαρες και δεν μπούταρε αλλά έκανες shader unlock!!!Αυτό πάλι πως το έκανες αφού δεν μπούταρε???

Μας μπέρδεψες!!!

Πάρ'τα μία από την αχή να βγάλουμε μια άκρη και ένα νόημα να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Καταρχην...

1)Προσπάθησες να της αλλάξεις bios,του τεστιν να αλλάξεις shaders softwareικα?Και αν ναι σε ποια θέση είχες τον διακόπτη και το έκανες αυτό αλλά επίσης ποιο bios πήγες να περάσεις και ποια προγράμματα χρησιμοποίησες και ποια διαδικασία έκανες?

2)Έβαλες και τον διακόπτη στην άλλη θέση και άλλαξαν οι shaders?

3)Το ότι δεν έχεις το power control setting για software μου κάνει.

4)Το αν είναι πολύ η τάση ή λίγη για την συχνότητα που είσαι είναι σχετικό και η κάθε κάρτα συμπεριφέρεται διαφορετικά.Οπότε μόνο benchάροντας και τεστάροντας το μαθένεις\βλέπεις αυτό.

Απάντησε σε αυτά που σε ρωτάω(όλα) και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Με\μας έχεις μπερδέψει λίγο φίλε μου!!!

Την μία λες ότι δεν ανοίγει καθόλου τώρα το pc και την άλλη ότι δεν έπαθε τίποτα!!!

Την μία ότι δεν την φλάσαρες και απλά άλλαξες τον διακόπτη και την άλλη την φλάσαρες και δεν μπούταρε αλλά έκανες shader unlock!!!Αυτό πάλι πως το έκανες αφού δεν μπούταρε???

Μας μπέρδεψες!!!

Πάρ'τα μία από την αχή να βγάλουμε μια άκρη και ένα νόημα να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Καταρχην...

1)Προσπάθησες να της αλλάξεις bios,του τεστιν να αλλάξεις shaders softwareικα?Και αν ναι σε ποια θέση είχες τον διακόπτη και το έκανες αυτό αλλά επίσης ποιο bios πήγες να περάσεις και ποια προγράμματα χρησιμοποίησες και ποια διαδικασία έκανες?

2)Έβαλες και τον διακόπτη στην άλλη θέση και άλλαξαν οι shaders?

3)Το ότι δεν έχεις το power control setting για software μου κάνει.

4)Το αν είναι πολύ η τάση ή λίγη για την συχνότητα που είσαι είναι σχετικό και η κάθε κάρτα συμπεριφέρεται διαφορετικά.Οπότε μόνο benchάροντας και τεστάροντας το μαθένεις\βλέπεις αυτό.

Απάντησε σε αυτά που σε ρωτάω(όλα) και βλέπουμε!

1.προσπαθησα να της αλλαξω bios απο 6950-->6970 της sapphire!τον διακοπτη τον ειχα στην θεση προς την τροφοδοσια της καρτας οχι προς το CF.χρησιμοποιησα RBE και ati winflash!

2.στον οδηγο ελεγε να κανω save to bios μου,μετα να αλλαξω shaders μεσω RBE να κανω αποθηκευση το bios μ,να flasharw με RBE!αλλιως να κατεβασω ενα Sapphire Βιος 6970 και να το φλασαρω πραγμα που απετυχε κανοντας συνεχεια restart!οποτε φορτωσα το δικο μου με shaders ξεκλειδωτα.

3.το πσ ανοιγει κανονικα δεν εχει καποιο προβλημα.

4.τωρα εχω μαμα bios με shader unlock απο RBE!

5.οταν βαζω 6970 Bios και αναγκαστικα λογω συνεχομενων restart αλλαζω την θεση του διακοπτη για να μπει το default μου πεταει μηνυμα το Bios οτι εγινε restore λογω overclock voltage η κατι τετοιο!

6.http://www.legitreviews.com/article/1608/5/ το guide που ακολουθησα!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τώρα έχεις δύο θέσεις στον διακόπτη όπως πριν τις ίδιες?

Δλδ η μία όλα μαμα με 6950 shaders και η άλλη θέση μόνο 6970 shaders.Σωστά?

Το bios που έχει και στις δύο θέσεις(καλά ούτως η άλλως στην μία θέση δεν μπορείς να το πειράξεις!) είναι αυτό που είχες από όταν την πήρες?Δλδ η κάρτα είναι όπως την πήρες τώρα ή έχει καμιά μετατροπή?

Υ.Γ.RBE γιατί χρησιμοποίησες?Για να σώσεις το ήδη υπάρχον bios μόνο?

Link to comment
Share on other sites

1) η κάρτα ΠΡΙΝ ασχοληθείς με unlocks/bios flash/etc, σου έδινε powertune slider στον ccc?

2) όταν προσπάθησες να της περάσεις bios, ποιο πήγες να της βάλεις??? Η δική σου έχει Chil controller, αν πήγες να της βάλεις από Reference(Voltera), ίσως είχες πρόβλημα (από Chil -> Voltera στη δική μου δούλεψε*, το ανάποδο ίσως να μην ισχύει). Μπορείς να δοκιμάσεις να της βάλεις από την Toxic (Chil έχει και αυτή).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.