Jump to content



Sapphire 6950 catalyst problem


alexakos89

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

-<Group name="Overdrive5"> <Feature name="TimeUnlocked"/> -<Feature name="OverclockEnabled"> <Property name="OverclockEnabledProperty" value="True"/> </Feature> <Feature name="AutoTuneSupport"/> -<Feature name="CoreClockTarget_0"> <Property name="Want_0" value="25000"/> <Property name="Want_1" value="100000"/> <Property name="Want_2" value="88000"/> </Feature> -<Feature name="PowerControl_0"> <Property name="Want" value="0"/> </Feature> -<Feature name="MemoryClockTarget_0"> <Property name="Want_0" value="15000"/> <Property name="Want_1" value="155000"/> <Property name="Want_2" value="137500"/> </Feature> -<Feature name="CoreVoltageTarget_0"> <Property name="Want_0" value="1105"/> <Property name="Want_1" value="1105"/> <Property name="Want_2" value="1105"/> </Feature> -<Feature name="MemoryVoltageTarget_0"> <Property name="Want_0" value="0"/> <Property name="Want_1" value="0"/> <Property name="Want_2" value="0"/> </Feature> -<Feature name="FanSpeedProtocol_0"> <Property name="FanSpeedProtocolProperty" value="Percent"/> </Feature> -<Feature name="FanSpeedAlgorithm_0"> <Property name="FanSpeedAlgorithm" value="Automatic"/> </Feature> -<Feature name="FanSpeedRPMTarget_0"> <Property name="Want" value="0"/> </Feature> -<Feature name="FanSpeedPercentTarget_0"> <Property name="Want" value="0"/> </Feature>

profile xml

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι έλπιζα (δεν είχα δοκιμάσει ακόμη), να μπορούσες να βάλεις καρφωτές τιμές στο .xml και να παίζει έστω με αυτόν τον τρόπο, αλλά δεν.., ότι αλλαγή κάνεις εκεί δεν την ακολουθεί ο ccc.

Αφού από την αρχή δεν είχες powertune, software-ικο φαίνεται το πρόβλημα. Υποθέτω, να απεγκαταστήσεις οδηγούς με τον Atiman Uninstaller, έχεις δοκιμάσει ήδη ε? , αν όχι δοκίμασε να τους καθαρίσεις με New Generation (deep), και να τους ξαναπεράσεις.

Μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις το bios της 6950 Toxic, που έχει ίδιο voltage controller με τη δική σου μπας και αλλάξει κάτι.

flash από cmd θα σου πρότεινα με :

atiwinflash -unlockrom 0

atiwinflash -f -p 0 toxic1536.bin

(αν στην επανεκκίνηση βρει άλλο VendorID, και ξεκινήσεις με 800x600, κάνε ένα uninstall με Atiman Uninstaller και πέρασε τους από την αρχή)

Alexakos.rar

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=172]papatsonis[/MENTION]

Αφού έχει από μαμά η κάρτα ξεκλείδωτους shaders στην άλλη θέση του διακόπτη,δε νομίζω να πρέπει να κάνει unlockrom!Δλδ θα πρέπει να είναι είδη unlocked πιστεύω.Ή και να το κάνει ίσως το πολύ πολύ του πει ότι δεν χρειάζεται και ότι είναι ήδη με το cmd.

Για δοκίμασέ το ρε alexakos89 και πες.

Link to comment
Share on other sites

περίεργο, μπορεί, ξεκίνα με το διακόπτη στη θέση του backup bios, μπες windows, και γύρνα το στη θέση 1 για να περάσεις το δικό της πάλι. Για το θέμα του powertune, Αφού την γυρίσεις σε default hardware κατάσταση, ο πιο αρμόδιος να σου δώσει κάποια εξήγηση είναι ο Atiman.

Link to comment
Share on other sites

Καντη φιλε μου να παιξει σωστα πρωτα και μετα κοιτας υπερχρονισμους και τα υπολοιπα.

Δωσε μου το ακριβες μοντελο της καρτας και το part number της.

Κατι μου λεει οτι περνας λαθος bios....

Link to comment
Share on other sites

τωρα παιζει σωστα σε 840/1325 οτι δινει ο CCC δηλαδη!

σε 880/1375 δεν παιζει με default ρευμα.

το θεμα ειναι να περασω bios και powertune!

που θα τα βρω φιλε μου?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-PCI-X-6950-2GB-Dual-Fan-11188-05-50G.htm

bios version:113-1E1862X-S44

hardware spec:CAYMAN PRO Hill GDDR5 BIOS

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.