Jump to content



Ποιά 9800 και από που;


paxman

Recommended Posts

Κατ' αρχάς καλώς σας βρήκα.

Αυτές τις μέρες θα "χτυπήσω" μια 9800pro. Θέλω όμως τις γνώμες σας για το ποιά υλοποίηση και από που. Τη μόνη που έχω βρεί είναι αυτή του e-shop η οποία πρέπει να είναι της ΑΤΙ (?). Με ενδιαφέρει φυσικά να παίρνει φλασάρισμα σε ΧΤ ή να ανεβαίνει αρκετά σε O/C.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες paxman, :T:

Του e-shop είναι κατά κύριο λόγο club3d, τουλάχιστον αυτές που αναφέρει ως generic ATI.

Σχεδόν όλες οι καινούργιες 9800pro(με 128 και 256ΜΒ) έχουν πυρήνα ΧΤ. Αυτές με 256ΜΒ, αν είναι νέα φουρνιά, βασίζονται σε pcb XT και με flash είναι ολόιδιες με ΧΤ(προυπόθεση ο πυρήνας και οι μνήμες να αντέχουν τις συχνότητες της ΧΤ).

2 gigabyte συγκεκριμένα από mgmanager με 256 μνήμη, ήταν βασισμένες σε pcb XT και έπιαναν εύκολα τα clocks της. Όμως το ότι έχει πυρήνα ΧΤ δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα κλοκάρει και καλύτερα από μια με R350 πυρήνα.

Όσο αφορά το flash, σε όλες τις 9800 μπορείς να flashάρεις bios XΤ αλλά:

α) δεν είναι εγγυημένο ότι θα κερδίσεις κάτι σε oc(πέρα από τα default clocks τα οποία θα είναι στις συχνότητες των ΧΤ).

β) αν η κάρτα είναι με 128ΜΒ ή με 256 αλλά όχι σε pcb XT, ενδέχεται να αντιμετωπίσεις προβληματάκια- σε αυτήν την περίπτωση απλά βάζεις το original bios.

Εγγυημένη καλή κάρτα που να κλοκάρει, δυστηχώς δεν υπάρχει... Οι club3d σε γενικές γραμμές πάνε καλά, άλλες καλύτερα και άλλες χειρότερα.....

Καλά λόγια έχουν ακουστεί και για τις powercolor, gigabyte και HIS.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που θα αντικαταστήσει η προς αγορά 9800 είναι μια Club 9600 pro από την οποία δεν έχω κανένα παράπονο. Ίσα - ίσα που default δούλευε 400/340 όταν οι υπόλοιπες που ξέρω ήταν 400/300. Ανέβαινε χωρίς artifacts 445/375.

Οπότε αν είναι Club να χτυπήσω μια πριν εξαντληθούν και αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Η διαφορά σε επιδόσεις μεταξύ 9700pro & 9800pro πόση είναι;

Ρωτάω γιατί βλέπω μεταχειρισμένες 9700pro περίπου στα 120 . Σε σχέση με την 9600προ που είχα πόσο πάνω είναι η 9700;

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την 9600 η 9700 να υπολογίζεις από 25-50% πιο γρήγορη. Ειδικά με antialiasing και anisotropic. (8 pipelines/256bit bus == περισσότερη ροπή;) )

9800pro ~ 10% πιο γρήγορη από 9700pro.

Οι διαφορές λόγω πυρήνα ελάχιστες έως μηδαμινές(σε framerate-στα ίδια mhz πάνε σχεδόν το ίδιο).

Απλά συνήθως από ότι βλέπω οι 9800 ανεβαίνουν πολύ παραπάνω στις μνήμες. Αλλά στα R3xx κερδίζεις περισσότερο ανεβάζοντας τον πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.