Jump to content



U2311H προβλημα με non native resolutions


Vallgox

Recommended Posts

To ''τις θαψαν πριν της ωρας τους'' που λες,σημαινει οτι καποια στιγμη επρεπε να θαφτουν? ετσι δεν ειναι?

Εγω θα σου πω ναι επρεπε! και επρεπε διοτι η τεχνολογια προχωραει!

Αλλα οταν το καινουργιο ειναι πραγματικα καλυτερο για να αντικαταστισει το παλιο!(σε λογικες τιμες του ευρυ εμποριου)

Παιδια θα τρελαθουμε τελειως τωρα?! Τα μοναδικα μειωνεκτιματα μιας(καλης)crt ηταν ο ογκος,η ακτινοβολια και η καταναλωση τα οποια με την εξελιξη τους μπορουσαν να ελατωθουν πολυ!(η ξεκουαστη εικονα εχει να κανει με τα hz και μονο!)Συγκρινεται η ποιοτητα εικονας μιας πολυ καλης crt του 2005 με μιας πολυ καλης lcd του 2005?!(γιατι τοτε αρχισαν να παιθαινουν οι crt,δεν συγκρινουμε με τα σημερηνα lcd εφοσον σημερα δεν παραγοντε ποια crt!και βαλτε και τον οικονομικο παραγοντα μεσα!) Αν ειναι δυνατον! Μηπως ειστε τυφλοι και γραφετε με αναγλυφα πληκτρολογια χωρις monitor και μιλατε για monitors?!

Oι βενζινοκηνητηρες να δεις για ποτε επρεπε να θαφτουν και να εχουμε ηλεκτροκινητηρες στα αυτοκηνιτα...αλλα...Ολα ειναι σκοπιμα για το κερδος.Ετσι και με τις lcd!Για το κερδος!Οχι επειδη ηταν καλυτερες!Καλυτερες αρχιζουν να ειναι τωρα αυτες που εχουν 2 και 3 χιλιαρικα απο τις δυνατες crt του 05'.Παπαδες θα κανανε σημερινες crt αν παραγοντουσαν ακομα! και με τι λεφτα!Αλλα πρεπει να πουλησουνε βλεπεις! και εμεις οι καταναλωτες το φαγαμε καλα το παραμυθακι των εταιριων και τωρα υποστηριζουμε τις lcd αφου τις πηραμε καλα-καλα πρωτα και δεν εχουμε πλεον αλλη επιλογη! Ουτε την αναλυση δε μπορουμε να αλλαξουμε αν δε τα σκασουμε χοντρα και τις υποστιριζουμε κιολας! Αυτα ειναι!

Υ.Γ. Και για να μην ξεχνιομαστε μιλαμε για τα games,τις ταινιες,τις phοto και επαγγελματικα πργραματα.Για αυτους που θελουν να κανουν την γραμματεα οι lcd ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να αλλαξω τιτλο και να το κανω "BRING BACK CRT"?

Νταξει παιδες οποιος θελει ακομα μπορει να βρει ενα μοντελο απο τοτε και να κανει τη δουλεια του.

Εγω προσωπικα οποτε βλεπω πλεον CRT απλα σκαλωνω με το ποσο ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ :p

Η δικια μου ειναι χωμένη κατω στο υπογειο να μην την βλεπει ο ηλιος.

Μια SONY 19αρα με δυο οριζοντιες γραμμες, δεν θυμαμαι καν μοντελο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε τρωει κανεις.

Υπαρχει ακομα παρα πολυς κοσμος που δουλευει με αυτες και εν μερη ειναι λογικο.

Τα καλα μοντελα, ειδικα αυτα που βγηκαν λιγο πριν την "δυση" τους εχουν απιστευτη εικονα ακομα και για τα ΤΩΡΙΝΑ δεδομενα και ειμαι σιγουρος οτι οι κατοχοι τους προσευχονται καθε μερα μην τους χαλασει !

Οι LCD δε του τοτε (2005), ειναι απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΤΝ του 2005 ειναι απλα απαρεδεκτα..

Η δικια μου ειναι spva του 2006 και δειχνει καλυτερα απο crt /τωρινα TN και λοιπα (ή μηπως λειψά) LCD

Σαν χθες θυμαμαι την αμεση συγκριση με την eizo crt που αντικετεστησε..

bye bye crt ...στο καλο και να μας γραφεις..

Αν δεν υπηρχε rear projection ακομα στις 34" βαρια 37" ιντσες θα ειμασταν ...και να θυμισω οτι 50αρες πλεον στα 3-4 μετρα ...δε μας κανουν..οχι επειδη δε χωρανε στο σαλονι..αλλα επειδη ειναι μικρες.

bottom line ..οτι πληρωνεις παιρνεις.

Αν ξερεις τι θελεις πληρωνεις και το αναλογο και τελειωνει εκει το ζητημα

Link to comment
Share on other sites

Σαν χθες θυμαμαι την αμεση συγκριση με την eizo crt που αντικετεστησε..

Μ2. Έφυγε Eizo Flexscan F931 handpicked από αντιπροσωπεία, για να μπει στη θέση της μια Flexscan 21" (S2130 νομίζω). Μου άρεσε τόσο πολύ που ένα χρόνο μετά αντικαταστάθηκε κι αυτή με την τωρινή 24".

Δε νομίζω να γύριζα για κανένα λόγο σε CRT και ας ήταν ColorEdge. Το μόνο που έχει περάσει από το μυαλό μου είναι να έπαιρνα μια καλή LED TV 32-42" καθαρά για gaming, αφού είδα του αδερφού μου και πραγματικά είσαι μέσα στο παιχνίδι (την έχει σε απόσταση ~0.5μ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω δεν μιλαω για tn αλλα για pva,ips,spva κτλ

Kι εγω ips εχω τωρα(εχω δει και καλυτερα φυσικα) και ακομα καλαιω την lg crt που ειχα(δε θυμαμαι μοντελο) Ιδικα τωρα που μου χρειαστηκε να βαλω μια αναλυση πιο κατω και δεν μπορω ουσιαστικα! Ειμαι αναγκασεμνος να δωσω κι εγω δεν ξερω ποσα για να μπορεσω να ΚΑΤΕΒΑΣΩ αναλυση! Ελεος!

Ακομα και με αυτα τα panel oι συκρισεις ειναι αστειες με τις πολυ καλες crt,μιλαμε για τοτε παντα.Εκτος και αν τα ειχες χρυσοπληρωσει.Δε μιλαω για τετοιες περιπτωσεις μανιακων που θα σκασουν πανω απο χιλιαρικο για να παιξουν call of duty και να δουν το avatar!!!(για τους επαγγελματιες εκει αλλαζει το πραμα)

Y.Γ. Μιλαμε παντα για monitors! οχι για tv!

Link to comment
Share on other sites

το thread title ας αλλάξει, αν υπήρχε μια CRT το 2012 με trinitron 24άρι καθοδικό (βλ Sony GDM-FW900, ας την ονομάσουμε αν υπήρχε σήμερα : GDM-FW910) θα έπρεπε να είχε και RAMDAC στο board της για να μετατρέψει το displayport η DVI η HDMI σε R/G/B/H/V (όπως και το BNC). Να και σε 7970 / Nv GTX 780 παίζει και να μην έχει/έχουν οι κάρτες RAMDAC οπότε αναλογικό γιόκ.

Ο κάθε ένας διαλέγει με βάση αυτό που αρέσει στον ίδιο να βλέπει.

Υ.Γ. μη ξεχνάμε ότι και αυτό που έχει μέσα ο υπολογιστής (σκληρός δίσκος) έχει και αυτός ιστορία, είναι παλιό αλλά ακόμη τον χρησιμοποιούμε για 1002 λόγους.

Link to comment
Share on other sites

και εγω λατρης crt ειχα mitsubishi diamondtron 930sb 19" αλλα το κεφαλι μου μετα απο κανα 20λεπτο ενιωθα λες και ειχα βαλλει μεγγενη στο κεφαλι μου..

αυτο που με κερδισε στις lcd φυσικα ηταν η ευκρινεια.αλλο πραμα..

Link to comment
Share on other sites

Το κεφαλι σου σε πονουσε διοτι προφανος εβλεπες σε λιγα hz...(για την ακτινοβολια,υπηρχαν φιλτρα)

Για μενα παντως η ευκρινεια των crt ειναι απλα ασυγκρητη με οποιοδηποτε lcd panel...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι θα έκανες δλδ;;;:p

Ειχα ψιλοκαλή CRT Sony 17'' (330Ε το 2001-2002 νομίζω) και όταν έβαλα διπλα της μια ταπεινή LG 1915S η διαφορά ήταν τεράστια. Πολύ πιο σταθερή εικόνα, ξεκούραστη κλπ κλπ.

SONY TRINITRON G200P μήπως ??? :clap::clap:

Εγώ πάντως βάζοντας οποιαδήποτε LCD δίπλα της νιώθω την CRT να έχει καλύτερη και ποιο φυσική εικόνα. Κουράζει στο θέμα του μεγέθους και ειδικά αν δουλεύεις στα 1280x1050.

Πάντως όντως οι LCD με λίγη ρύθμιση στην φωτεινότητα είναι έτοιμες ενώ οι SRT θέλουν κάθε λίγο και λιγάκι καλίμπρα.

Link to comment
Share on other sites

vallgox!!! στην diamondron ειχα 1,152 x 864 που ετρεχε στα 120hz..οσο για τα φιλτρα υπηρχαν αλλα δεν εβαλα ποτε γιατι αλοιωναν την εικονα..

ευκρινεια των crt ειναι απλα ασυγκρητη με οποιοδηποτε lcd panel?

σε τι ακριβως ειχαν ευκρινεια η crt?γιατι σε σχεση με τις lcd ειναι θολες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα φιλτρα στα γυαλια μειωπιας μου και δεν αλλιωναν καθουλου την εικονα και μειωπια να μην ειχες μπορουσες να τα βαλεις με σκετο το φιλτρο.Αλλωστε αργοτερα βγηκαν και κανονικα φιλτρα που κουμπονουν πανω στην οθονη και δεν την αλοιωναν αλλα τεσπα.Τα 120h ειναι μια χαρα για μενα παντως,πολυ ξεκουραστα.Αμα κατεβενα απο τα 85 με επιανε πονοκεφαλος.

Καταρχας δεν ξερω ποια ειναι αυτη η οθονη που λες και αν ειναι πολυ καλη(επισης η αναληση που την ειχες ειναι μικρη)αλλα οι καλες crt εχουν ευκρινια στα παντα,θολες μου φενοντε εμενα οι lcd οποιουδηποτε πανελ και ειδικα αν δοκιμασεις να αλλαξεις και την αναλυση...κλαφτα χαραλαμπε...(εκτος ειπαμε αν τις εχεις πληρωσει χρυσες).

Link to comment
Share on other sites

.(εκτος ειπαμε αν τις εχεις πληρωσει χρυσες).

Ακομα να καταλαβω γιατι αν αγοράσεις ακριβη LCD δεν εχεις πρόβλημα με μη εγγενή ανάλυση :help:

Εφοσον ειναι περιορισμός των φυσικών χαρακτηριστικών των πιξελ δεν γινεται να μην εχεις πρόβλημα...:wassat:

Στο κατω κατω υπαρχει και το 1:1 pixel mapping

Link to comment
Share on other sites

Nαι υπαρχει το 1:1 pixel mapping και σου τρωει εικονα αφου σου βγαζει μαυρες μπαρες.Να το χεσω...

Στο αλλο που λες δεν γνωριζω να σου πω,ας μας πουν οι ειδικοι(κι εγω εδω τωρα το ακουσα αυτο πρωτη φορα)

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει πιάσει νοσταλγία.

Ξεχνάτε τα "καλά" των crt. Αποχρωματισμούς, στραβές δέσμες, degauss, burn ins κτλ. Επίσης πόσες είχαν ίδιο pitch παντού (unipitch ή πώς λεγόταν). Πόση ώρα σας επαιρνε να την σετάρετε έτσι ώστε να μη κάνει "κοίλα". Για ποια ευκρίνεια μιλάτε, που άμα δεν την είχες σετάρει ΑΚΡΙΒΩΣ είχες πάντα παραμόρφωση στις γωνίες;

Ενώ με τις lcd, έχεις καμένα/κολλημένα pixel και τέλος. Μέγεθος, ρεύμα, ευκολία χρήσης, κούραση, εμφάνιση και τι παραχώρηση κάνεις; Μόνο στις μη εγγενείς αναλύσεις και στο lag. Κάποιο λόγο είχαν και τις παράτησαν τις crt, και δεν είναι μόνο το μέγεθος/κόστος.

Βέβαια είμαι και προκατειλημμένος.. Πρόσφατα μετακίνησα μία 32ρα έναν όροφο. Άμα ξαναχρειαστεί μετακίνηση, θα την πετάξω από το μπαλκόνι, και θα τους κάνω δώρο μία lcd.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.