Jump to content



DSLR ποιά;


Recommended Posts

Καλησπέρα

θέλω να πάρω δώρο στην γυναίκα μου μία φωτογραφική μηχανή η οποία να ξεφεύγει από την ποιότητα των compact μηχανών, αλλά να είναι και απλή όσο γίνεται στην χρήση. Ψάχνω λοιπόν μία DSLR η οποία να είναι εύκολη στον χειρισμό και να μην ξεφεύγει και πολύ στην τιμή.

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Η 3100 έχει τεράστια απήχηση στο flickr

Για να τη προτιμάνε τόσοι, μάλλον κάτι καλύτερο προσφέρει σε τιμή / απόδοση από τη 3000.

Aπο τις πιο χαζες δικαιολογιες ...

Τεσπα ..για την ιστορια η d3000 ειναι μοντελο του 09 και η 3100 περσινο.

Και για τους προφανεις λογους (και οχι μονο για τους προφανεις) η 3100 υπερτερει της δ3000 ασχετως flickr.

Υποθετω η d3x που δεν νομιζω να εχει την ιδια απηχηση στο flickr ειναι του πεταματου.

Τεσπα [MENTION=495]takiskl[/MENTION] ...βαλε και ενα οριο στην τιμη...

Θα προτιμουσα παντως καποιες απο τις παρακατω...

Olympus Pen E-P2 Kit | Skroutz.gr

Olympus Pen E-PM1 kit | Skroutz.gr

ή καποια sony c3/5/5n ...

Αν δεν σκοπευει να ασχοληθει πιο σοβαρα με την φωτογραφια δεν υπαρχει λογος να κουβαλαει dslr ..

Παρτης μια mirrorless να χανεται στην τσαντα της..(καλα..οχι να χανεται..απλα να χωραει απροβληματιστα)

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια πολη καλη μηχανη.......η D31OO για αρχαριο καλη το βραδυ....

αλλιως canon 1100 με ποιο πολυ φως....

απ τις 2 θα επερνα σαν πρωτη επιλογη D3100 αλλα γενικοτερα δεν εχουν να προσφερουν κατι το μεγαλο σε ποιοτητα απο μερικες Μirroless H και καλες compact.

το πιο πιθανον ειναι να παρεις μια Mirroless που ειναι ενα παντρεμα DSLR + compact!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σκοπευει να ασχοληθει πιο σοβαρα με την φωτογραφια δεν υπαρχει λογος να κουβαλαει dslr ..

Παρτης μια mirrorless να χανεται στην τσαντα της..(καλα..οχι να χανεται..απλα να χωραει απροβληματιστα)

Μα ενδιαφέρεται να ασχοληθεί πιο σοβαρά, για αυτό άλλωστε και η συζήτηση. Απλά όχι σε επαγγελματικό επίπεδο. Για αυτό έβαλα και τον παράγοντα ευκολοχρησία στην συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

mirrorless σου εβαλα στο παραπανω ποστ...

..

Αμα ειναι να ααχοληθει δωσε κατι παραπανω και ξεφυγε και απο την 3100 και δες και την canon eos 550d.

Αν και για γυναικα ιδιως ..κατι παραπανω απο epm1 /sony nex ισως να μη χρειαζεται.

Την ευχρηστια "την βαζω στη τσαντα και αν τυχει βγαζω καμμια φωτο εκει που θα παω"...δεν την εχει καμμια dslr..που συνηθως την κουβαλας μονο οταν πας να βγαλεις καπου φωτο.

Χωρις να σημαινει οτι με αλλη δεν 8α μπορεις να βγαλεις.

Απλα το μεγεθος μετα την πρωτη "χαρα" ..αρχιζει και ξενιζει στις μεταφορες/χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Την ευχρηστια "την βαζω στη τσαντα και αν τυχει βγαζω καμμια φωτο εκει που θα παω"...δεν την εχει καμμια dslr..που συνηθως την κουβαλας μονο οταν πας να βγαλεις καπου φωτο.

Χωρις να σημαινει οτι με αλλη δεν 8α μπορεις να βγαλεις.

Απλα το μεγεθος μετα την πρωτη "χαρα" ..αρχιζει και ξενιζει στις μεταφορες/χρηση.

Όταν λέω ευχρηστία δεν εννοώ αυτό, εννοώ ευκολία στον χειρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα...

απλα αν θελει να ασχοληθει σοβαρα ,οπως ανεφερες..δεν τιθεται τετοιο θεμα.

Απλα πρεπει να μαθεις τον εξοπλισμο σου οπως και να εχει για να παρεις το μεγιστο που μπορει ..και που μπορεις.

Αν εννοεις να παταει ενα κουμπι και να βγαινει φωτο ολες το κανουν.Ειναι ο πρωταρχικος στοχος της μηχανης ειτε κανει 10Ε απο το περιπτερο ειτε 10.010Ε

Στο τελος εκεινο που θα μετραει ειναι το ποσο συχνα θα φωτογραφιζει ..και στο ποσο διαθεσιμη ειναι να κουβαλαει dslr οπου βρεθει και οπου σταθει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου.....υπαρχουν πολλα πραγματα που πρεπει να σκεφτεις......

εγω σαν πρωτη μου μηχανη αγορασα μια canon 600D Με 18-135 φακο.

για ενα χρονο εψαχνα....για ενα χρονο διαβαζα.....ημουν ετοιμος για κατι τετοιο...προετοιμασα τον εαυτο μου και καθημερινα σχεδον....ειμαι εξω και φωτογραφιζω και καλυπτω και γεγονοτα.τι θελω να πω μ αυτο...

ποσα λεφτα μπορεις να δωσεις?

ειναι πραγματικα για εσενα το μεγεθος-βαρος-μεταφορα προβλημα η βασικο κριτηριο?

οποιαδηποτε μηχανη στα χερια ενος γνωστη μπορει να βγαλει τα μεγιστα.....γι αυτο μην νομιζεις οτι θα παρεις DSLR Και θα τα κανει ολα μονη της....θα βγαζει φωτογραφιες μονη της.

οποτε....εαν θες να πας εαν βημα παραπερα σε πολυ καλη τιμη και ειναι η canon550D εαν μοντελο που ειναι κατι σαν ανεξίτηλος μαρκαδορος..

αλλιως πας σε mirrorless Που σου προσφερει αρκετα εως πολλα πραγματα απ αυτα που προσφερει μια standard DSLR.

σκεψου τις θες να φωτογραφιζεις?την μεταφορα....τα υποσυστηματα που εχεις για αναπαραγωγη και προβολη αυτων που τραβας και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις μια απαντηση.

στο ενδιαμεσο θα σου προτεινω ενα καναλι στο youtube Που ειναι απιθανο......

παρε με την σειρα τα βίντεο θα σε βοηθήσουν πολύ! CanonAustralia's Channel - YouTube

κ αυτο......το καλυτερο καναλι του ειδους του : http://www.youtube.com/user/DigitalRevCom?feature=watch

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.