Jump to content



Συνθεση PC


makisko

Recommended Posts

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους ! Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να συνθέσω το καινούριο μου PC, αλλά επειδή δεν είμαι και τόσο σίγουρος για τις επιλογές μου, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος, να μου πει την γνώμη του.

Τροφοδοτικό: Corsair Professional Series Gold 850W

Μητρική: ASUS P8Z68 DELUXE/GEN3

Επεξεργαστής: INTEL CORE I7-2700K

Ψύκτρα: Corsair Hydro H80 CWCH80

Σκληρός Δίσκος: Kingston 120GB HyperX SH100S3/120G

Μνήμη: (Εδώ έχω το μεγαλύτερο πρόβλημα)

Κάρτα Γραφικών: Asus Radeon HD 6950 2GB ή να περιμένω κάτι καινούριο σε pci express 3.0;

Κουτί θα κρατήσω το παλιό. (chieftec full tower) να γλιτώσουμε και κανένα φράγκο.

Το PC είναι για γενική χρήση. Ταινίες full HD, παιχνίδια. ίσως λίγο overclock :wassat: 500 εφαρμογές ταυτόχρονα και λιώσιμο γενικώς :wall:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Θα αλλαζα το δισκο με ετουτον

μητρικη ισως να εβαζα αυτη ή αυτη (την πρωτη αν δουλευα με 1 καρτα γραφικων)

και αυτες τις μνημες.

Κατα τ αλλα μια χαρα.

(καρτα γραφικων φανταζομαι direct cu και οχι με reference συστημα ψυξης)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα η συνθεση σου. απλα μαλλον καλυτερα θα ηταν να επαιρνες ενα πιο φθηνο τροφοδοτικο και 2600Κ αντι για 2700Κ και με αυτα που θα σου μεινουνε να πηγαινες σε ενα νεο case που σιγουρα θα εχεις καλυτερο airflow. Ενα λινκ του κουτιου που εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Narzul για τον ssd και τις μνημες. Το εχουμε ξαναπει, αλλα ας το επαναλαβω ακομα μια φορα: Ο 2700Κ ειναι πεταμενα λεφτα, παιρνεις 2600Κ και με τα υπολοιπα που σου περισσευουν παιρνεις την Η100 για να τον φτασεις πιο ψηλα.

Οσον αφορα τις καρτες γραφικων η 6950 ειναι μια χαρα. Απλα διαλεξε καποια με καλυτερο συστημα ψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε junior-21-

Αυτό είναι το κουτί Chieftec BX Series LBX-03B-B-SL - Mid tower - extended ATX - power supply 360 Watt ( ATX ) - black, silver at Backoffice

Δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες εικόνες από το εσωτερικό του. Μπροστά και πάνω δεν έχει ανεμιστήρες, κατά τα άλλα είναι πολύ άνετο νομίζω

Η διαφορά τώρα του 2600Κ με τον 2700Κ είναι 100 MHz και 35 ευρώ περίπου. Έτσι δεν είναι; Το σκεφτόμουνα και εγώ για τον 2600Κ και μάλλον θα το αποφασίσω τελευταία στιγμή, όταν κάνω την παραγγελία.

Για το τροφοδοτικό στην αρχή έλεγα για το [Corsair Professional Series Gold 650W] που είναι και 50 ευρώ φθηνότερο, αλλά αν αργότερα βάλω και 2η κάρτα γραφικών, θα είναι εντάξει ή θα είναι στα όρια?

Για τις μνήμες σκεφτόμουνα να βάλω κάτι στα 2133 και ποιο συγκεκριμένα (Kingston KHX2133C9AD3T1FK4/8GX - 2133 Mhz). Με την μητρική που σας είπα στην αρχή και τον 2700Κ ή 2600Κ, οι μνήμες θα δουλεύουν στα 2133 ή ποιο χαμηλά; (χωρίς overclock). Μετά τί είναι καλύτερα; 8gb sta 2133 ή 16gb στα 1600 π.χ; Εντάξει, τις συγκεκριμένες Kingston προσπαθώ να τις ξεχάσω γιατί ξεφεύγουν αρκετά στην τιμή. γι'αυτό δεν τις ανέφερα καθόλου από την αρχή.

Sorry αν σας κουράζω με τις απορίες μου, αλλά θέλω να το φτιάξω όσο γίνεται καλύτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Narzul για τον ssd και τις μνημες. Το εχουμε ξαναπει, αλλα ας το επαναλαβω ακομα μια φορα: Ο 2700Κ ειναι πεταμενα λεφτα, παιρνεις 2600Κ και με τα υπολοιπα που σου περισσευουν παιρνεις την Η100 για να τον φτασεις πιο ψηλα.

Οσον αφορα τις καρτες γραφικων η 6950 ειναι μια χαρα. Απλα διαλεξε καποια με καλυτερο συστημα ψυξης.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε μου.

Βασικά η Η100 μάλλον δεν μπαίνει στο κουτί μου [Chieftec BX Series LBX-03B-B-SL].

Για τον [OCZ 120GB Agility III AGT3-25SAT3-120G Solid State Drive SATA SSD 2.5''] που μου προτείνετε μπορείτε να μου πείτε περισσότερες λεπτομέρειες; Γιατί εκτός από την τιμή που είναι περίπου 35 ευρώ πιο φθηνός από τον [Kingston 120GB HyperX SH100S3/120G] και λίγο πιο αργός στο Read και στο Write. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τιποτα αλλο να προσεξεις. Ακριβως οπως τα ειπες ειναι, απλα η διαφορα αυτη στην ταχυτητα δεν γινεται αντιληπτη σε καθημερινες εργασιες. Μονο στα μετροπρογραμματα θα δεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τιποτα αλλο να προσεξεις. Ακριβως οπως τα ειπες ειναι, απλα η διαφορα αυτη στην ταχυτητα δεν γινεται αντιληπτη σε καθημερινες εργασιες. Μονο στα μετροπρογραμματα θα δεις διαφορα.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε junior-21-

Αυτό είναι το κουτί Chieftec BX Series LBX-03B-B-SL - Mid tower - extended ATX - power supply 360 Watt ( ATX ) - black, silver at Backoffice

Δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες εικόνες από το εσωτερικό του. Μπροστά και πάνω δεν έχει ανεμιστήρες, κατά τα άλλα είναι πολύ άνετο νομίζω

Η διαφορά τώρα του 2600Κ με τον 2700Κ είναι 100 MHz και 35 ευρώ περίπου. Έτσι δεν είναι; Το σκεφτόμουνα και εγώ για τον 2600Κ και μάλλον θα το αποφασίσω τελευταία στιγμή, όταν κάνω την παραγγελία.

Για το τροφοδοτικό στην αρχή έλεγα για το [Corsair Professional Series Gold 650W] που είναι και 50 ευρώ φθηνότερο, αλλά αν αργότερα βάλω και 2η κάρτα γραφικών, θα είναι εντάξει ή θα είναι στα όρια?

Για τις μνήμες σκεφτόμουνα να βάλω κάτι στα 2133 και ποιο συγκεκριμένα (Kingston KHX2133C9AD3T1FK4/8GX - 2133 Mhz). Με την μητρική που σας είπα στην αρχή και τον 2700Κ ή 2600Κ, οι μνήμες θα δουλεύουν στα 2133 ή ποιο χαμηλά; (χωρίς overclock). Μετά τί είναι καλύτερα; 8gb sta 2133 ή 16gb στα 1600 π.χ; Εντάξει, τις συγκεκριμένες Kingston προσπαθώ να τις ξεχάσω γιατί ξεφεύγουν αρκετά στην τιμή. γι'αυτό δεν τις ανέφερα καθόλου από την αρχή.

Sorry αν σας κουράζω με τις απορίες μου, αλλά θέλω να το φτιάξω όσο γίνεται καλύτερο. :)

Oi μνημες αν τις αφησεις default στη μητρικη , θα σου δουλεψουν στα 1600.

Αν τις βαλεις manually στα 2133 διαφορα δε θα δεις απολυτως καμια , εκτος κι αν πορωνεσαι να λες οτι τρεχουν οι μνημες σου στα 2133. (ψυχολογικο το θεμα δλδ)

Απο κει και περα τα 8 γιγα επαρκουν σχεδον για οτιδηποτε.

Για τα παιχνιδια συγκεκριμενα , ακομα κι αν πας απ τα 8 στα 80 γιγα , διαφορα δε θα δεις.

Προσωπικα μου δημιουργηθηκε το ιδιο διλημα μιας και εχω αυτες και σκεφτομουν , να παρω ενα ζευγαρι ιδιες ή να παρω 2 ζευγαρια τετοιες (προχτες που τις παρηγγειλα καναν 45) που βγαινουν σε παρομοια τιμη , αλλα διπλη ποσοτητα.

Τελικα πηρα 5 ζευγαρακια απ τις δευτερες για να βαλω και στα 2 πισια μου , με το σκεπτικο να δημιουργησω σκληρο δισκο αποκλειστικα και μονο στη ram και πιστευω οτι αυτος ειναι και ο μονος λογος για να εχεις τοση ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Oi μνημες αν τις αφησεις default στη μητρικη , θα σου δουλεψουν στα 1600.

Αν τις βαλεις manually στα 2133 διαφορα δε θα δεις απολυτως καμια , εκτος κι αν πορωνεσαι να λες οτι τρεχουν οι μνημες σου στα 2133. (ψυχολογικο το θεμα δλδ)

Απο κει και περα τα 8 γιγα επαρκουν σχεδον για οτιδηποτε.

Για τα παιχνιδια συγκεκριμενα , ακομα κι αν πας απ τα 8 στα 80 γιγα , διαφορα δε θα δεις.

Προσωπικα μου δημιουργηθηκε το ιδιο διλημα μιας και εχω αυτες και σκεφτομουν , να παρω ενα ζευγαρι ιδιες ή να παρω 2 ζευγαρια τετοιες (προχτες που τις παρηγγειλα καναν 45) που βγαινουν σε παρομοια τιμη , αλλα διπλη ποσοτητα.

Τελικα πηρα 5 ζευγαρακια απ τις δευτερες για να βαλω και στα 2 πισια μου , με το σκεπτικο να δημιουργησω σκληρο δισκο αποκλειστικα και μονο στη ram και πιστευω οτι αυτος ειναι και ο μονος λογος για να εχεις τοση ραμ.

Έτσι θα ξηγηθώ. Θα βάλω 8GB στα 1600 G.Skill ή Corsair (πάνω κάτω το ίδιο κοστίζουν) και με τα ευρώ που θα γλιτώσω θα το ξεπεράσω το ψυχολογικό. :) Και μάλλον τον 2600Κ γιατί κάπου διάβασα ότι δεν είναι και τόσο σταθερός ο 2700Κ. Δεν ξέρω αν όντος ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά δεν έχω λόγο να το ανακαλύψω εγώ αυτό για τόσο μικρή διαφορά. Άσε που στο τέλος όπως πάω, θα καταφέρω να πάρω και κουτί!

Γι' αυτό που ρώτησα για το τροφοδοτικό τί λες; Θα είμαι στα όρια αν βάλω και δεύτερη κάρτα γραφικών αργότερα; Συν ότι έχω 2 σκληρούς ακόμα SATA II, 2 DVD, κάτι LEDάκια και 4 ανεμιστηράκια στο κουτί. (sorry αν είναι γελοία η ερώτησή μου, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το πόσο ρεύμα μπορεί να τραβάει το καθένα) :innocent:

Άσχετο. Στο βόλο έμενα 6-7 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο που διαλεξες ειναι πολυ δυνατο. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα ούτε και με δυο 6950 σε CF. Παλι ανετος θα εισαι και θα εχεις και αρκετο περιθωριο για overclocking.

Για το Corsair Professional Series Gold 850W μιλάμε ε? Όχι για το Corsair Professional Series Gold 650W.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο για τις μνήμες. Η μητρική γράφει:

4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2200(O.C.)/2133(O.C.)/1866(O.C.)/1600/1333/1066 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory

Dual Channel Memory Architecture

Οπότε να κοιτάω μνήμες με Dual Channel;

Θα είναι δώρον άδωρον δηλαδή να βάλω triple ή quad channel;

Τί παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.