Jump to content



Θερμοκρασίες 2500Κ


GaMeMaSTeR

Recommended Posts

Αγόρασα πριν λίγες μέρες ένα 2500Κ και παρατήρησα ότι έχει ανεβασμένες θερμοκρασίες. Απ ότι είχα διαβάσει idle έπρεπε να έχει 29-30 βαθμούς. Ο δικός μου, με το που τον ανοίξω έχει 32-33 βαθμούς και όσο περνάει η ώρα ανεβαίνει. Το κουτί μου είναι Stacker 832. Έχει 4x120mm. 2 μπροστά(1 στους δίσκους), 1 πίσω, 1 πάνω. Μήπως μου έκατσε σκάρτη ψύχτρα;:wall::wall: Το log δείχνει ότι έφτασε 74 βαθμούς!!

attachment.php?attachmentid=47538&stc=1&d=1326067215

post-4199-1416075724,7901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω την stock ψύχτρα, όλα στην mobo στο auto. Μόνο τις μνήμες έχω βάλει manual στα 1600mhz(stock). Η θερμοκρασία μετά από 1 ώρα χρήσης πάει στους 40 και η συχνότητα είναι στα 3,7GHZ σταθερά. δεν έχω κάνει overclock, γιατί πάει μόνη της τόσο ψηλά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την stock ψύχτρα, όλα στην mobo στο auto.

Ετσι εξηγείται το "υπερβολικό" Vcore για αυτή την συχνότητα...

και η συχνότητα είναι στα 3,7GHZ σταθερά.

Τσεκαρε αν το C1E ειναι enabled στο bios (λογικα το Speedstep ειναι enabled)...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λογο ακριβώς απενεργοποιησες το Speedstep?

Speedstep Enabled, CPU C1E Enabled...

Εφόσον το Turbo ειναι ενεργοποιημένο (είναι) και έχει Target τα 3700Mhz (τα εχει) τότε σε idle θα σου τρεχει στα 1600Mhz και σε load στα 3700Mhz...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λογο ακριβώς απενεργοποιησες το Speedstep?

Speedstep Enabled, CPU C1E Enabled...

Ήταν enabled και νόμιζα πως εννοούσες να το κλείσω. Έχω 1 vcore, 24oC CPU.. Να το κάνω enable; Και το C1E enable?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.