Jump to content



Περί Καρτών Απορίες


Peter Parker

Recommended Posts

Την τελευταία βδομάδα αντιμετώπισα κάποια προβλήματα με την κάρτα γραφικών, οποτε αύριο ετοιμάζομαι για αγορά νέας.

Αυτή την φορα είπα να ψαχτώ λίγο περισσότερο στο θέμα κάρτας αλλα δεν κατάφερα να λύσω κάποιες απορίες που έχω ώστε να αποφασίσω σε ποια κάρτα θα καταλήξω.

Ξέρω ότι σε πολλούς αυτά τα νούμερα είναι γνωστά και η ερώτηση μπορεί να φανεί περίεργη αλλα μπορείτε να μου πείτε τη σημαίνουν αυτά τα νούμερα ?

Engine Clock 725MHz

Memory Speed 1000 MHz

Memory Interface 256 bit

Ακόμα γιατί κάποιες κάρτες έχουν Σύνδεση PCI Express 2.0 x16 ποια η διαφορα με αυτές που έχουν PCI X16.

Ακόμα διάβασα ότι μια κάρτα παράδειγμα 6790 είναι καλύτερη από μια 6850 λόγο των 2 τελευταίον αριθμών ισχύει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία βδομάδα αντιμετώπισα κάποια προβλήματα με την κάρτα γραφικών, οποτε αύριο ετοιμάζομαι για αγορά νέας.

Αυτή την φορα είπα να ψαχτώ λίγο περισσότερο στο θέμα κάρτας αλλα δεν κατάφερα να λύσω κάποιες απορίες που έχω ώστε να αποφασίσω σε ποια κάρτα θα καταλήξω.

Ξέρω ότι σε πολλούς αυτά τα νούμερα είναι γνωστά και η ερώτηση μπορεί να φανεί περίεργη αλλα μπορείτε να μου πείτε τη σημαίνουν αυτά τα νούμερα ?

Engine Clock 725MHz

Memory Speed 1000 MHz

Memory Interface 256 bit

Ακόμα γιατί κάποιες κάρτες έχουν Σύνδεση PCI Express 2.0 x16 ποια η διαφορα με αυτές που έχουν PCI X16.

Ακόμα διάβασα ότι μια κάρτα παράδειγμα 6790 είναι καλύτερη από μια 6850 λόγο των 2 τελευταίον αριθμών ισχύει κάτι τέτοιο ?

1) Engine clock: Η ταχύτητα σε MHz που "τρέχει" ο επεξεργαστής της κάρτας γραφικών.

2) Memory speed: Η ταχύτητα σε MHz που "τρέχει" η μνήμη της κάρτας γραφικών.

3) Memory Interface: Το "μέγεθος" του διαύλου επικοινωνίας του επεξεργαστή με την μνήμη της κάρτας γραφικών.

4) PCI Express 2.0 X16 = PCI-Ex16 (συντομογραφία)

Γενικά συγκρίνουμε ίδιες κάρτες με ίδιους επεξεργαστές, τότε μόνο τα παραπάνω νούμερα παίζουν ουσιαστικό ρόλο για το ποιά είναι ταχύτερη.

Μια 6950 με Engine clock 800 MHz και Memory speed 1000 ΜΗz, είναι πιο αργή από μια 6950 που έχει 880/1200 αντίστοιχα.

Αν διαβάσεις το φόρουμ πιο καλά, θα βρείς θέματα που θα λύνουν καλύτερα τις παραπάνω απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Το Pci Express 2.0 X16 με το σκέτο PCI -X16 έχει να κάνει με τις προδιαγραφές που πρέπει να πληρεί μια μητρική κυρίως όσον αφορά το ρεύμα που μπορεί να δώσει στην κάρτα.

Οι πιο βαρβάτες κάρτες απαιτούν περισσότερο ρευμα από την μητρική.

Οπτικά είναι πανομοιότυπες και όλες μπαίνουν σε όλες τις μητρικές. Πλέον πολύ σπάνια συναντάς μητρική που να μην είναι συμβατή τουλάχιστον Pci Express 2.0 Συνήθως γράφουν κάτι τέτοιο στα manual

(All PCI Express slots conform to the PCI Express 2.0 standard.)

Για να επιλέξεις κάρτα, πρέπει να ψάξεις reviews και πίνακες benchmark όπως υπάρχουν σε πολλά σαιτ.

π.χ.

PassMark Software - Video Card Benchmarks - High End Video Cards

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.