Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

   Κάποια στιγμή αργά η γρήγορα  ( αν δεν το γυρίσεις πάλι σε τσιγάρο ) θα δεις ότι τα rebuiltable είναι one way .

 

    Δλδ φτιαχνεις την αντίσταση μόνος σου με σύρμα  kanthal και βαμβάκι και δεν ξανασχολείσαι . Το μονο που θα κανεις θα ειναι το refill και μια στις χ μερες ( αναλογα το υγρο ) θα αλλαζεις το βαμβακι και με μια απλη κινηση θα καθαριζεις την αντισταση μετατρεποντας την σε new .  ( οχι οτι εχει κοστος να κανεις ενα new wrapping απλα να δεις τι απλο ειναι ) 

 

  

( 1:20 - 1:40sec ) 

 

  Επισης αν αποφασισεις για rebuiltable προτεινω αυτον τον κλώνο ( keyfun lite ) μιας και τον εχω και δινει απιστευτο χτυπημα και ποσοτητα ατμου . ( αν και οπως ειπε καποιος εχει πεσει και ο γνησιος πλεον και συμφέρει ) ειναι καθαρα προσωπικο θεμα . 

 

  https://www.fasttech.com/products/0/10006473/1700500-kayfun-lite-plus-v2-style-rebuildable-atomizer-4

 

 Kαι εδω το kayfun μου σεταρισμενο με το διαφανο τανκ ( ερχεται με μεταλικο + διαφανο ) και το vamo gunmetal black σεταρισμενο για μια 18350 

 

 fun_vamo.jpg

O Kanger Subtank Hybrid λέει τπτ? λεω να τον συνδιάσω με vamo v5 ή v6

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο προχώρησα στην αγορά του coolfire 1.

Πρόκειται για απλό mod χωρίς ρυθμίσεις. Αποδίδει στα 8.5w σταθερά.

Πιστεύω είναι απίστευτα τίμια επιλογή για τα λεφτά του (~35€).

Η ποιότητα κατασκευής του είναι άριστη.

Επίσης υπάρχει και tube για μπαταρίες 18650.

Παραθέτω φωτογραφίες με 18350 setup και ένα review από Έλληνα.

Τέλος είναι πολύ μαζεμένο και δεν είναι απαγορευτικό να το παίρνεις έξω.

 

2015-01-26%2009.32.23.jpg

 

 

2015-01-26%2009.43.19.jpg

 

2015-01-26%2009.43.45.jpg

 

https://www.youtube.com/watch?v=z7clGhu7KrU

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλημέρα παιδιά. μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα να πάρω τον kangertech subtank mini, δλδ τον αμέσως μικρότερο από αυτόν του @borg .

εντάξει απλά δεν υπάρχει. αρκετά με όλα αυτά τα σκ@τ@ bdc, bvc κλπ. Η φάση είναι ότι είδα σε αρκετά βιντεάκια πως τον δουλεύουν και με λίγα watt και έτσι σήμερα πήγα και τον πήρα από εδώ Κομοτηνή στα 45e και τον εβαλα στο coolfire 1 των 8.5w και δουλευει μια χαρα(με την 1.2 κεφαλη εννοειται). εχω παραγγειλει και ενα vamo v6 το οποιο ερχεται αυριο για συγκρίνω.

εν το μεταξυ παω στο μαγαζι εδω κομοτηνη, και μου λεει σε τι mod θα το βαλεις? λεω σε ενα vamo v6. και μου λεει ακυρωσε τη παραγγελεια θα σου ειναι αχρηστο πολυ λιγα watt.......

εχω εδω λεει modακια 30,50w τετοιο θελεις.....για να ολοκληρώσω μου φαινεται εχει ξεφυγει η ολη φαση και η παραπληροφορηση δινει και παιρνει....btw

post-40506-0-28418700-1425287383_thumb.j

 

 

επισης παραθετω εναν ενδιαφερον πινακα σε σχεση με τα ρευματα και τις κεφαλες

 

post-40506-0-11650000-1425287290_thumb.p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hi, hi !

 

Παντελώς άσχετος με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ήρθε η ώρα μου -και μένα- να δοκιμάσω.

(βασικά ήρθαν νέα άτομα πρακτική/part-time στο γραφείο μη-καπνιστές και θέλω να 

κάνω μια προσπάθεια με το ηλεκτρονικό ώστε να τους ενοχλώ λιγότερο)

 

Τι να τσιμπίσω λοιπόν;

 

Αυτό το COOLFIRE1 με ψήνει άσχημα, αν και έχω επιφυλάξεις στο αν θα μου φτάσουν τα W του

γιατί ανέκαθεν όταν καπνίζω παίρνω μικρές και δυνατές τζούρες, αν και άμα δεν δοκιμάσω κάποιο

ηλ. τσιγάρο -ώστε να το χω ως σημείο αναφοράς / μέτρο σύγκρισης - δε μπορώ να έχω άποψη.

 

Θα προτιμούσα να πάρω κάτι από τοπικό κατάστημα.

Εδώ στο Βόλο έχουμε:

http://www.k110.eu/el/

http://www.ecig.gr/

Στο Vapour Smok-e λέει πως το 'χει το COOLFIRE1.

 

Άμα δεν το 'χει, τι προτείνετε εναλλαχτικά;

(να υπάρχει σε αυτά τα 2 καταστήματα)

 

Με ενδιαφέρει να είναι διακρητικό (πχ το COOLFIRE1 μου κάνει) και να μην έχει

στόμιο με καμπύλες (βάζω φωτογραφία παρακάτω) και να μην είναι -σχετικά- βαρύ.

Ό,τι και να προτείνετε, πείτε και τί άλλο χρειάζομαι. Μπαταρία παίρνω κάποιας γνωστής

εταιρείας απλή ή υπάρχουν και επαναφορτιζόμενες; Το COOLFIRE1 φορτίζεται με usb;

Χρειάζεται να πάρω και κάποιο usb-kit όποιο ηλ. τσιγάρο και να πάρω; Μπορούν όλα να

φορτίσουν με usb ή όχι; ... άσχετος ... γενικά θα με βόλευε να φορτίζει και με usb...

 

Από γεύσεις πάλι -δεν έχω ιδέα- κάνω 12+ χρόνια Craven με rizla μαύρα χαρτάκια και

swan μαύρα φιλτράκια. Άμα έχετε να προτείνετε γεύσεις (να βρίσκονται στα 2 καταστήματα)

go on. Με ενδιαφέρουν και χαζογεύσεις πχ μπισκότο κτλ, αλλά θα 'θελα ως βασική να είναι

αρωματικού καπνού. (πχ Craven ή Καρέλια φάση)

 

Τέλος, άμα έχετε να προσθέσετε κάτι χρήσιμο, ευπρόσδεκτο. Ευχαριστώ.

 

 

 

zVn7YZj.jpg

 

Στόμιο σαν το δεξί θέλω ή και πιο λεπτό ή και πιο λεπτό και αντί κυκλικό οβάλ. (πατηκωμένο)

Σίγουρα να μην έχει καμπύλη εκεί που ακουμπάν τα χείλη. (το μισώ αυτό από τους ναργιλέδες)

 

Link to comment
Share on other sites

για να αναλυσουμε και να εξηγησουμε πρεπει να γραψουμε παρα πολλά καθως και να εχεις μια χ εμπειρια.

 

επειδη τα εχω ψαξει και εχω κανει τον κυκλο μου θα σου προτεινω μπαταριοθηκη(mod)-μπαταρια - ατμοποιητη για να τα παρεις και να ξεμπερδευεις μια και καλη.

 

1) vamo v6 φτανει εως και 20w πολυ γνωστο σχεδον ολοι εδω το έχουν. το εχει προσφορα 34 απο 50.

http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/variable-voltage/vamo-v6-apv-variable-volt-watts-black-chrome-detail.html

 

2)http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/ego-t/kanger-subtank-nano-detail.html

 

επισης θα χρειαστεις μπαταρια/φορτιστη 18650 ή 18350.(ειναι ανεξαρτητες απο τη μπαταριοθηκη).

 

παντως καλο ειναι να ξεκινησεις με καποιο starter kit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για να αναλυσουμε και να εξηγησουμε πρεπει να γραψουμε παρα πολλά καθως και να εχεις μια χ εμπειρια.

 

επειδη τα εχω ψαξει και εχω κανει τον κυκλο μου θα σου προτεινω μπαταριοθηκη(mod)-μπαταρια - ατμοποιητη για να τα παρεις και να ξεμπερδευεις μια και καλη.

 

1) vamo v6 φτανει εως και 20w πολυ γνωστο σχεδον ολοι εδω το έχουν. το εχει προσφορα 34 απο 50.

http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/variable-voltage/vamo-v6-apv-variable-volt-watts-black-chrome-detail.html

 

2)http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/ego-t/kanger-subtank-nano-detail.html

 

επισης θα χρειαστεις μπαταρια/φορτιστη 18650 ή 18350.(ειναι ανεξαρτητες απο τη μπαταριοθηκη).

 

παντως καλο ειναι να ξεκινησεις με καποιο starter kit.

Thanx gia to info. Starter kit δεν κάνει για μένα, είναι σα να μου λες να πάω Χαλκιδική ή Κατερίνη να ρίξω γκόμενα.

 

 

 

Έχω ένα γείτονα που ασχολείται με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά τον είχα για nooba (και μπίχλα). Τελικά είναι pro

στο θέμα. Μου 'βαλε να δοκιμάσω 6 διαφορετικούς ατμοποιητές και 3 διαφορετικά mods. Αυτό που με πρότεινες,

το είχε και αυτό, πολύ καλό. Δοκίμασα και σε mod από αυτά τα τέρατα που ανεβάζουν άπειρα w. Πολύ καλό επίσης,

αλλά περιττό για μένα (και βαρύ και μεγάλο). Μου εξήγησε και για θέματα υγειηνής που δεν είχα ιδέα (μου λέει τα

καθαρίζει όλα ΠΑΝΤΑ, κάτι που δεν το περίμενα, με άφησε άναυδο) και για αντιστάσεις και για πολλά άλλα.

 

Στην τελική, Vamo 6 με Kanger Subtank και 1.2 κεφαλή πιστεύω πως μου κάνει για αρχή, αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμη.

(τον Vamo 6 έτσι κι αλλιώς δεν το βρίσκω Βόλο, να τα πάρω όλα σήμερα. Βρίσκω τον Mod ZMAX V5 Sigelei, αλλά διαβάζω

κάποια αρνητικά για το κουμπί και με χαλάει πως για να αλλάζεις w και να περιηγήσε στο μενού θέλει συνδιασμούς πάτημα

κουμπιού και κινήσεις του χεριού, ενώ ο Vamo 6 έκει 2 κουμπάκια αυξομοίωσης)

 

Πρώτο υγρό πάντως, παραγγέλθηκε είδη: http://www.vapeland.gr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/Five-Pawns/Five-Pawns-Castle-Long

Τρομέρο, χωρίς να είμαι fan του αλκοόλ. Δεν το κόβω βέβαια να γίνει το μόνιμό μου, αλλά μέχρι να βρω κάτι στο γούστο μου, μου κάνει.

Έγινε επεξεργασία από zomg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Hi, hi !

 

Παντελώς άσχετος με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ήρθε η ώρα μου -και μένα- να δοκιμάσω.

 

40 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ:

 

gW7LglV.jpg

 

 

uXngK3p.jpg

 

... είναι πολλά αυτά που θέλω να γράψω, άλλα ΔΕΝ προλαβαίνω. Τα μπουκαλάκια στέγνωσαν και πρέπει να γεμίσουν ASAP. >_________<

 

(κατά τ' άλλα 0 κανονικά τσιγάρα από τότε που ξεκίνησα, υγρά με νικοτίνη 6 - πολλές φορές αραιωμένα - και γενικά super ενθουσιαμένος)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,
για οποιον ενδιαφερεται, αποφασισα να δωσω καποια πραγματα απο την συλλογη μου,
περισσοτερα μπορειτε να δειτε εδω:
http://www.thelab.gr/classifieds/item/480-premium-vaping-gear/

Τα ασπρα ειναι original φυσικα, ενω τα κιτρινα ειναι κλωνοι.
Για οποιαδηποτε ερωτηση, μπορειτε η' να ποσταρετε εδω η' καλυτερα για να μην βρωμιζουμε το θρεντ με πμ η' τηλεφωνο
:)

 

Ελπίζω Γιάννη να μην γύρισες στο καρκίνο μόνο

 

οχι οχι, απλα παραγέμισα, και το 3/4 εξ αυτων, δεν τα χρησιμοποιω πλεον, Κρατησα 3 διαφορετικου τυπου atties, που θεωρω οτι ειναι οι καλυτεροι απο αυτους που εχω, δηλαδη απο τυπου genesis, κρατησα τον Foggati που ειναι και αρκετα δυσκολο να τον βρεις, και εγω τον βρηκα λογο της σχεσης μου με τον reseller του απο vapist.net, Απο φυτιλατο/καρτο, τον killer του leo που 2 χρονια μετα ακομα δεν καταφερνω να τον σετταρω και το ζηταω απο φιλο, και απο καϊφουνοιδη τον eviva φυσικα του κωστα/atmistique

Έγινε επεξεργασία από Zarras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...

Καλώς σας βρήκα στο topic.Νέος και γω στο άτμισμα και ξεκίνησα με Eleaf iStick 40W Kit + GS Tank TC.Σίγουρα στην πορεία θα προσθέσω και άλλον ένα ατμοποιητή αλλα αυτή την στιγμή είμαι ενθουσιασμένος γιατι δεν καπνίζω 20 με 25 στριφτά την ημέρα νιώθω πως δεν βρωμάω τσιγαρίλα και αναπνέω λίιιιιιιιιιγο καλύτερααπό πριν.Δεν ξέρω αν είναι η λύση για να κόψω εντελώς το τσιγάρο όπως θελω αλλα νομίζω πως αξίζει τον κόπο


Ο αντάπτορας eGo-510 τι είναι??

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έκοψα εγώ που έκανα ένα καπνό την ημέρα μπορείς άνετα και εσύ.

Ο αντάπτορας ego-510 είναι για όσους ατμοποιητές έχουν σπείρωμα ego και τους το μετατρέπει σε σπείρωμα 510 που έχουν όλα τα νέα mods.

Συνήθως οι απλές μπαταρίες ego έχουν σπείρωμα ego. Kαι μερικοί παλιότεροι ατμοποιητές όπως οι Mini Protank, ο Aspire CE5 κλπ.

Αν μείνεις στον ατμό που είναι εύκολο πια μιας και το hardware βρίσκεται πλεόν σε πολύ καλό επίπεδο σε σχέση με παλιότερα, θα δείς πως σε 20 μέρες δεν θα θέλεις να ξαναβάλεις το καρκίνο στο στόμα σου μιας και θα σου φέρνει αηδία.

Είσαι τυχερός που το ξεκινάς τώρα, σε βοηθάει πολύ ο εξοπλισμός που βρίσκεται σε διαρκή εξέλιξη.

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο στο γραφείο;

Για πείτε...

Ειναι στο χερι του καθε εργοδότη και προισταμένου. Σε εμενα παντως δεν λέει τίποτα, και μάλιστα μιας και ο προιστάμενος ειναι μιας Α ηλικίας, παλαιων αρχων, πολύ old school χαιρεται γιατι νομιζει οτι πέταξα εντελως τον καπνό. If he only knew...... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.