Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

Τελικά αγορασα το iStick με τον Kanger Subtank mini. Εχω θέμα με διαροές όμως απο τις airholes. Μου ειπαν στο μαγαζι που πήγα παλι οτι με 0,5 ohm αντισταση, τα 2,5Volt ειναι λίγα, και δεν προλαβαινει να γινει ατμος ολο το υγρο που βρέχει το βαμβακι και έτσι τρέχει. Ειναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

0.5ohm αντίσταση με kanthal?

Με νικελίου για έλεγχο θερμοκρασίας, τις εργοστασιακές του Κανκερ. Mου φαίνονται όμως λιγο για τα πανηγύρια και ίσως να φταίει αυτο. Έφτιαξα μια αντισταση δική μου στα 1,42ohm, τελείως πρόχειρα (πρώτη φορά φτιάχνω αντισταση), με πυρήνα το κατσαβιδάκι που έχει το Kanger. Εχω καλύτερη γεύση, δεν έχει στάξει μέχρι στιγμής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή 1 μήνα, να βγάλει και τα λεφτά του ο Mini Nautilus, να έχει έρθει και το VTC Mini απο GearnotBest. :hehe:

post-37640-0-08779200-1452850426_thumb.j

post-37640-0-65230000-1452850444_thumb.j

 

edit: την είχα κάνει προχθές την παραγγελία και παρόλο που είχα δοκιμάσει το κουπόνι RMBBUST δεν δούλευε. Έτσι εχτές την ακύρωσα και την ξανάκανα και πέρασα το κουπόνι και πήρα 10% έκπτωση :p 

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με νικελίου για έλεγχο θερμοκρασίας, τις εργοστασιακές του Κανκερ. Mου φαίνονται όμως λιγο για τα πανηγύρια και ίσως να φταίει αυτο. Έφτιαξα μια αντισταση δική μου στα 1,42ohm, τελείως πρόχειρα (πρώτη φορά φτιάχνω αντισταση), με πυρήνα το κατσαβιδάκι που έχει το Kanger. Εχω καλύτερη γεύση, δεν έχει στάξει μέχρι στιγμής.

Καλό θα ήταν να μάθεις να κάνεις spaced αντιστάσεις αρχικά με kanthal (μια χαρά είσαι στα 1.4) και να βάζεις σωστά το βαμβάκι ώστε όταν πας, αν πας, σε έλεγχο θερμοκρασίας να σου βγει εύκολα να τις φτιάχνεις..Δεν συγκρίνονται εργοστασιακές με τις χειροποίητες. Και πρέπει λίγο να διαβάσεις για τα σωστά ρεύματα ανάλογα την αντίσταση και το υγρό 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μάθεις να κάνεις spaced αντιστάσεις αρχικά με kanthal (μια χαρά είσαι στα 1.4) και να βάζεις σωστά το βαμβάκι ώστε όταν πας, αν πας, σε έλεγχο θερμοκρασίας να σου βγει εύκολα να τις φτιάχνεις..Δεν συγκρίνονται εργοστασιακές με τις χειροποίητες. Και πρέπει λίγο να διαβάσεις για τα σωστά ρεύματα ανάλογα την αντίσταση και το υγρό 

Eχουμε κανενα οδηγό σχετικά με ohm, σπείρες, διάμετρο αντιστασης κλπ; Αγορασα 30m Kanthal A1, εκανα με αυτό μια αντισταση, αλλά μου βγήκε μεγάλη ρε γμτ. στα 2.2ohm.

Link to comment
Share on other sites

Eχουμε κανενα οδηγό σχετικά με ohm, σπείρες, διάμετρο αντιστασης κλπ; Αγορασα 30m Kanthal A1, εκανα με αυτό μια αντισταση, αλλά μου βγήκε μεγάλη ρε γμτ. στα 2.2ohm.

Θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο, ανάλογα τον πυρήνα που θα έχεις.

Για παράδειγμα εγώ τις φτιάχνω σε 2,5mm πυρήνα και με 8 σπείρες βγαίνει 1.7-1.9ohm. Με 6 βγαίνει 1.5ohm.

 

Κανένας πάντως οδηγός δεν θα σου πει με ακρίβεια 100% πόσες σπείρες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω με το κατσαβιδάκι του subtank 5 ή 6 σπείρες kanthal a1 0,28 και μου βγαίνει από 1,20 - εώς 1,40.Δοκίμασα σήμερα το οργανικό βαμβάκι της ud και μπορώ να πω πως με αυτό που είχε μέσα ο subtank και ήταν η πρώτη μου εμπειρία με δική μου αντίσταση μέρα με νύχτα.1,27 αντίσταση στα 14w πλούσιος ατμός και πολύ καλή γεύση χωρίς βαμβακίλα

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και ο naytilos mini με το hollow glass/steel 

post-37640-0-78979700-1453217058_thumb.j

 

Πολύ όμορφος. Αν και περίμενα περισσότερα σε σχέση με τα ταπεινά ET-S / ET clearomizers. Αν σήμερα με ρώταγε κάποιος "ΕΤ-S & BVC1.8Ω" ή "Nautilos mini & BVC1.8Ω" θα του έλεγα ΕΤ-S & BVC1.8Ω και τα ρέστα στραγάλια. Είναι τόση μεγάλη η διαφορά τιμής για τόσο μικρή διαφορά ατμίσματος. (Κόστη  ΕΤ-S=6E, Ναυτιλος Μινι=20Ε, εξτρα τανκ 6Ε

 

Ελπίζω να μην είναι τόσο μικρή η διαφορά του Nautilus Mini από τους κλώνους KFL+ & Elkonigin που περιμένω γιατί θα ξενερώσω άσχημα....

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένας επισκευάσιμος, ακόμα και κλώνος δεν έχει τη παραμικρή σχέση με οποιονδήποτε εργοστασιακό.

Μόνη προυπόθεση ο κλώνος να είναι της προκοπής και όχι για τα σκουπίδια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι με το modακι παίζει πολύ καλά ο nautilus ο οποίος τώρα πάνω στην Vision Spinner || 1600 δεν δείχνει τις αρετές του !

 

Περιμένω λοιπόν GearnotBest

 

Νομίζω ότι οι κλώνοι που παράγγειλα από fasttech (KFL+ & ErlKonigin) είναι από τους καλύτερους κλώνους που κυκλοφορούν, από αυτά που διάβασα σε άλλα φόρα και στο site της Fasttech. :)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Tελικά το Kapnos της Atmos δεν μου έκανε την αίσθηση που μου εκανε στο καταστημα. Μου αφήνει μια επίγευση σαν καπνος με λιγο μέλι.....

 

[EDIT]: Να ρωτήσω μια βλακεια. Μικρότερη αντίσταση σημαίνει και λιγότερα Watt στο Mod?

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Κατα κανόνα ναι, γιατί μικρότερη αντίσταση σημαίνει πιο χοντρό σύρμα, άρα και περισσότερο ρεύμα (ενεργεια/Watt) για να ζεσταθεί.

Ναι αλλά αντίσταση πχ 1,8 ohm μπορεις να φτιάξεις και με 0,25 σύρμα και με 0,30 παίζοντας απλά με τις σπείρες. Πάλι ισχύει το ίδιο ε;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή όπου έχεις ίδιο υλικό, ίδια Ω, αλλά άλλη διατομή δεν έχεις άλλο αριθμό σπειρών (= μήκος) ? 

 

Συνεπώς σε γενικές γραμμές περίπου την ίδια μάζα σύρματος+βαμβακιού να ζεστάνεις ? Άρα θέλεις περίπου τα ίδια watt.

 

 

btw έφτασαν απο GearBest μέσα σε 27 μέρες με Sweden post (λόγω μπαταριών Samsung 30Q). Η τύχη (κ*λ*φαρδία του πρωτάρη... :p)

 

post-37640-0-65403500-1453808618_thumb.j

 

Ωραίο το VTC Mini :) και ο OPUS τα σπάει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[update]: Το Εarth Brother γ@μ@ει! Εχει μια ελαφρυά αίσθηση καπνού και στο τελείωμα αφήνει μια δροσιά στον λαιμό και μια μυρωδιά σαν υγρό γρασίδι. Θα το ξαναπάρω σίγουρα! Το Kapnos ήταν επιεικώς απαράδεκτο σαν υγρό. Το ΤΥ-4 δεν μπορώ να πω οτι με ξετρέλανε, αλλά θα το ξαναπροτειμούσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο μέρα σε μέρα έρχονται τα κλωνάρια.... Εχω δει 5-6 video στο youtube για να δω πως στήνονται αλλά άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη. Ελπίζω να τα καταφέρω :p

 

Θα ξεκινήσω με kayfun που όπως λέτε είναι ο πιο "ευκολος" και βλεπουμε για τον erlkonigin. To πολύ πολύ να τους βάλω αγγελία και να παραγγείλω αντιστάσεις για ET-S. :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.