Jump to content



Seagate 7200.12


GaMeMaSTeR

Recommended Posts

Συγνώμη αν σας κούρασα, το ξέρω είναι το 3ο νήμα που ξεκινάω για δίσκο μέσα σε 1 μήνα αλλά τι να κάνω που όλοι τα παίξανε τώρα; Όπως είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα άνοιξα το κουτί μου (stacker 832) για να βγάλω ένα άλλο δίσκο που είχε χαλάσει. Αποσύνδεσα όλους τους δίσκους καθώς είναι σε cage που πρέπει να βγεί ολόκληρο. 'Εβγαλα το "χαλασμένο", σύνδεσα τα υπόλοιπα, ανοίγω το pc, βλέπει τον ssd, to dvd-rom αλλά τον 500άρη όχι. αλλάζω θέσεις, καλώδια, τπτ. Ο δίσκος ακουγόταν να γυρίζει. Τον παρατάω στο αρχικό βίσμα με το αρχικό καλώδιο αφου τα πήρα και βαρέθηκα να ανοιγοκλοίνω το pc. Για 2 μέρες δεν τον έβλεπε. Σήμερα ανοίγω το pc και στα καλά καθούμενα τον είδε κανονικά!!!!! :wall::wall::wall::wall::wall: Είδα και μια ταινία το μεσημέρι, αποθήκευσα αρχεία, επεξεργάστηκα εργασίες, έτρεξα το sentinel όλα οκ. Κλείνω το pc για να πάω για καφέ, γυρίζω, τον ανοίγω και πάλι δεν τον έβλεπε!! :wall::wall::wall: Τι να πώ, τα έπαιξε και αυτός;;; Το τροφοδοτικό μου είναι 2 εβδομάδων... Μητρική το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα δει ότι υπάρχουν θέματα με τον 7200.12 και το FW CC46. κάποιο που αναβάθμιζαν απο το CC38 έχαναν τον δίσκο απο το ΒIOS ενώ λειτουργούσε κανονικά.

Δοκίμασε τον σε κάποιο άλλη μητρική με διαφορετικό southbridge.

Edit. Στο φορουμ της Seagate υπάρχει thread με αυτό το πρόβλημα

http://forums.seagate.com/t5/Barracuda-XT-Barracuda-Barracuda/7200-12-firmware-CC46-fail-BIOS-don-t-detect-the-HD/td-p/65566/page/2

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα δει ότι υπάρχουν θέματα με τον 7200.12 και το FW CC46. κάποιο που αναβάθμιζαν απο το CC38 έχαναν τον δίσκο απο το ΒIOS ενώ λειτουργούσε κανονικά.

Δοκίμασε τον σε κάποιο άλλη μητρική με διαφορετικό southbridge.

Edit. Στο φορουμ της Seagate υπάρχει thread με αυτό το πρόβλημα

7200.12 firmware CC46 fail BIOS don't detect the ... - Page 2 - Seagate Community Forums

Έχει κλείσει 1 χρόνο απροβλημάτιστης λειτουργίας, στο καινούριο pc δούλευε 2 βδομάδες χωρίς πρόβλημα. Υποπτεύομαι ότι το τροφοδοτικό φταίει και μου ξέσκισε όλους τους δίσκους(3)...

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό είναι αρκετά καλό για το συστημα που έχεις και γενικά είναι απο τα αξιοπιστα που έχουν πάρει πολυ καλές κριτικές. Απλά οι seagate της γενιάς αυτής (.11 και .12) είχαν πολλά προβλήματα. Εγώ με το που άλλαξα μητρική και πήγα στο 990 απο το 790 chipset τρελάθηκαν όλοι οι Samsung Spinpoint :hang3: ... είχαν ασυμβατότητα με το southbridge του 990...

Link to comment
Share on other sites

Η ασυμβατότητα δεν θα φαινόταν από το πρώτο μπουτ;; Το τροφοδοτικό το πήρα επειδή είναι από τα καλύτερα στην κατηγορία του. Αλλά την παρασκευή έβγαλε σφάλμα στο μοτερ ο 750GB 7200.11, και μετά από μια μέρα αυτός. Γιαυτό υποπτεύομαι το τροφοδοτικό. Τι να πώ, έχασα όλη μου τη δουλειά, εργασίες κτλ και δεν έχω και χώρο να δουλέψω!! Θα τον πάω αύριο πρωί πρωί στο Πλαίσιο και αν παίξει σε αυτούς τότε θα το ψάξω με το FW. Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Τον πήγα στο πλαίσιο, είδαν πως δεν δουλεύει αλλά εκεί ξεκινάει το show!! Τον 7200.12 μου τον είχαν δώσει ως αντικατάσταση ενός WD 500 GB Black series που είχα αγοράσει το 2006 και χάλασε τον Φεβρουάριο του 2011. Τότε μου είχαν πει ότι ή πιστωτικό 25ε θα μου δώσουν ή τον 7200.12. Διάλεξα τον κατώτερο 7200.12 και έφυγα. Σήμερα που χάλασε ο 7200.12 μου είπαν πως για να μου τον αντικαταστήσουν θα έπρεπε να πληρώσω την διαφορά. Δηλαδή να πληρώσω ~110ε που κάνει καινούριος ένας 500αρης, μείων τα 25ε που κοστολογούν τον 7200.12 που μου είχαν δώσει. Εγώ σκάλωσα, με δουλέυανε μπροστά στα μάτια μου. Μετα από αντιπαράθεση δέχτηκαν να μου δώσουν πιστωτικό τα 80ε που είχα αγοράσει τον WD 500 GB Black series το 2006. Συμπλήρωσα άλλα 70 και πήρα ένα WD20EARX 2TB για αποθήκη.... Έχασα βέβαια τα αρχεία μου αλλά ικανοποιήθηκα απο την αντικατάσταση του δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.