Jump to content



Αερόψυξη στον 2600Κ. Προτάσεις?


virus777

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα.

Ψάχνω να clockάρω τον 2600k , και θέλω μια αξιόπιστη λύση μέχρι 50 ευρά περίπου.

Αυτό που με νοιάζει είναι να είναι και λίγο αθόρυβος, μη μου παίρνει και τ'άυτιά :suicide:

Επίσης δε θα ήθελα κανένα κτήνος διαστάσεων, εκτός αν συντρέχει σοβαρός λόγος.

Το κουτί είναι αλουμινίου thermaltake το vj30001w1z, το οποίο μου δίνει περίπου 17cm από το mobo

(gigabyte Z68MA-D2H-B3) μέχρι το πλαινό παράθυρο.

Οι μνήμες είναι οι corsair vengeance με τις ψύκτρες τους.

Τί έχετε να προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι με το υψηλού προφίλ heatspreader ή είναι χαμηλές? Εκεί παίζεται το ποιες αερόψυκτρες μπορούν να τοποθετηθούν χωρίς να "βρίσκουν" στις μνήμες. Για παράδειγμα, η Α70 δεν μπαίνει αν οι μνήμες σου δεν είναι χαμηλού προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή στον δικό μου 2600k που είχα πάρει 49€ από e-world. Την έχω ζευγαρώσει με ένα noiseblocker των 1300rpm αντί του μαμίσιου (που είναι έτσι κι αλλιώς καλός-πιο δυνατός αλλά λιγότερο αθόρυβος).

Με τις τωρινές θερμοκρασίες που επικρατούν και τον 2600k στα 4,5ghz μέσα στο fractal design r3 (προσανατολισμένο πρς αθόρυβη λειτουργία), κυμαίνομαι στα 25-28 βαθμούς σε idle και 45-50 load σε παιχνίδια.

Αυτά στα λέω αν την πετύχεις στα 50€ που την πήρα κι εγώ, αλλιώς στα 60 έχει κι άλλες καλές προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Με 62,5 ευρώ αγοράζεις την NH-D14 οπότε είναι καθαρά θέμα διαστάσεων. Να ξέρεις πως ο CPU σου δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις αφού η πλατφόρμα SB είναι πολύ "κρύα". Πιστέυω πως νούμερα κοντά στα 4,8 GHz μπορείς να τα πιάσεις με αερόψυκτρα χαμηλού κόστους. Εδώ τα 4,2 τα πιάνεις άνετα και με την μανίσια.

Πάντως η τάση είναι στις έτοιμες υδρόψυκτρες λύσεις (στυλ Corsair H60 κλπ), άσχετα αν οι περισσότερες δεν αποδίδουν ανάλογα με τα ευρώ που πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η Xigmatek στα υπ'οψη. Αλλά είναι στα 59 πλέον (μόνο στο Π υπάρχει).

Η Noctua είναι τέρας, πολύ καλή αλλά 75+, και είναι και ντουλάπα.:fist:

Η Scythe μέχρι στιγμής είναι η επικρατέστερη.

Για υδρόψυξη για κάτι καλό θέλει περισσότερο μαρούλι, ίσως μελλοντικά.

Αλήθεια τί έχετε να πείτε για τις coolermaster 212 evo & 412s?

Αξίζουνε ή είναι πιο low end?

Link to comment
Share on other sites

Η Noctua είναι τέρας, πολύ καλή αλλά 75+, και είναι και ντουλάπα.:fist:

Υπάρχει σε πολύ χαμηλή τιμή. Δες εδώ.

Αλήθεια τί έχετε να πείτε για τις coolermaster 212 evo & 412s?

H 212 είναι μια πολύ τίμια λύση με επιδόσεις (αν θυμάμαι καλά) Α50<212<Α70. Για το ύψος της δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σε πολύ χαμηλή τιμή. Δες εδώ.

Νομίζω ότι η τιμή που λέει το site είναι χωρίς το ΦΠΑ 23%

Δεν το έχω προσέξει αλλά αν είναι έτσι τότε δεν είναι και τόσο ενδιαφέρουσα προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.