Jump to content



Antec480 vs Enermax470


Samael

Recommended Posts

Eπεσε στα χερια μου ενα Εnermax 470 noisetaker [ EG475AX-VE(G)SFMA ] κ ειπα να το δοκιμασω!Κ πολυ καλα εκανα τελικα!

System--->Chaintech ZNF250 A64@2442 1.65v 2xRaptors 1x60GB PATA 1dvd k 1dvd-r 5xfans 80mm low noise Radeon9700pro

Αntec idle

post-119-1416071078,9464_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματα μου---->

Enermax rocks!

K το Αntec ηταν σταθερο αλλα 0,13V κατω στην +12

Tα καλωδια του Enermax ειναι πολυ ποιο συμαζεμενα!

Επισης κατι πολυ πολυ σημαντικο---->Το Enermax λεει οτι ειναι αθορυβο και ειναι !! Δεν ακουγετε σχεδον καθολου!Κ το αλλο καλο ειναι οτι εκτως απο αθορυβο ειναι κ κρυο!Μιλαμε για πολυ ποιο κρυο απο το Antec που εκανε κ σαν αεροπλανο γιατι πηγενε full speed τα fan...!

Μπραβο ENERMAX :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Χεχεχ, μεγειές μεγειές :p

Το επολυμέτρησες φίλτατε ?

Τhanx thanx

Aλλα τι πολυμετρισεις μου θες.....τετοιες ωρες τετοια λογια! :p

Αρχική απάντηση από zyx

:OT: αλλα ποιος φερνει ενερμαχ στο ελλαντα?

Απο Hac αγοραστηκε(στην προνομιακη τιμη των 131ε+φπα) :p

Link to comment
Share on other sites

με πολυμετρο παντως οι τασεις στο αντεκ μου ειναι : 3.37, 5.02, 12.03 και η 12αρα ειναι stable εντελως (τις αλλες δεν τις κοιταξα ως προς σταθεροτητα)

μην εμπιστευεσαι ρε μιχαλη τα προγραμματακια... μια ζωη την 12αρα μου την βγαζουν απο 11,87 μεχρι 11,77 σιγα να μην τα δωσω σημασια. και σε αλλο τροφοδοτικο no-name ελεγε το προγραμμα 12.08 και ειχε 11.60 κανονικα με πολυμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα σκευτομενος οτι κανω συγγριση κ τα 2 με το Digidoc ειπα να μη μπω στον κοπο(βαριομουνα ανελλεητα εκεινη την ωρα...)

Οσο κλεβει το προγραμμα θα κλεβει κ απο τα 2,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Απλα σκευτομενος οτι κανω συγγριση κ τα 2 με το Digidoc ειπα να μη μπω στον κοπο(βαριομουνα ανελλεητα εκεινη την ωρα...)

Οσο κλεβει το προγραμμα θα κλεβει κ απο τα 2,ετσι δεν ειναι?

Αν θέλεις, κάνε μία σύγκριση με το πολύμετρο για να μας πεις.

Link to comment
Share on other sites

ε μην το παρεις και σαν νομο αυτο,ποτε δεν ξερεις.....μια πολυμετρηση δεν ειναι και τοσο κοπος,μονο στο vcore vdimm θελει προσοχη....

παντως νομιζω οτι τα ενερμαξ υπερτερουν λιγο εναντι των αλων τροφοδοτικων,οχι μονο στην τιμη.....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρόσεξα. Samael γράφεις πως δίνεις 1,65Vcore αλλά στις εικόνες δείχνει 1,70-1,71Vcore. Γίνεται τόσο overvoltage? :boxed:

Παρατήρησα ότι οι RPM με το Enermax είναι λιγότερες από ότι με το Antec αλλά οι θερμοκρασίες είναι πάνω κάτω οι ίδιες. Εσύ άλλαξες τις στροφές?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειχα αρχιζει να νυσταζω χθες κ ενας χρυσος κανονας λεει ΠΟΤΕ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Κ ΝΩΡIΣ ΤΟ ΠΡΩΙ !

Την εχω πατησει κ ξερω τι σας λεω.... :X:

Οι στροφες ρυθμιζουν αυτοματα απο τη ΜΟΒΟ οποτε δε ξερω να σου πω....ετυχε μαλλον

Ναι κανει overvoltage αρκετο! :D

Οχι δε ξερω αλλο μαγαζι ΖΥΧ....καποτε εφρεναν κανα δυο αλλα τωρα κανενα...δε ξερω το γιατι...

Link to comment
Share on other sites

Samael πολυ ενδιαφερον το μινι-τεστ και με προβληματισε οσο αφορα το Ενερμαξ, που δειχνει πολυ βελτιωμενο στη νεα σειρα noisetaker! Και εγω επισης εχω ακουσει οτι ειναι πραγματικα χαμηλοστροφο και ησυχο σε βαθμο που συναγωνιζεται ακομα και το Ζαλμαν...

Αν μπορεις καποια στιγμη κανε μια μετρηση με πολυμετρο εστω και στην 12ρα γραμμη που ειναι και η πιο σημαντικη για να συγκρινουμε αυτα τα 2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Aααα ξεχασα να πω οτι εχει κ μια καλη πατεντα το Enermax,μου θυμησε το turbo timming των αυτοκινητων!

Οταν σβηνεις το pc οι ανεμηστιρες του παραμενουν αναμενοι μεχρι να πεσει η θερμ στους 40 !!

Πολυ καλη πατεντα :D

Μολις μετρησα κ την +12

12,17 η γραμη με τους σκληρους

12,13 η γραμη που παει στη ΜΟΒΟ !!

Παραπανω απο το σενσορα δλδ!

F@ckin WOW :jump:

Κ για να μη σας τα πολυλογω----> Best PSU award goes to-----> Enermax 475AX :banging:

Πραγματικα καλο!

(απο καθε αποψη,εεε η τιμη ειναι λιγο....αλλα οτι δινεις περνεις!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.