Jump to content



eSATA to SATA


matteus

Recommended Posts

αγόρασα προ ημερών ενα καλώδιο eSATA to SATA απο εδω (http://viewitem.eim.ebay.gr/1M-SATA-to-eSATA-External-Shielded-Data-Cable-Lead/110654593725/item) αλλα δεν μου αναγνωριζει τον δισκο ουτε στο disk manager, ουτε στο manage>storage.

  • Features:
  • High quality cable for connect eSATA & SATA device
  • Maximum reliability by all copper wire and tripe shielding
  • Work with all eSATA interface devices such as eSATA Caddy and USB to eSATA Adapter and so on
  • Work with all eATA interface device such as SATA Hard Disk, SATA Caddy, SATA CD-ROM and co on
  • Support eSATA standard data transfer rate up to 3Gbps
  • Support SATA Standard data transfer rate at 1.5Gbps and 3.0Gbps
  • Connector 7 Pin SATA to 7 Pin eSATA
  • Colour: Red

λογικά θα έπρεπε να τους αναγνωρίσουν τα win7, δεν βλεπω το λογο να μην λειτουργούν με το συγκεκριμένο καλωδιο..

Θελω να συνδεσω δυο εσωτερικους δισκους, στις εξωτερικες esata της μητρικης (εχει 2 eSATA), ωστε να αποφυγω την αγορα καρτας που δινει extra sata connections. Στους δισκους εχω συνδέσει και τα δυο καλωδια (τροφοδοσια και SATA). πρεπει να κανω τιποτα απο τα win7 ή το BIOS; καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

για να αποφύγω την αγορα κάρτας που δίνει extra sata συνδέσεις Θέλω να συνδεσω 2 εσωτερικούς δισκους στον σερβερ που Φτιαχνω. η μητρική εχει 2 eSATA, στο bios ειναι ενεργοποιημένος ο esata controller, και αγόρασα πρόσφατα 2 καλώδια eSATA to SATA. φυσικα ειναι συνδεμενη και η τροφοδοσία στους δισκους. απο το device manager Αλλα και απο το bios δεν τους αναγνωρίζει...Δοκίμασα και IDE και AHCI απο το bios χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα είχα συνδεσει docking station με Καλώδιο esata σε esata και τον είχε δει κανονικά ο σερβερ. οπότε ο esata controller ειναι Οκ.

το μονο που μένει ειναι η τροφοδοσια και το Καλώδιο esata se sata. είδα πάντως στο eBay οτι εκτος απο esata se sata υπαρχει και sata se esata, δεν γνωριζω αν ειναι το ίδιο και Απλά το γράφουν διαφορετικά. Γνωρίζει κανεις αν λειτουργει αφιδρομα οπότε δεν Παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Το esata είναι ένα απλό sata πρωτόκολλο με λίγο πιο αυστηρές προδιαγραφές για θέματα θορύβου κτλ. Διαφέρει και στο σχεδιασμό, κυρίως για θέμα αντοχής. Αυτό που διαφέρει σαν καλώδιο ειναι το eSataP που είναι η powered εκδοση του eSata. Κοινώς το esata θελει και τροφοδοσία ενώ το esatap δινει το ίδιο.

Τα 2 καλώδια που αναφέρεις δε παίζουν κανένα ρόλο αν οι κονεκτορες στα 2 ακρα ταιριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

http://viewitem.eim.ebay.gr/1M-ESATA-TO-SATA-CABLE-EXTERNAL-SHIELDED-LEAD-SERIAL-UK/220873249480/item

http://viewitem.eim.ebay.gr/1M-SATA-to-eSATA-External-Shielded-Data-Cable-Lead/110654593725/item

Εδω είναι τα δυο διαφορετικά καλώδια..

1M Esata To Sata Hdd Data Cable External Shielded Lead

External tripe shielding SATA TO eSATA Data Cable Lead, Connects an external eSATA device to a SATA controller!

Work with all ESATA interface devices such as ESATA Caddy and USB to ESATA Adapter and so on

Work with all SATA interface device such as SATA Hard Disk, SATA Caddy, SATA CD-ROM and co on

Support ESATA standard data transfer rate up to 3Gbps

Support SATA Standard data transfer rate at 1.5Gbps and 3.0Gbps

Interface:1 ESATA Connector and 1 SATA Connector

1M SATA to eSATA External Shielded Device Hard Drive Data Cable Lead

Connect High Speed SATA Device to a eSATA Controller

Features:

High quality cable for connect eSATA & SATA device

Maximum reliability by all copper wire and tripe shielding

Work with all eSATA interface devices such as eSATA Caddy and USB to eSATA Adapter and so on

Work with all eATA interface device such as SATA Hard Disk, SATA Caddy, SATA CD-ROM and co on

Support eSATA standard data transfer rate up to 3Gbps

Support SATA Standard data transfer rate at 1.5Gbps and 3.0Gbps

Connector 7 Pin SATA to 7 Pin eSATA

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου μητρικη, βλεπει δισκο με καλωδιο esata-sata μονο οταν τον εχω βαλει σε IDE

για καποιο περιεργο λογο, οταν βαζω AHCI τον esata controller, δεν μου βλεπει το δισκο

Με ποιο καλώδιο; Απο που το αγορασες;

Link to comment
Share on other sites

απο του Φιλοσοφου αν και τωρα το site του δεν λειτουργει, δεν ξερω αν εκλεισε

εχει παντως και αλλου Αθηνα τετοιο καλωδιο,

και εσυ AHCI το εχεις στο BIOS?

ισως να φταιει οτι δεν εχουμε καταλληλο driver, αλλα εγω δεν βρηκα πουθενα driver για το δικο μου να κατεβασω.

παντως το βαζω IDE στο BIOS και παιζει και ετσι ανεβαινω απο 8 σε 10 θεσεις sata απο τη μητρικη μου.

τωρα εχω λιγο καιρο να το δοκιμασω, και ξεχναω τις ακριβεις λεπτομερειες, αλλα θυμαμαι οτι και σε μενα εκανε κατι κουλα για να παιξει.

για δοκιμασε να αλλαξεις το IDE/AHCI και στα αλλα sata που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

απο του Φιλοσοφου αν και τωρα το site του δεν λειτουργει, δεν ξερω αν εκλεισε

εχει παντως και αλλου Αθηνα τετοιο καλωδιο,

και εσυ AHCI το εχεις στο BIOS?

ισως να φταιει οτι δεν εχουμε καταλληλο driver, αλλα εγω δεν βρηκα πουθενα driver για το δικο μου να κατεβασω.

παντως το βαζω IDE στο BIOS και παιζει και ετσι ανεβαινω απο 8 σε 10 θεσεις sata απο τη μητρικη μου.

τωρα εχω λιγο καιρο να το δοκιμασω, και ξεχναω τις ακριβεις λεπτομερειες, αλλα θυμαμαι οτι και σε μενα εκανε κατι κουλα για να παιξει.

για δοκιμασε να αλλαξεις το IDE/AHCI και στα αλλα sata που εχεις.

τι εννοεις δεν εβρισκες driver; driver για ποιο πραγμα;

δοκιμασα και AHCI kai IDE χωρις αποτελεσμα δυστυχως, και λεω οτι μαλλον φταιει το καλωδιο...ηταν SATA σε eSATA ενω τωρα παρήγγειλα απο ebay αυτο..

ποια μητρικη εχεις γιατι ψαχνω για αλλον σερβερ που θελω να κανω..;

εχω RAID5 στους 6 δισκους που εχει η μητρικη μου με controller SATAIII. μπορω να τους βαλω να δουλεψουν AHCI;

δεν θα χασω τα δεδομενα μου; γενικα ποια ειναι η διαφορα IDE-ΑΗCI;

Link to comment
Share on other sites

τα windows αλλο driver θελουν για raid, αλλο για AHCI, ενω για IDE δεν θελουν driver

βεβαια αν ουτε στο BIOS βλεπεις το δισκο, ειναι θεμα.

παντως, μεχρι να σου ερθει το αλλο καλωδιο, μπορεις να κανεις μια τελευταια δοκιμη αποσυνδεοντας τους αλλους δισκους και βαζοντας ολα τα sata & esata σε IDE, απλως για να δεις αν θα δει τον δισκο ο esata controller.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.