Jump to content



Πρόβλημα με DDR2


Tomahawk

Recommended Posts

Έχουμε 2x1gb DDR2 αυτές συγκεκριμένα.

Η μια μας άφησε χρόνους και δοκίμασα κάτι Corsair (2x2GB) δικές μου, για να δούμε αν φταίει το dimm και τις διάβαζε κανονικά.

Πήγαμε λοιπόν και πήραμε μια τέτοια.

Βάζοντας και τις δυο πάνω τις διαβάζει 1.25 σύνολο και λέει "ram runs on flex mode" (ή κάτι τέτοιο)...

Με κάθε μια ξεχωριστά πάνω τις διαβάζει 1GB χωρίς πρόβλημα.

Η μητρική είναι η Gigabyte GA-946GMX-S2.

Ξέρετε τι γίνεται ή όπως διορθώνεται;

Στο Bios δεν υπάρχει κάποια επιλογή και οι Ram εννοείται είναι ίδιο μεγέθους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παιδιά έχω μια ’ΣΟΥΣ m2η32 sli deluxe, Phenom II x4 940 ddr2 800mhz (4-4-4-12).Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω κάτι παράξενα κρασαρισματα τους τελευταίους 2 μήνες,μετά το κρασάρισμα το pc κάνει restart και κολλάει στα bios μετά δεν φορτώνει τίποτα κάποιες φορες άμα βγάλω την μπαταρία ξεκινάει κανονικά, άλλες φορες θέλει reset με jumper.

Έτρεξα μια φορα memtest86 για της ram μου για κάνα μισάωρο, και μου έβγαλε 186 errors, είναι πιθανό να οφείλεται στις ram,η είναι κάτι άλλο ακούω γνώμες,γιατί τελευταία γίνονται συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω μια ’ΣΟΥΣ m2η32 sli deluxe, Phenom II x4 940 ddr2 800mhz (4-4-4-12).Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω κάτι παράξενα κρασαρισματα τους τελευταίους 2 μήνες,μετά το κρασάρισμα το pc κάνει restart και κολλάει στα bios μετά δεν φορτώνει τίποτα κάποιες φορες άμα βγάλω την μπαταρία ξεκινάει κανονικά, άλλες φορες θέλει reset με jumper.

Έτρεξα μια φορα memtest86 για της ram μου για κάνα μισάωρο, και μου έβγαλε 186 errors, είναι πιθανό να οφείλεται στις ram,η είναι κάτι άλλο ακούω γνώμες,γιατί τελευταία γίνονται συχνότερα.

Θα μπορούσες να ανοίξεις νέο θέμα για το πρόβλημά σου.

Αν δεν άλλαξες κάτι στο σύστημά σου (OC, αλλαγή voltage RAM) και σου άρχισε τα περίεργα, τότε είναι οι μνήμες σου. Αν θες δοκίμασε και με πιο χαλαρα timings (π.χ. 5-5-5-15) ή και χαμηλότερα Mhz και τρέξε memtest. Αν και πάλι σου βγάζει σφάλματα τότε κάποια από τις μνήμες σου θέλει RMA.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.