Jump to content



Λιγη βοήθεια για κατασκευή σελίδας.


nkoumo

Recommended Posts

Γεια σας

Να ρωτήσω εν ολόγις πως μπορω να φτιαξω μια σελιδα ΜΟΝΟΣ μου και πως την ανεβαζω?

Για το πως υπαρχουν καποια ειδικά προγραμματα? Μου προτεινετε καποια?

Δεν θελω να ειναι δημιουργεια on line για να μην εχω διαφημίσεις ή δεσμευση στο ονομα της σελιδας.

Οταν την φτιαξω που δηλωνω ονομα της αρεσκείας μου και πως ανεβαίνει και με ποιο κοστος.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα παρε το ονομα(domain name) και μετα κανε τη σελιδα.Τσεκαρε πρωτα αν ειναι διαθεσημο.Για .gr δες τιμες στο papaki.gr

Για οτιδηποτε αλλο σου συστηνω το gandi.net

Το hosting αν μιλαμε για μικρο site βολευεσε και με κατω απο 10 ευρω το μηνα(και πολλα λεω)

Τωρα για να την κατασκευασεις μονος σου και με ενα notepad++ γινεται, μαζι με τη βοηθεια απο Plugins σαν το web developer για τον firefox ωστε να βλεπεις τι κανεις.

Μπορεις να δεις tutorials σε διαφορα site.Προσωπικα με βοηθησε αρκετα το W3Schools Online Web Tutorials

Οι βασικες γνωσεις που θα χρειαστεις ειναι html, css, και ισως χρειαστεις καποιο javascript library π.χ jquery για slideshow,contact forms κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα με ευκολη σελιδα θελω- απλή και λιτή. Δεν εχωκαι δεν θελω να μπω σε προφραμματισμο html κ.α. Θελω αν υπαρχει καποιο software με ετοιμες βιβλιοθηκες ή και on line. kai μετα με καποιον τροπο να μπει ο διαδικτυο. Ποια προγραμματα ή σελιδες on line προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Για hosting σου προτείνω την hostbig.com που με 27€ τον χρόνο έχεις και hosting και domain registration (δηλαδή το όνομα του site)... Επίσης προσφέρουν όλα τα κομφόρ όπως cpanel και scripts (δηλαδή να κάνεις εγκατάσταση με ένα κλικ forum, blogs κτλ)...

Το .gr δεν αξίζει να το πληρώνεις σε καμία περίπτωση και επίσης οι έλληνες hosters (κάτι παπάκια, κουτούλες κτλ) είναι πανάκριβοι...

Τώρα αν είσαι χρήστης εξοικειωμένος με windows, word και microsoft γενικότερα, τότε για να φτιάξεις την σελίδα σου προτείνω να κοιτάξεις το frontpage της microsoft για να κάνεις κάτι γρήγορα και εύκολα... Αν αργότερα σ' αρέσει και θες να ασχοληθείς κοιτάς και σε λύσεις τύπου dreamweaver...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.