Jump to content



6970 ----> 6870 CF


LeoNaXe

Recommended Posts

Καλισπέρα μάγκες.

Είμαι σε φάση να κάνω μια αλλαγή που ήθελα πολύ καιρό απλά έχω μπεί σε δίλημμα (να το κάνω η όχι)

τώρα έχω μια 6970 reference μαζί με το τροφοδοτικό OCZ StealthXtreme2 600W και θέλω να πάω σε 6870 Crossfire μιας και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ 2 κάρτες γραφικών.

ποια είναι η γνώμη σας; το τροφοδοτικό απότι έψαξα άνετα τα σηκώνει

να αναφέρω πως τον υπολογιστή μου τον έχω ανοιχτό 24/7

Link to comment
Share on other sites

Καλισπέρα μάγκες.

Είμαι σε φάση να κάνω μια αλλαγή που ήθελα πολύ καιρό απλά έχω μπεί σε δίλημμα (να το κάνω η όχι)

τώρα έχω μια 6970 reference μαζί με το τροφοδοτικό OCZ StealthXtreme2 600W και θέλω να πάω σε 6870 Crossfire μιας και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ 2 κάρτες γραφικών.

ποια είναι η γνώμη σας; το τροφοδοτικό απότι έψαξα άνετα τα σηκώνει

να αναφέρω πως τον υπολογιστή μου τον έχω ανοιχτό 24/7

Σε καμια περεριπτωση δεν σου συνιστω να κανεις crossfire με αυτο το τροφοδοτικο

θα σου προτεινα το λιγοτερο 750 watt τροφοδοτικο για 2χ 6870

600 ειναι λιγα ειδικα που εχεις και overclock συστημα

Οποτε πουλας το τροφοδοτικο που εχεις και μπορεις να παρεις ενα

CoolerMaster GX 750W | Skroutz.gr

εγω εχω κανει crossfire με 5870 και ηταν μια χαρα

Αλλα δεν σε καλυπτει η 6970? και θες 2χ 6870??

το σιγουρο ειναι παντως πως με 2χ6870 θα εχεις επιδωσεις εως μια 7970 ;)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σηκώνει το τροφοδοτικό της 2 6870. δεν έχω τίποτα παραπάνω στον υπολογιστή μου απο τα βασικά.

αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα έχω προβλήματα με τα drivers και με τα παιχνίδια μιας και θα είναι CF

Link to comment
Share on other sites

Leo μείνε με τη μια καρτουλα να εχεις ηρεμο το κεφαλάκι σου αδερφε! Η καρτούλα σου είναι μια χαρά , ασε που αυτό που ενδέχεται να δείς σε CF "μπορεί " να μήν ειναι τοσο smooth όσο βλέπεις με μία κάρτα! Τώρα άν εισαι τόσο αποφασισμένος, τι να σου πώ όρμα αλλα όντως θα χρειαστείς τροφοδοτικό! ( καλό ειναι να πάρεις ενα σοβαρό τροφοδοτικό, επένδηση σοβάρή και με μέλλον κάποιο corsair TX κατ' εμε! )

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο απο πανω.Η 6970 ειναι μια χαρα μιας και cf/sli ποιο πολυ μπελας εχουν αποδειχθει(στο θεμα θορυβου και θερμοκρασιων μεσα στο κουτι, ορισμενα παιχνιδια δεν υποστηριζουν cf/sli setups) και στο θεμα αποδοσης θα σαι κοντα στην 7970.Πιστευω αν αλλαξεις ψυξη στην 6970 (πχ accelero xtreme plus II) και την κανεις overclock τοτε θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα με λιγοτερα λεφτα και λιγοτερη φασαρια..

Link to comment
Share on other sites

το θέμα τώρα είναι πως δεν θα δώσω τίποτα, απλά θα γίνει μια τράμπα.

η κάρτα είναι αυτή εδώ και για αυτό δεν πιστεύω να έχω και πολύ θόρυβο. επίσης το κουτί το έχω ανοιχτό απο το πλάι ( ξέρω πως μαζεύει σκόνη απλά το καθαρίζω)

τώρα για θέματα υποστήριξης παιχνιδιών πιστεύω πως έχουν βελτιωθεί αυτά θα προβλήματα και για το τροφοδοτικό το έχω ψάξει αρκετά και παντού είδα πως της σηκώνει άνετα της 2, έχω δεί άτομο με το ίδιο τροφοδοτικό και ίδιες κάρτες γραφικών

D3700A7E-5F4B-4579-AD2B-CB5F4B9F209D.jpg

Link to comment
Share on other sites

το θέμα τώρα είναι πως δεν θα δώσω τίποτα, απλά θα γίνει μια τράμπα.

η κάρτα είναι αυτή εδώ και για αυτό δεν πιστεύω να έχω και πολύ θόρυβο. επίσης το κουτί το έχω ανοιχτό απο το πλάι ( ξέρω πως μαζεύει σκόνη απλά το καθαρίζω)

τώρα για θέματα υποστήριξης παιχνιδιών πιστεύω πως έχουν βελτιωθεί αυτά θα προβλήματα και για το τροφοδοτικό το έχω ψάξει αρκετά και παντού είδα πως της σηκώνει άνετα της 2, έχω δεί άτομο με το ίδιο τροφοδοτικό και ίδιες κάρτες γραφικών

D3700A7E-5F4B-4579-AD2B-CB5F4B9F209D.jpg

κοιτα τα πιο πολλα παιχνδια υποστηριζουν το cf

ειδικα τα συνχρωνα

το θεμα ειναι το τροφοδοτικο

και να τα σηκωνει αυτα

οτι θα παιζεις battlefield και δουλευουν οι καρτες full τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα και θα ρισκαρεις καθε φορα να το καψεις η απλα θα σβηνει ο υπολογιστης επειδη δεν θα αντεχει

μπορεις πολυ απλα να πουλησεις το τροφοδοτικο και με λιγα ακομα ευρω να παρεις ενα καλο 750αρι

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ρε παιδιά, το ξέρω οτι μπορεί να είναι ήσα ήσα αλλά για τώρα δεν μπορώ να δώσω λεφτά, στο μέλλον σίγουρα θα πάρω καλύτερο PSU. υτό το τροφοδοτικό που έχω αποδίδει efficiency 80%+ για αυτό νομίζω πως θα αντέξει. στο βιντεάκη παρακάτω ο τυπάς έχει το ίδιο τροφοδοτικό με της ήδιες κάρτες γραφικών και αναφέρει πως περνάει όλες της δοκιμασίες ακόμα και OCd

AMD Radeon HD 6870 Crossfire [Gigabyte + Sapphire] [3DMark Vantage High !] - YouTube

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ρε παιδιά, το ξέρω οτι μπορεί να είναι ήσα ήσα αλλά για τώρα δεν μπορώ να δώσω λεφτά, στο μέλλον σίγουρα θα πάρω καλύτερο PSU. υτό το τροφοδοτικό που έχω αποδίδει efficiency 80%+ για αυτό νομίζω πως θα αντέξει. στο βιντεάκη παρακάτω ο τυπάς έχει το ίδιο τροφοδοτικό με της ήδιες κάρτες γραφικών και αναφέρει πως περνάει όλες της δοκιμασίες ακόμα και OCd

AMD Radeon HD 6870 Crossfire [Gigabyte + Sapphire] [3DMark Vantage High !] - YouTube

oπως σε ειπα και πριν φιλε μου μπορει να αντεξει αλλα θα ζοριζεται πολυ το τροφοδοτικο

απο κει και περα

η επιλογη δικη σου

Link to comment
Share on other sites

Θα την βγαλει το τροφοδοτικο εστω και με το ζορι.το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να πας απο 6970 σε 2Χ6870.το μονο που θα δεις ειναι μια αυξηση καρε,αλλα μπορει να εχεις προβληματα,βαλε καταναλωση,βαλε θορυβο κτλ.δεν λεει ακομα και αν γινει τραμπα οπως λες.για να στις δινει ο αλλος τις 6870 για την 6970 τσαμπα κατι θα ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Θα την βγαλει το τροφοδοτικο εστω και με το ζορι.το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να πας απο 6970 σε 2Χ6870.το μονο που θα δεις ειναι μια αυξηση καρε,αλλα μπορει να εχεις προβληματα,βαλε καταναλωση,βαλε θορυβο κτλ.δεν λεει ακομα και αν γινει τραμπα οπως λες.για να στις δινει ο αλλος τις 6870 για την 6970 τσαμπα κατι θα ξερει...

μην το λες φιλε μου

ειχα κανει παλια τραμπα την 6970 με 2 χ 5870 και δεν με χαλασε

απλα ειδα πως τελικα πως και μια καρτα με καλυπτε μονο benchmarks εκανα τις εδωσα και μετα βρεθηκα με 6870

παντως και γω θα κανω crossfire αλλα στο μελλον οταν δεν θα με καλυπτει

προς το παρων μια με καλυπτει

Link to comment
Share on other sites

η 6870 ειναι ελαχιστα χειροτερη ομως σε σχεση με την 5870.εγω προσωπικα δεν θα το εκανα για να δω μονο απο 50-->53 fps και να χασω σε ολα τα αλλα.

εγω το κανα επειδη ηξερα πως δεν κρατησω για πολυ τις 5870 χ2 επειδη και μια 5870 θα με ικανοποιουσε

και η 6970 δεν με τρελανε σε σχεση με μια 5870 για αυτο το εκανα

τωρα πως βρεθηκα με 6870 αστο καλυτερα ειναι αλλη μεγαλυστη ιστορια που λεγεται πλαισιο rma

Συμφωνω απολυτα πως ητε 50 ητε 100 ητε 1000 fps το ιδιο ειναι στην πραξη

αλλα το σιγουρο ειναι πως θα εχει πιο δυνατο συτημα ισαξιο με μια 7970

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα επιδη θα μου εβγενε ποιο πολλα τα λεφτα στο lga 2011 πηγα στο 1366 εγω εχω το 700w θα μου σηκωσει την 6870 που εχω στο κουτι της γιατι φοβαμαι να την βαλω επανω και για να κανω cf τι τροφοδοτικο θα χρειαστω στο συστημα της υπογραφης μου ευχαριστω και συγνωμη για το off-τοpic περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.