Jump to content



ρύθμηση των timings


death_stv

Recommended Posts

Η μητρικη μου δεν υποστηριζει μανιουαλ ρυθμισεισ των timings. τινα κανω? τωρα δουλευουν με 2,5-4-4-8. Υπαρχει κανα προγραμμα να τις ρυθμισω μεσω windows??????

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αυτό που μπορείς να κάνεις ώστε να αποφύγεις να καταστρέψεις την εγκατάσταση του λειτουργικού σου, αλλά και να δεις κατά πόσο οι μνήμες σου αντέχουν χαμηλότερα timings, είναι να κατεβάσεις από εδώ το memtest ή από εδώ το Windows Memory Diagnostics.

Με αυτά φτειάχνεις boot δισκέττα η οποία τρέχει τα διαγνωστικά χωρίς το pc να έχει μπει σε περιβάλλον windows.

Aν οι μνήμες δεν παίξουν σωστά με κάποιο από τα timings που έβαλες, θα αρχίσουν τα διαγνωστικά να βγάζουν λάθη.

Link to comment
Share on other sites

η εγκατασταση του λειτουργικου μου ειναι το τελευταιο που με απασχολεί μιας και πρόσφατα εκανα φορματ και ειναι ακομα στην φαση των πειρα(γ)ματων.

το κακο ειναι πως δεν εχω φλοπυ και αρνουμαι κατηγορηματικα να παρω ενα λόγο ελλειψης χόρου. αν ειχες κατι αλλο να προτήνεις θα ήμουν ευγνομων.

και σορρυ για την ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

Την μητρική σου την έχει ένα φιλαράκι. Του έφτιαξα ένα modded bios και ανοίξανε όλες οι extra ρυθμίσεις, που η "κακιά" Gigabyte έχει κλειδώσει. Αν το θέλεις πες μου να στο στείλω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas [Σήμερα, στις 14:47]

Την μητρική σου την έχει ένα φιλαράκι. Του έφτιαξα ένα modded bios και ανοίξανε όλες οι extra ρυθμίσεις, που η "κακιά" Gigabyte έχει κλειδώσει. Αν το θέλεις πες μου να στο στείλω....

:flex: πλζ αν δεν σου κανει κοπο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.