Jump to content



Αγορά 5.1 ήχου για Yamaha RX-V 671


paparoach

Recommended Posts

Γεια σας (και πάλι).

Μιας και αγόρασα πλέον αυτόν τον ενισχυτή yamaha rx-v 671,

πρέπει να πάρω και τα ανάλογα ηχεία..

Το σύστημα προορίζεται για ταινίες κατά 80%... αλλά να αποδίδει και ως προς τη μουσική...

Τι θέλω :

5.1

Μικρό σε μέγεθος, ειδικά αν είναι να περιέχει κολόνες το σύστημα

Οικονομικά,να μην περνάει τα 500..

Αν περιοριστούμε οικονομικά σε 400-450 ακόμα καλύτερα...τα 500 είναι το ανώτατο όριο... και ο μόνος λόγος να ξεπεραστεί είναι για κάτι τραγικά εξαιρετικό σε σύγκριση με ένα οικονομικότερο σύστημα.

Προορίζεται για μικρό χώρο..10μ2 ,αλλά επειδή θα μετακομίσω σε κάνα χρόνο σε μεγαλύτερο χώρο, να μπορεί να αντεπεξέλθει (το κατά δύναμη) και σε μεγαλύτερο χώρο (25μ2)

Πάνω θα συνδεθούν 2 υπολογιστές και ένα xbox 360 slim.. (τα οποία συνδέονται σε μία Οθόνη Pc προς το παρόν).

Και να μην είναι Ροζ :p

ότι άλλη πληροφορία χρειάζεστε...ρωτάτε...

όπως επίσης και συμβουλές για καλώδια κλπ !

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρινονται τα Roister HT-4000 με αυτα που σου βαλα.

Προσωπικα θα σου προτεινα να τα αφησεις χωρις sub για αρχη.

Για να κανει διαφορα το subwoofer σε ενα καλο 5,1 συστημα οπως αυτο που σου ειπα , πιστευω οτι θα πρεπει να ειναι σε τιμες πολυ φευγατες.

Θα εχεις αρκετο μπασο απ τα τοσα woofer των ηχειων , δεν νομιζω να σου λειψει ιδιαιτερα η εκρηξη στις χαμηλες συχνοτητες.

Αν ημουν αθηνα θα σου εδινα να τεσταρεις το δικο μου sub ή θα σου λεγα να ρθεις να το ακουσεις αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα τα εχω ακουσει , και ειναι αυτα που θα επαιρνα εγω , αν αναβαθμιζα το συστημα μου.

Προς το παρων εχω αυτον , με μπροστινα pioneer , πισω ηχεια sony (αλλα με το ενα woofer οχι με 2) κεντρικο mission (δε θυμαμαι μοντελο) και sub koda (λογικα αυτο πρεπει να ναι).

Διαφορα Με το sub καταλαβα οταν δανειστικα ενα earthquacke απο φιλο (1500 ευρω κατι εκανε) , αλλα να σου πω δε μ αρεσε παλι ο ηχος.

Ειναι το τι σ αρεσει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν μιας και τελικά αγόρασα ηχεία, εδώ και κάνα μήνα+ και έχω κάνει τις δοκιμές μου, απλά αν ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος γράφω τη γνώμη μου.

Αγόρασα τα Audio Spectrum AV-4 (όχι τα AVS4).

Είναι το προηγούμενο μοντέλο. Τα πήρα καινούρια από παρατημένα σε αποθήκη 300€..(έκαναν 800€)

Όταν ακούω μουσική είμαι σίγουρος ότι ακούω μουσικά όργανα που δεν είχα ακούσει ποτέ σε τραγούδια που ακούω πολύ συχνά!

Όσο για movies, είδα το underworld ένα απόγευμα και το τσίτωσα και έτριζε το δωμάτιο ...:nuke:

.Btw το σύστημα είναι 2.0 , το κάθε ηχείο έχει ένα 8" woofer πάνω 8ohm και 91dB..

Με περίπου 650€ έχω κάνει μεγάλη δουλειά.. πραγματικά απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.