Jump to content



Αγορα φορητου


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

καλό Super Pi αλλά οι σκλεροί ήταν πάντα το πρόβλημα στους notebook.

δε μπορώ να καταλάβω γιατί setάρουν το FSB πιο κάτω από το μανήσιο. Δοκίμασε το A64tweaker μπορεί να είναι σε θέσει να σε αφήσει να παίξεις με τις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

δε μπορώ να καταλάβω γιατί setάρουν το FSB πιο κάτω από το μανήσιο.

Τι εννοεις;

Αρχική απάντηση από zyx

το clock gen δουλευει? τι chipset φοραει?

Οχι, ενα SiS. Με τo clockgen δεν εχει νοημα να παιξω, ειδικα αμα σκεφτεις την ψυξη που εχει ο επεξεργαστης. Σε κανα δυο τρια χρονακια ισως και να το ξεπατωσω, αλλα τωρα που βρηκα φορητο να παιζει το UT2004 με 100fps δεν πειραματιζομαι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βγηκα κι εγω αυτον τον καιρο σε αναζητηση φορητου και οφειλω να ομολογησω οτι κατεληξα στον ιδιο ακριβως φορητο της Siemens. Το μονο που με χαλασε στο ολο σκηνικο ειναι το design του φορητου. Ακομα και οι turbo-x που φτιαχνει το ΠΛΑΙΣΙΟ εχουν καλυτερο design.

Ειναι ομως ιδανικος για αυτο που ψαχνω. Καλη ταχυτητα σε games(9700) και 64αρης AMD.

Δεν δινω σημασια ουτε στο βαρος αλλα ουτε και στην αυτονομια. Θα μεταφερεται σπανιως οποτε δεν τιθεται θεμα μπαταριας ουτε και βαρους.

@ Chosen.

Αυριο θα εχεις τηλεφωνο φιλε για να το δω και απο κοντα γιατι ειμαι κι εγω για αγορα του συγκεκριμενου. Αν εισαι Θεσσαλονικη καλως...ειδαλλως θα μου πεις εντυπωσεις εστω και δια τηλεφωνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Enduracell που μου ανοιξε τα ματια KAI που μου το θυμισε 2 μηνες μετα :)

Αρχική απάντηση από enduracell

Δοκίμασε το A64tweaker μπορεί να είναι σε θέσει να σε αφήσει να παίξεις με τις ρυθμίσεις...

Before (asynch):

post-129-1416071260,8588_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αλλά όταν μιλάει ο Γιαννίκος κοιτάτε τις σερβιτόρες :hehe: Αφού ο Κ8 έχει δικό του MCH το A64 tweaker δουλεύει σε όλους τους K8. ’ντε Chosen καιρός να ξαναθυμηθείς πως στήνουν τις μνήμες :T:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο amilo το είχα για μια εβδομάδα και το επέστρεψα. Αποτελεί desktop replacement σύστημα οπότε μην περιμένετε φορητότητα ή αυτονομία.

Βασικά αρνητικά σημεία

1) Φορτιστής τύπου "τούβλο" (διαστάσεις και βάρος) και ασύμβατος με οποιοδήποτε άλλο φορτιστή (θα το καταλάβετε όταν δείτε πόσα amper δίνει!!)

2) Μέτρια προς κακή ποιότητα κατασκευής. Ιδιαίτερα το πληκτρολόγιο είναι εκτός από αντι-εργονομικό και πολύ "φτηνό" σε αίσθηση.

3) Διόρθωσε με chosen αλλά το chipset που έχει πάνω είναι της Sis?

4) Ρηχός ήχος παρά το υποτιθέμενο subwoofer.

Έχει βέβαια και αρκετά καλά αλλά με τίποτα δεν θα το χαρακτήριζα ευκαιρία ούτε θα το συνιστούσα σε κάποιον που θέλει πραγματικό φορητό.

Αν τώρα κάποιος θέλει επιδόσεις η λύση είναι μόνο Dell με την 9800 πάνω. Η τιμή του είναι περίπου 2000 αλλά οι επιδόσεις του ιδιαίτερα σε παιχνίδια είναι οι καλύτερες με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Το συγκεκριμένο amilo το είχα για μια εβδομάδα και το επέστρεψα. Αποτελεί desktop replacement σύστημα οπότε μην περιμένετε φορητότητα ή αυτονομία.

Βασικά αρνητικά σημεία

1) Φορτιστής τύπου "τούβλο" (διαστάσεις και βάρος) και ασύμβατος με οποιοδήποτε άλλο φορτιστή (θα το καταλάβετε όταν δείτε πόσα amper δίνει!!)

2) Μέτρια προς κακή ποιότητα κατασκευής. Ιδιαίτερα το πληκτρολόγιο είναι εκτός από αντι-εργονομικό και πολύ "φτηνό" σε αίσθηση.

3) Διόρθωσε με chosen αλλά το chipset που έχει πάνω είναι της Sis?

4) Ρηχός ήχος παρά το υποτιθέμενο subwoofer.

Έχει βέβαια και αρκετά καλά αλλά με τίποτα δεν θα το χαρακτήριζα ευκαιρία ούτε θα το συνιστούσα σε κάποιον που θέλει πραγματικό φορητό.

Αν τώρα κάποιος θέλει επιδόσεις η λύση είναι μόνο Dell με την 9800 πάνω. Η τιμή του είναι περίπου 2000 αλλά οι επιδόσεις του ιδιαίτερα σε παιχνίδια είναι οι καλύτερες με διαφορά.

Νομιζω οτι στοχευει αποκλειστικα στην DTR αγορα, οποτε μια χαρα ειναι τα χαρακτηριστικα του :)

Και για τα 1520 που πληρωσα τον Ιουλιο που δεν υπηρχε 9800 Mobility, μια χαροτερα :D

Link to comment
Share on other sites

είναι ανάλογα τι ψάχνεις tristeno DTR ή Mobile. Προσωπικά πιστεύω πολύ λίγοι χρειάζονται πραγματικό mobile στην Ελλάδα (δεν έχουμε και WiFi), και γενικά όλα τα mobile (Βanias/Dothan, Low Powa A64) είναι της τάξεως των 2000

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάνε στο Device Manager-> Show hidden devices... κάπου εκεί είναι ο driver που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα. Noμίζω λέγεται IO.DLL αλλά δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω στα σίγουρα. (αν πας στο topic του Code red στο XS νομίζω το αναφέρει) αυτό άλλαξε το από Automatic σε Boot ή Demand (γενικά παίξε μαζί του) αλλά η σωστή επιλογή νομίζω ότι είναι οn Βοοt για να παίξει σωστά (κολλάει γιατί δεν έχει φορτώσει ο driver προφανώς ;) )

Link to comment
Share on other sites

αυτό το οδηγό το εγκαθιστά μόνο του την πρώτη φορά που το τρέχεις. Δε ξέρω αν λέγεται σίγουρα ΙΟ.DLL αλλά σημασία έχει ότι είναι ένας από τους hide. Τώρα δηλαδή είσαι οκ? Με 1Τ ή 2Τ παίζεις? Με τι ψύξη είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.