Jump to content



Εκδοτικοί οίκοι και σύνταξη κειμένων σε Η/Υ προς εκτύπωση.


Recommended Posts

Γεια σας!!Θα ήθελα απευθυνόμενος σε όποιον τυχόν γνωρίζει να με διαφωτίσει στο εξής:όταν οι τεχνικοί εκδοτικοί οίκοι(π.χ βιβλίων εξειδικευμένων Μηχανικής,Μαθηματικών,Φυσικής,Χημείας κ.λ.π) παραλαμβάνουν τα χειρόγραφα(αν δεν υπάρχει ψηφιακό αντίγραφο του συγγραφέα) κείμενα των συγγραφέων, αυτοί αναλαμβάνουν να το γράψουν σε υπολογιστή για να εκτυπώσουν το ψηφιακό αντίγραφο που θα αποτελέσει τον οδηγό για να εκτυπωθεί από τον εκδότη τι προγράμματα (software) χρησιμοποιούν;;Και τί εκπαίδευσης επαγγελματίες είναι;;Για να βγούνε τα γραφήματα-διαγράμματα-σχέδια με ακρίβεια -όπως η πρόθεση του συγγραφέα ορίζει-ποια προγράμματα χρησιμοποιούν;;Και όλη η δουλειά πόσο κοστολογείται περίπου;;Ευχαριστώ όποιον ξέρει και με διαφωτίσει.. Πάντα είχα την απορία..

Link to comment
Share on other sites

σχήματα, ξέρω γω ηλ. κυκλώματα, σχέδια, γραφήματα, γραφικές παραστάσεις και γενικά ότι θες μπορείς να το κάνεις με το visio.. Έχω δει βιβλία εμπορίου έτσι. Τώρα για δείκτες και μαθηματικά σύμβολα έιτε πας σε Word+mathtype ή σε Latex.. Ρώτα σε κανα εκδοτικό οίκο Γκιουρδας Τζιόλας, ή σε αυτόν που βγάζει ο Γκαρούτσος νομίζω Spin το λένε..

Link to comment
Share on other sites

σχήματα, ξέρω γω ηλ. κυκλώματα, σχέδια, γραφήματα, γραφικές παραστάσεις και γενικά ότι θες μπορείς να το κάνεις με το visio.. Έχω δει βιβλία εμπορίου έτσι. Τώρα για δείκτες και μαθηματικά σύμβολα έιτε πας σε Word+mathtype ή σε Latex.. Ρώτα σε κανα εκδοτικό οίκο Γκιουρδας Τζιόλας, ή σε αυτόν που βγάζει ο Γκαρούτσος νομίζω Spin το λένε..
...Οκ ευχαριστώ,στην περίπτωση που υπάρχει προηγούμενο σύγγραμμα σε άλλη παλαιότερη έκδοση βολεύει περισσότερο η αρχική ψηφιοποίηση μέσω ocr από το παλιό αντίτυπο (μιλάμε πάντα για την περίπτωση που π.χ δεν υπάρχει παλιό ψηφιακό αντίγραφο σε υπολογιστή) και αναγνώριση-διορθώσεις με βάση την οπτική αναγνώριση ή η εκ νέου γραφή του με τα πακέτα αυτά;;Τί παίρνει περισσότερο χρόνο;;Και αν διαλέξουμε την πρώτη λύση (ocr) ποιό πακέτο κάνει την καλύτερη σε ελληνικό κείμενο με αγγλικούς όρους και σχέδια-γραφήματα;;Ξέρω ότι το ABBYY θεωρείται το καλύτερο αλλά στην έκδοση 8.0 prof σε δίγλωσσο κείμενο με σχήματα-γραφήματα που δοκίμασα έγινε μύλος :fie:το αποτέλεσμα:wall:..Υπάρχουν ρυθμίσεις που κάνω λάθος στο ocr μήπως;;Γιατί αν είναι και στις πιο σύγχρονες εκδόσεις (π.χ ABBYY ver.10) τα ίδια προβλήματα καλύτερη να το γράψεις με Word από την αρχή....Αναρωτιέμαι :hmm:
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι χρησιμοποιεί ο εκδοτικός οίκος..μπορεί να υπάρχει επαγγελματικό πρόγραμμα ή επαγγελαμτικό hardware..Είναι πολύ πιθανό να γίνει μύλος..Μια φορά κάτι σημειώσει εργατηρίου που ήταν σε γραφομηχανή τις πέρασα στο Word (αλλά ήταν μόνο ελληνικά). μπορείς για αρχή να ρωτήσεις σε κανα φωτοτυπάδικο ειδικά αυτά που δουλεύουν με φοιτητες. Πάντως εκ πείρας καλύτερα να φτιάξεις κάτι από την αρχή παρά να προσπαθείς να το μοντάρεις. Όλο και κάτι δεν θα κάθεται καλα, οπότε ίσως είανι καλύτερα από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι χρησιμοποιεί ο εκδοτικός οίκος..μπορεί να υπάρχει επαγγελματικό πρόγραμμα ή επαγγελαμτικό hardware..Είναι πολύ πιθανό να γίνει μύλος..Μια φορά κάτι σημειώσει εργατηρίου που ήταν σε γραφομηχανή τις πέρασα στο Word (αλλά ήταν μόνο ελληνικά). μπορείς για αρχή να ρωτήσεις σε κανα φωτοτυπάδικο ειδικά αυτά που δουλεύουν με φοιτητες. Πάντως εκ πείρας καλύτερα να φτιάξεις κάτι από την αρχή παρά να προσπαθείς να το μοντάρεις. Όλο και κάτι δεν θα κάθεται καλα, οπότε ίσως είανι καλύτερα από την αρχή...
...Μεγάλη αλήθεια είπες τώρα patirgerasimos !!Έτσι πιστεύω κι εγώ ότι είναι τα πράγματα!!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.