Jump to content



RAID & ACHI σε AMD SB.850


CROESUS

Recommended Posts

[MENTION=190]panoc[/MENTION], φίλε μου δεν σε προλαβαίνω, σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θ' ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες σου, μετά το μεσημέρι, που θα βρεθώ σπίτι και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε στη δουλειά στημένους 6 servers με windows mirror που παίζουν 24/7 εδώ και 2-3 χρόνια. Λειτουργούν άριστα, χωρίς προβλήματα και το σημαντικότερο: Αν σκάσει η μητρική, που έχει τύχει μια φορά, βάζεις τους δίσκους σε οποιοδήποτε μηχάνημα με Windows ίδιας γενιάς και έχεις τα δεδομένα σου. Σε διαφορετική περίπτωση, θα πρέπει να ψάχνεις συμβατούς controllers...

Εγώ που το έστησα σε 2 server είχα delay αρκετό. Και το ξεκίνησα γιατί έχει sas για boot δίσκους και ο controller δε παίζει sata παράλληλα με sas. Στον έναν server κατάργησα τους sas και παίζω με sata μόνο.

Γενικά σε controller απο εμπορικό mobo όχι server mobo δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το να ξεκουμπώσω και να παίξουν οπουδήποτε αλλού χωρίς να χρειάζεται compatible controller. Έχω και απο raid απο έναν HP ML110 δύο δίσκους που τους έχω κάνει εξωτερικούς χωρίς να χάσω τίποτα.

Απο καθαρά προσωπική εμπειρία μόνο σε κάτι iDRAC controllers & perc είχα πρόβλημα μεταφοράς των δίσκων σε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.