Jump to content



RAID & ACHI σε AMD SB.850


CROESUS

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα, που αντιμετωπίζω. Έχω στην κατοχή μου ένα mobo gigabyte 890gpa-ud3h με sb 850, και αυτούς τους δίσκους, έναν ssd samsung 830 sata III και δύο μηχανικούς δίσκους wd640 sata III. Θέλω να εγκαταστήσω το λειτουργικό (Windows 7 64bit ultimate) στον ssd, και τους μηχανικούς να τους χρησιμοποιώ για data. Αφού εγκατέστησα το λειτουργικό στον ssd (achi mode), κατόπιν άλλαξα σε raid μέσα από το bios, προκειμένω να δημιουργήσω το raid και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί ο υπολογιστής δεν μπορεί να κάνει boot, αλλά και όταν σε raid mode εξ'αρχής ορίζω μέσα στο bios, και μετά προσπάθησα να εγκαταστήσω το λειτουργικό, δεν έγινε τίποτα.

Μήπως κάποιος από την κοινότητα, μπορεί να με βοηθήσει, πως μπορώ να έχω ταυτόχρονα τον ssd σε achi mode, αλλά και να έχω τους άλλους δίσκους σε raid? Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να δημιουργήσει κάποιος raid, μέσα από τα windows.:help:

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να τους κάνεις Mirror (Raid1) τότε είναι

και ιδιαίτερα αξιόπιστο μέσα από τα Windows.

Αν θέλεις raid0, τότε καλύτερα να το κάνεις από το BIOS αλλά να ξέρεις ότι αυτό θα διπλασιάσει τις πιθανότητες να χάσεις τα δεδομένα σου.

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια για να μη χρειαστεις παλι επανεγκατασταση λειτουργικου :

η μητρικης σου εχει 2 ελεγκτες, αν δεν εχεις ενεργοποιησει το 2ο τοτε ενεργοποιησε τον απο το bios, περασε τους οδηγους και στη συνεχεια κουμπεσε το δισκο με το λειτουργικο πανω σε αυτον.

στη συνεχεια απο το bios φτιαξε το raid που θες, μπουταρε στα windows περασε τους οδηγους του νεου raid controller που θα βρουν.

κλεισε το μηχανημα και ξαναβαλε το δισκο με το λειτουργικο στην αρχικη του θεση, μπουταρε και τελος.

εαν θες να ξαναπερασεις λειτουργικο τοτε φτιαχνεις στο bios το raid αλλα πρεπει να περασεις τους raid οδηγους σε ενα φλασακι και να τους δωσεις στην αρχη της εγκαταστασης.

αυτο το κανεις στην οθονη διαλεγεις δισκο εγκαταστασης αλλα δε σου βρισει δισκο, καπου εχει μια σχετικη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Wizard!, καλημέρα ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου.

Το raid, που θέλω να δημιουργήσω είναι όντως mirroring, αυτή την στιγμή είμαι σε pc, που δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στο youtube, για να δω τι προτείνεις. Ελπίζω να είδες ότι με απασχολεί η ταυτόχρονη χρήση ssd & raid, σε amd πλατφόρμα, και όχι raid με μηχανικούς δίσκους μόνο, που μπορεί να γίνει μέσα από το bios.

Link to comment
Share on other sites

Απο windows θα πρότεινα να μη κάνεις raid. Έχει θέμα ταχύτητας/απόδοσης.

Πολύ καλύτερα απο τον controller.

Σε προσωπική εμπειρία μου έκανε μεγάλα delay.

Link to comment
Share on other sites

Απο windows θα πρότεινα να μη κάνεις raid. Έχει θέμα ταχύτητας/απόδοσης.

Πολύ καλύτερα απο τον controller.

Σε προσωπική εμπειρία μου έκανε μεγάλα delay.

Έχουμε στη δουλειά στημένους 6 servers με windows mirror που παίζουν 24/7 εδώ και 2-3 χρόνια. Λειτουργούν άριστα, χωρίς προβλήματα και το σημαντικότερο: Αν σκάσει η μητρική, που έχει τύχει μια φορά, βάζεις τους δίσκους σε οποιοδήποτε μηχάνημα με Windows ίδιας γενιάς και έχεις τα δεδομένα σου. Σε διαφορετική περίπτωση, θα πρέπει να ψάχνεις συμβατούς controllers...

Link to comment
Share on other sites

panos, καλημέρα, γράφαμε ταυτόχρονα, τώρα είδα την απάντησή σου.

Όταν λες "δύο ελεγκτές" εννοείς προφανώς τον marvel, που είναι sata II, σωστά? Οπότε προτείνεις να στήσω το raid στον controller του chipset και μετά να προχωρήσω στην διαδικασία, που προτείνεις?

Την δεύτερη λύση, που παραθέτεις την δοκίμασα, αλλά κατά την διάρκεια της εγκατάστασης, δεν "έβλεπε" τους drivers από το flash disk. Εκείνο που δεν ξέρω είναι, πως μπορείς να δημιουργήσει κάποιος splitstream disk, με windows 7 και drivers για raid, sata, achi κλπ, όπως γινόταν παλιά με το nLite.

Δηλαδή ουσιαστικά αυτό που θέλω να κάνω, είναι το bios, να είναι σε achi mode, προκειμένου να μπουτάρει ο ssd και να μπορώ να εκμεταλλευτώ όλες του τις δυνατότητες και παράλληλα να έχω και ένα raid mirroring, στα windows.

Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

για να τους βάλεις σε achi τον ssd και σε raid τους 640 θα πρέπει να βάλεις ή τον ssd ή τους 640 στον sata2 controller κάτι που θα είναι κρίμα να το κάνεις μιας και όλοι οι δίσκοι είναι sata3.

Οπότε τους βάζεις όλους στον sata3 controller σε raid mode άλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείς να βάλεις τα win7 στον ssd :hmm:...

Link to comment
Share on other sites

για να τους βάλεις σε achi τον ssd και σε raid τους 640 θα πρέπει να βάλεις ή τον ssd ή τους 640 στον sata2 controller κάτι που θα είναι κρίμα να το κάνεις μιας και όλοι οι δίσκοι είναι sata3.

Οπότε τους βάζεις όλους στον sata3 controller σε raid mode άλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείς να βάλεις τα win7 στον ssd :hmm:...

γιατι δε βλεπουν τον raid ελεγκτη...

δε μπορει στον ιδιο ελεγκτη ο ενας δισκος να ειναι σε achi και οι αλλοι σε raid.

panos, καλημέρα, γράφαμε ταυτόχρονα, τώρα είδα την απάντησή σου.

Όταν λες "δύο ελεγκτές" εννοείς προφανώς τον marvel, που είναι sata II, σωστά? Οπότε προτείνεις να στήσω το raid στον controller του chipset και μετά να προχωρήσω στην διαδικασία, που προτείνεις?

Την δεύτερη λύση, που παραθέτεις την δοκίμασα, αλλά κατά την διάρκεια της εγκατάστασης, δεν "έβλεπε" τους drivers από το flash disk. Εκείνο που δεν ξέρω είναι, πως μπορείς να δημιουργήσει κάποιος splitstream disk, με windows 7 και drivers για raid, sata, achi κλπ, όπως γινόταν παλιά με το nLite.

Δηλαδή ουσιαστικά αυτό που θέλω να κάνω, είναι το bios, να είναι σε achi mode, προκειμένου να μπουτάρει ο ssd και να μπορώ να εκμεταλλευτώ όλες του τις δυνατότητες και παράλληλα να έχω και ένα raid mirroring, στα windows.

Ευχαριστώ θερμά.

δεν εχω τη μητρικη δε ξερω ποιος ειναι ο δευτερος ελεγκτης, απλα ξερω οτι τον εχει και μαλλον ειναι αυτος με το διαφορετικο χρωμα στη μητρικη.

τον ενεργοποιεις απο το bios ειτε σε achi ειτε σε raid mode, προτιμοτερο το achi αν το υποστηριζει και ακολουθεις τη διαδικασια που σου ειπα.

για τη δευτερη περιπτωση κατι εκανες λαθος, πιθανοτατα κατεβασες λαθος οδηγους.

οι σωστοι ειναι αυτοι εδω

http://download.gigabyte.eu/FileList/Driver/motherboard_driver_amd_sataraid_raid_8-series_win7.exe

εαν ουτε αυτο πιασει τοτε κατι κανεις λαθος στη συνδεσμολογια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ουσιαστικά αυτό που θέλω να κάνω, είναι το bios, να είναι σε achi mode, προκειμένου να μπουτάρει ο ssd και να μπορώ να εκμεταλλευτώ όλες του τις δυνατότητες και παράλληλα να έχω και ένα raid mirroring, στα windows.

Θα βάλεις τους δίσκους στον primary και δε χρειάζεται να ενεργοποιήσεις τον Marvell, τσάμπα resources θα σου τρώει.

Εγκαθιστάς κανονικά τα Windows στον SSD (achi mode) και μετά μέσα από τα Windows κάνεις mirror τους άλλους δύο.

Εύκολα κι απλά. Αν μάλιστα έχεις ήδη βάλει τα Win και παίζουν χωρίς πρόβλημα, κάνεις μόνο το 2ο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις τους δίσκους στον primary και δε χρειάζεται να ενεργοποιήσεις τον Marvell, τσάμπα resources θα σου τρώει.

Εγκαθιστάς κανονικά τα Windows στον SSD (achi mode) και μετά μέσα από τα Windows κάνεις mirror τους άλλους δύο.

Εύκολα κι απλά. Αν μάλιστα έχεις ήδη βάλει τα Win και παίζουν χωρίς πρόβλημα, κάνεις μόνο το 2ο βήμα.

δε θα του τρωει τιποτα :p

απλα για τη τραμπα των οδηγων ειναι η ενεργοποιηση, μετα το αφηνει στην υσηχια του.

παντως ουτε και εγω εχω αντιμετωπισει προβλημα με το raid1 των παραθυρων, ομως για raid 0 οι επιδοσεις των 640 μου ειναι αρκετα κατω απο οτι με το ich9r μου.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε βλεπουν τον raid ελεγκτη...

δε μπορει στον ιδιο ελεγκτη ο ενας δισκος να ειναι σε achi και οι αλλοι σε raid.

Οπότε τους βάζεις όλους στον sata3 controller σε raid mode άλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείς να βάλεις τα win7 στον ssd

:)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τους βάζεις όλους στον sata3 controller σε raid mode άλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείς να βάλεις τα win7 στον ssd

:)

η μητρικη εχει 6 υποδοχες του 890 και 2 του marvel(?).

θελει να κανει raid με το 890, οσο ο ssd ειναι πανω σε raid ειτε αυτο ειναι στο marvel ειτε στο 890 το λειτουργικο απλα δε τους βλεπει.

η διαδικασια που εγραψα πιο πανω ειναι για να περασει ευκολα το ολο θεμα χωρις να κανει επανεγκατασταση του λειτουργικου.

*προσωπικα δε θα εβαζα τιποτα πανω στον marvel για μονιμη χρηση :p

Link to comment
Share on other sites

παντως ουτε και εγω εχω αντιμετωπισει προβλημα με το raid1 των παραθυρων, ομως για raid 0 οι επιδοσεις των 640 μου ειναι αρκετα κατω απο οτι με το ich9r μου.

Ναι, μα για αυτό ρώτησα αν θέλει να κάνει 0. Για 0, θα πρότεινα σίγουρα τον onboard.

[MENTION=3287]CROESUS[/MENTION] επειδή τώρα πρόσεξα ότι δε μπορείς να δεις το ΣυΣωλήνιο, δες εδώ οδηγό σε text.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας, για την πολύτιμη βοήθειά σας, ειλικρινά νιώθω πολύ υποχρεωμένος προς όλους σας.

[MENTION=3017]τακης[/MENTION], έκανα αυτό που προτείνεις αλλά δεν, έβλεπε τον ssd, αλλά και από ότι διαβάζω για ssd δίσκο, καλύτερο ή αν θέλεις να μην υστερεί σε επιδόσεις, καλύτερο είναι το achi mode.

[MENTION=190]panoc[/MENTION] θα ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες σου, μόλις βρεθώ σπίτι. Πρώτη φορά χρησιμοποιώ amd, προηγούμενα είχα μόνο intel, όπου οι επιδόσεις ήταν ιδιαίτερα αξιοπρεπείς.

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] αυτό σκέφτηκα και εγώ, αλλά δεν ξέρω τον τρόπο, για τη δημιουργία raid, μέσα από τα windows, σε amd πλατφόρμα (σε intel είναι ιδιαίτερα εύκολο), εννοείς να δημιουργήσω το raid μέσα από το utility xpert ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή, που δίνει το cd της μητρικής?

Ευχαριστώ πολύ θερμά όλους σας!!

Link to comment
Share on other sites

παντως γενικα εαν ειναι να κανεις raid1 τοτε καλυτερα να το κανεις μεσα απο τα παραθυρα ειναι πολυ ευκολο (αν οντως μιλας για raid1 πες το να σου πουμε ακριβως τι να κανεις).

αυτο γιατι δε ξερω εαν ο controller υποστηριζει trim σε raid, εαν οχι το χανεις και ειναι κριμα (εφοσον φυσικα το υποστηριζει ο ssd σου).

επισης δε γνωριζω κατα ποσο οι achi οδηγοι (εαν υπαρχουν) της amd για το 890 υποστηριζουν trim, εαν οχι τοτε καλυτερα και εφοσον μεινεις σε achi να αφησεις τους μαμα των windows.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Να είσαι καλά φίλε μου, για τις απαντήσεις σου. Όντως θέλω να χρησιμοποιήσω τον onboard controller της μητρικής. Ουσιαστικά θέλω να έχω την δυνατότητα της προστασίας των δεδομένων, σε περίπτωση που σκάσει η μητρική να τους κουμπώσω σε μια άλλη και τίποτα άλλο, δηλ. να κάνω κάτι τέτοιο που περιγράφεις με τους servers της δουλειά σου, αλλά ταυτόχρονα τα windows να τρέχουν από το ΣυΣωλήνιο :).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Να είσαι καλά φίλε μου, για τις απαντήσεις σου. Όντως θέλω να χρησιμοποιήσω τον onboard controller της μητρικής. Ουσιαστικά θέλω να έχω την δυνατότητα της προστασίας των δεδομένων, σε περίπτωση που σκάσει η μητρική να τους κουμπώσω σε μια άλλη και τίποτα άλλο, δηλ. να κάνω κάτι τέτοιο που περιγράφεις με τους servers της δουλειά σου, αλλά ταυτόχρονα τα windows να τρέχουν από το ΣυΣωλήνιο :).

Ευχαριστώ.

τοτε θες raid 1 και θα το κανεις απο τα παραθυρα χωρις να πειραξεις τιποτα.

παμε αναλυτικα

ανοιγεις το administrative tools -> compter management -> disk management

εκεις θα δεις τον ssd και τους 2 640.

αφηνεις τον ssd στην ηρεμια του.

εαν εχεις φτιαξει partitions στους 640 σβηστα (εκτος και εχουν δεδομενα οποτε παρε τα ενα backup)

επιλεγεις το πρωτο 640, δεξι κλικ φτιαχνεις νεο volume, φορμαρεις τελος

επιλεγεις παλι το πρωτο 640, δεξι κλικ επιλεγεις "add mirror", στο παραθυρο που θα σου εμφανιστει επιλεγεις το 2ο 640, πατας οκ το παραθυρο προειδοποιησης για dynamic disks.

τελειωσες.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=190]panoc[/MENTION] ναι το raid θα είναι raid1 (mirror), ο ssd είναι ο samsung 830 sataIII, που υποστηρίζει trim, όπως και το 890. Στο raid δεν θέλω να βάλω τον ssd, αλλά μόνο τους μηχανικούς και όντως μαθημένος από intel ichr10, τα έκανα όλα μέσα από το bios, πρώτη φορά έχω amd cpu 7 mobo και μάλιστα σε συνδυασμό με ΣυΣωλήνιο, όπως το λέει και ο Wirzad! (πολύ μου άρεσε η περιγραφή).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.