Jump to content



Πρόβλημα με κάρτα γραφικών i7 2600k


thanoolhs

Recommended Posts

Παιδια μαλλον εχω προβλημα με την ενσωματομενη καρτα γραφικων του ι7 2600κ:wall:

Σημερα μιας και βγηκαν τα windows 8 ειπα να τα περασω...

Εκει που εκανε ''getting device ready'' μολις εφτασε το 55% μαυρη οθονη!!

Θυμήθηκα τα κουλα που μου εκανε οταν ειχαν εγκαταστηθει οι drivers της gpu του ι7 2600 στα windows 7.

Δηλαδη να κολλάει πριν μπεις στα windows με μαυρη οθονη και παγωμα του κέρσορα.

Εψαξα και βρήκα ορισμενα παρομοια προβλήματα ιδια με το δικο μου εδω και εδω.

Οποιαδήποτε αποψη ευχαρίστως να ακουστεί πριν κανω οτιδήποτε:)

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα τα κουλα που μου εκανε οταν ειχαν εγκαταστηθει οι drivers της gpu του ι7 2600 στα windows 7.

Δηλαδη να κολλάει πριν μπεις στα windows με μαυρη οθονη και παγωμα του κέρσορα.

Αυτο το κολλημα εισαι σιγουρος οτι δεν στο κανει ακομα οταν ενεργοποιεις την igpu στο bios;

Γιατι και εμενα το εκανε αυτο και οντως ειχε προβλημα ο επεξεργαστης!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κολλημα εισαι σιγουρος οτι δεν στο κανει ακομα οταν ενεργοποιεις την igpu στο bios;

Γιατι και εμενα το εκανε αυτο και οντως ειχε προβλημα ο επεξεργαστης!

Σε ευχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερον!!

Τωρα ενεργοποιησα την επιλογη της igpu απο auto στο enable!!

Περασα και τους drivers απο το windows update και μεχρι τωρα ειναι ενταξει:)

Θα το παρακολουθησω και αν δω κατι κουλο θα ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kalhspera kai apo mena .Paidia exw to idio akribws problhma me ta windows 8 ,dld mou kollaei ekei sto 55% kai meta maurh o8onh.Mporei kapoios na boh8hsei ti prepei na kanw ligo analutika px pws ginontai auta me ta reumata kai thn motherboard ? Pantws an mporw na boh8hsw exw kanei prin ligo kairo allagh ths kartas grafikwn apo nvdia pou eixa se saphiere radeon 6670 2gb .To pc mou einai core duo quad sta 2.83 me gigabyte mhtrikh (an ta lew kala).Please help giati eimai etoimos na to spasw (xaxa)

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera kai apo mena .Paidia exw to idio akribws problhma me ta windows 8 ,dld mou kollaei ekei sto 55% kai meta maurh o8onh.Mporei kapoios na boh8hsei ti prepei na kanw ligo analutika px pws ginontai auta me ta reumata kai thn motherboard ? Pantws an mporw na boh8hsw exw kanei prin ligo kairo allagh ths kartas grafikwn apo nvdia pou eixa se saphiere radeon 6670 2gb .To pc mou einai core duo quad sta 2.83 me gigabyte mhtrikh (an ta lew kala).Please help giati eimai etoimos na to spasw (xaxa)
Τελικα εφταγαν οτι ειχα 16gb πανω στην mother board!!

Μολις εβγαλα τα 8 ολα καλα :dance3:

Έχεις περισσότερη μνήμη από 8 GB?

Link to comment
Share on other sites

4gb exw ...sunolo se gigabyte ep31-ds3l.To mono pou lew einai mhpws ftaiei pou ebala (xwris allh anaba8mhsh) thn saphire radeon hd6670 me 2gb mnhmh? mhpws auto ftaiei kai den ta egka8ista ta win8 ?

Αρχικα να ξερεις οτι δεν γραφουμε με greeklish σε αυτο το forum :T:

Για δοκίμασε να κάνεις ενα reset το bios της motherboard και ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να ξερεις οτι δεν γραφουμε με greeklish σε αυτο το forum :T:

Για δοκίμασε να κάνεις ενα reset το bios της motherboard και ξαναπροσπάθησε.

οκ φιλε μου συγνωμη για τα greeklish ...θα το προσπαθησω αυτο που ειπες με την bios και θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να ξερεις οτι δεν γραφουμε με greeklish σε αυτο το forum :T:

Για δοκίμασε να κάνεις ενα reset το bios της motherboard και ξαναπροσπάθησε.

Φιλε μου τελικα ειχες δικιο ,με ενα reset της bios που εκανα τα εγκατεστησε κατευθειαν.Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια .Α ! και μια ερωτησουλα ακομα .Οταν παω να κανω επανεκκινηση απο τα windows κολλαει και δεν την κανει ,και πρεπει αναγκαστικα να πατησω το restart χειροκινητα απο το κουμπι του πυργου ..Καμια ιδεα γιαυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανετε καθαρη εγκατασταση καλο ειναι πριν να ριχνετε clean cmos βγαζωντας και την μπαραρια της μητρικης για λιγο.

Πολυ σημαντικο να εχετε το ελαχιστο hardware στον υπολογιστη.

Εαν εχετε παρει και καρτα γραφικων pci-express να την εχετε βγαλει απο τον υπολογιστη.

Δηλαδη η εγκατασταση με ενα σκληρο μονο στον οποιο γινετε η εγκατασταση των windows.

Μετα προσθετετε ενα ενα τα υπολοιπα εχτρα καρτες γραφικων ηχου και δισκους αφου φυσικα εχετε περασει drivers chipset και οτι αλλους χρειαζετε η μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.