Jump to content



SSD/HDD Testing suite με real life σενάρια


crmaris

Recommended Posts

ναι το είδα το συννημένο αλλά εκεί δεν κάνει define το time, απλά λέει όση ώρα διαρκεί.

Τεσπα στις δοκιμές θα φανεί (κανονικά όλοι οι δισκοι θα πρέπει να έχουν τον ίδιο χρόνο ή έστω πολύ κοντά σε αυτόν αν ισχύει τελικά αυτό). Επίσης θα σκεφτώ σήμερα ένα άλλο τεστ για να έχω standby. Ιδέες φυσικά ευπρόσδεκτες :)

Thanks για το feedback!!!

Link to comment
Share on other sites

ούτε λόγος για download?? :p

α)το συνολικό test file πόσο είναι???

β)στο CS5 σκέφτηκες ότι ουσιαστικά τεστάρει όλο το μηχάνημα και ελάχιστα το storage κομμάτι???το priority στο CS5 στο storage είναι low. Εδώ παίζει ρόλο το πόσο γρήγορο είναι το overoll performance και ελάχιστα το storage. θα σου έλεγα να έβαζες έναν explorer και να κάνει preview μεγάλες photo και αυτό με κλειδωμένο το affinity έτσι ώστε να μην επηρεάζετε από την cpu.

γ)σκέφτηκες να βάλεις ένα folder με τεχτ αρχεία έτσι ώστε να έχεις και λίγη παραπάνω πίεση στον SSD?

Link to comment
Share on other sites

α)Με τα licensed αρχεία 5-6 GB.

b)Tην ιδέα του CS5 την έκλεψα από τον Wizzard του TPU o οποίος είμαι σίγουρος ότι την επεξεργάστηκε πραγματικά πολύ καλά πριν προσθέσει αυτό το τεστ. Επίσης όλα τα τεστ θα τρέχουν στο ίδιο PC με μόνη διαφορά τον SSD που θα αλλάζει κάθε φορά.

c)folder txt αρχεία εννοείς στο copy test?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο δισταχτικός με το TPU και τον τρόπο που δοκιμάζουν.

Θα έλεγα αφού έχεις όρεξη και έχεις κάνει την αρχή να βάλεις εφαρμογές που ίσως το

80% των χρηστών έχει και χρησιμοποιεί στον υπολογιστή του ή αυτό που κάνει σχεδόν καθημερινά θα τον κάνει να καταλάβει την διαφορά.

Π.χ.

- οκ όλοι έχουμε photos στο pc μας αλλά δεν τις πάμε δεξια και αριστερά καθημερινά + οτι από το usb μας περνάνε και ο μηχανικός τα τερματίζει. εγώ θα σου έλεγα να το κάνεις να μετρά πόσο γρήγορα μπορεί να σου εμφανίσει μικρογραφίες από 400 photos σε ένα folder (preview)

- Συμφωνώ απόλυτα για το startup boot των windows και σε ποιών δεν αρέσει να λέει "κοίτα 9 sec"

- Συμφωνώ απόλυτα και με το office αλλά όχι το σετ απ αλλά σε μια πτυχιακή σε ένα excel σε ένα power point με γραφικούλια καλό εως τέλειο θα είναι.

- Σύνθετα bench θα σου έλεγα να κάνεις όπως να χρονομετρείς scan disk + word (20MB doc με πίτες πίνακες) ή scan disk και winrar.

καθημερινά πράγματα που θα σου δώσουν και ρεαλιστικά αποτελέσματα.

τώρα αν θέλεις να κάνεις κάτι πιο επαγγελματικό φτιάξε ένα Database 30GB με Μιξ αρχεία και τρέχα σενάρια.

Ελπίζω να μην παρεξηγούμε με τον τρόπο γραφής μου, απλά έχουμε γεμίσει με benchmarks που εμφανίζουν μετρήσεις εκ τον οποίων ελάχιστοι καταλαβαίνουν τι κάνουν και γιατι τα χρειάζονται από το να έχουμε ένα απλό τρόπο μέτρησης που είναι η καθημερινή ευχάριστη χρήση του SSD.

Πάντως θα είμαι ο πρώτος που θα λιωσω την εφαρμογή σου και θα κάνω κόντρες με τον jax και τον chosen :D

Link to comment
Share on other sites

1)Αυτό με τις μικρογραφίες θα το δω πόσο εύκολα υλοποιήσημο είναι μιας και ακούγεται πολύ ενδιαφέρον

2)Το setup του office καλύπτει γενικά τα setup προγραμμάτων που θα κάνει ένας χρήστης οπότε πιστεύω ότι είναι βασικό τεστ

3)scandisk συνδιασμοί δεν είναι αντικειμενικοί μιας ο χρόνος του scandisk διαφέρει ανάλογα με το μέγεθος του δίσκου, έτσι δεν είναι;

4)αυτό με το database λέει αλλά 30GB είναι πολλά μιας και μπορεί να τεστάρω SSD 60αρι μόνο, οπότε + το λειτουργικό, photoshop, office κτλ. πάει ο ελεύθερος χώρος.

Συμφωνώ απόλυτα και με το office αλλά όχι το σετ απ αλλά σε μια πτυχιακή σε ένα excel σε ένα power point με γραφικούλια καλό εως τέλειο θα είναι.

Εδώ τι εννοείς, να μετράω τον χρόνο που θέλει το office να ανοίξει μια πτυχιακή σε excel ή power point?

Τέλος κατά 99% θα πετάξω το PCMark 7 test γιατί όντως παίζει traces, οπότε ένα τεστ θα πάρει τη θέση του. Προς το παρόν θα κρατήσω τον αριθμό των τεστ σε 10 οπότε μένει χώρος μόνο για ένα.

πολύ καλά τα ποστ σου μιας και βασικά θέλω ιδέες του τι τεστ είναι καλύτερα για μέτρηση SSDs. Στο TPU έχει βάλει επίσης ένα με το patch του BF3. Δεν ξέρω αν αξίζει να το βάλω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

4)αυτό με το database λέει αλλά 30GB είναι πολλά μιας και μπορεί να τεστάρω SSD 60αρι μόνο, οπότε + το λειτουργικό, photoshop, office κτλ. πάει ο ελεύθερος χώρος.

όχι λιγότερο από 8GB για να μην χρειάζεσαι συνέχεια restart

Συμφωνώ απόλυτα και με το office αλλά όχι το σετ απ αλλά σε μια πτυχιακή σε ένα excel σε ένα power point με γραφικούλια καλό εως τέλειο θα είναι.

Εδώ τι εννοείς, να μετράω τον χρόνο που θέλει το office να ανοίξει μια πτυχιακή σε excel ή power point?

δοκίμασε να ανοίξεις ένα μεγάλο doc - excel - powerpoint έχοντας ανοικτό το task manager ---> performance ---> resource monitor -----> disk

και θα καταλάβεις τι εννοώ

με το scandisk εννοώ το antivirus [( πόσες φορές μας έχει τύχει να βλέπουμε στο λαπτοπ ένα βιντεάκι - ταινία και επειδή θυμήθηκε το antivirus να κάνει scan τρώμε κολλήματα ?) οπότε δεν κάνει τον ελεύθερο χώρο σκαν παρά μόνο τον κατειλημμένο που είναι στάνταρ]

Link to comment
Share on other sites

τελικά αλλάχτηκε το PCmark 7 τεστ με ένα που ανοίγει ένα τεράστιο docx αρχείο με το OpenOffice, το μετατρέπει σε pdf και στη συνέχεια το σώζει. Ταυτόχρονα παίζει ένα extra high bitrate m2ts file (90mbps) και υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσω άλλα 2-3 τέτοια instances (αλλά μετά θα το σκίσω το μηχάνημα). Έτσι φαίνεται η δυνατότητα του drive να χειριστεί ταυτόχρονα ζόρικες εφαρμογές με αρκετά μεγάλο access σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

dedicated SSD PC benching machine: έτοιμο

testing of program: done

πρώτα αποτελέσματα από έναν δύσμοιρο Agility 3 60GB: baked

Άλλαξα και λίγο το layout και πρόσθεσα μερικές επιπλέον λειτουργίες. Σε επόμενες versions θα βάλω charts, auto-html generation (για δημοσίευση όλων των αποτελεσμάτων σε forums κτλ.) και ότι άλλο μου κατέβει εκείνη τη στιγμή.

screenshot%2000%2024%2051%20Wed%2028%20Mar%202012.gif?m=1332931700screenshot%2000%2024%2053%20Wed%2028%20Mar%202012.gif?m=1332931704

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.