Jump to content



SSD/HDD Testing suite με real life σενάρια


crmaris

Recommended Posts

Είχα ξεκινήσει κάτι παλιότερα αλλά τελικά μιας και έπιασα πάλι την C είπα να το τελειώσω σε C#.

Σε όλα τα tests μετράω το execution time, δηλαδή το πόσο χρόνο θέλει ο SSD για να τελειώσει την κάθε διεργασία, κάτι που ενδιαφέρει στο κάτω κάτω τον τελικό χρήστη και όχι τα αποτελέσματα που δίνουν τα synthetic benchmarks.

Η μεθοδολογία μου έχει βασιστεί βασικά πάνω σε αυτή που χρησιμοποιεί ο Wizzard στο techpowerup, ο οποίος είναι ο μόνος reviewer που δεν τρέχει καθόλου synthetic benchmarks αλλά έχει γράψει ένα παρόμοιο πρόγραμμα μέσω του οποίου τρέχει ανάλογα τεστ και μετράει το execution time. Του έχω δώσει ήδη τα εύσημα για την ιδέα φυσικά :)

Ας αναλύσω όμως καλύτερα τι συμβαίνει σε κάθε τεστ για να καταλάβετε και εσείς τι παίζει.

  1. Windows 8 start up time: Το προφανές, το χρόνο που θέλει το λειτουργικό για να εκκινήσει και πιο συγκεκριμένα τον χρόνο που μεσολαβεί από τη στιγμή που έχει "φορτώσει" ο kernel μέχρι να ξεκινήσουν όλα τα startup προγράμματα.
  2. File copy: Γίνεται η αντιγραφή ενός μεγάλου αρχείου (en_windows_7_ultimate_x64_dvd.iso) από ένα folder σε έναν άλλο στον ίδιο SSD και καταγράφεται ο χρόνος που απαιτείται για την ολοκλήρωση της αντιγραφής. Το μέγεθος του αρχείου είναι 3.1GB.
  3. 7zip test: Μέτρηση του χρόνου που χρειάζεται για να αποσυμπιεστεί ένα συμπιεσμένο αρχείο (linux-3.2.9.tar.bz2)
    [update] Αντικαταστήθηκε το 7zip με το winrar μιας και το πρώτο δεν μπορεί να αποσυμπιέσει με τη μία tar.bz2. Μου έβγαλαν την πίστη τα arguments που παίρνει το command line του winrar :wall:
  4. Antivirus check system32: Ο χρόνος που χρειάζεται το Avira για να ελέγξει το system32 folder, εξετάζοντας όλα τα αρχεία και ψάχνοντας ακόμη και τα συμπιεσμένα.
  5. Windows Experience Index: Τρέχει το disk test κομμάτι του συγκεκριμένου και μετράμε πάλι τον χρόνο που θέλει για να ολοκληρωθεί το τεστ:
  6. Photoshop CS5 start up time: Εκκίνηση του photoshop CS5, άνοιγμα μιας μεγάλης RAW format φωτογραφίας και μετέπειτα κλείσιμο φωτογραφίας και του photoshop.
  7. Photoshop Image processing: Άνοιγμα στο CS5 δέκα φωτογραφιών υψηλής ανάλυσης σε RAW format. Στη συνέχεια τρέχει ένα ιδιαίτερα απαιτητικό action σε κάθε μία από αυτές ξεχωριστά, σώσιμο της κάθε φωτογραφίας και κλείσιμο στο τέλος του photoshop. Μετράτε ο συνολικός χρόνος που απαιτείται για όλα τα παραπάνω.
  8. PCMark 7 test1: Τρέξιμο του systemstorage test και μέτρηση του χρόνου ολοκλήρωσης του. Επίσης αποθηκεύονται και τα αποτελέσματα του test καθεαυτού σε XML αρχείο.
  9. PCMark 7 test2: To ίδιο ακριβώς με το παραπάνω με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά εκτελείται το secondarystorage test αλλά στο system drive πάλι.
  10. Office 2010 installation time: Αυτό δεν ξέρω αν τελικά θα το συμπεριλάβω, κυρίως γιατί πρέπει να σκίσω την office εγκατάσταση στο PC μου για τις δοκιμές! Μετράει τον χρόνο που χρειάζεται το office 2010 για να εγκατασταθεί από αρχεία που είναι αποθηκευμένα στον ίδιο δίσκο.

Όλα τα παραπάνω γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού αυτόματα και όπως καταλαβαίνεται το πιο δύσκολο στην υλοποίηση του ήταν το test#1 που απαιτεί απανωτά restart και συνεχή έλεγχο της ροής του προγράμματος μετά την επανεκκίνηση καθώς και συνεχή αποθήκευση των αποτελεσμάτων στο registry, για να μην χάνονται σε κάθε επανεκκίνηση και να είναι διαθέσιμα μετά από αυτή. Τα υπόλοιπα τεστ υλοποιήθηκαν σχετικά εύκολα (σε 1-2 μέρες) και επίσης στον πίνακα στο Results tab, τα αποτελέσματα περνάνε, αποθηκεύονται και σώζονται αυτόματα σε αρχείο. Επίσης αυτόματα βγαίνει και ο μέσος όρος. Όλα τα τεστ μπορούν να ρυθμιστούν ώστε να επαναληφθούν από μία ως πέντε φορές το καθένα. Στην αρχή έλεγα για δέκα αλλά στη συνέχεια κατάλαβα ότι είναι μεγάλος αριθμός επαναλήψεων.

Φυσικά θα γίνουν και άλλες βελτιώσεις στο πρόγραμμα όποτε υπάρχει free time (λέμε τώρα) αλλά δυστυχώς αυτό δε θα γίνει public μιας και πρόκειται καθαρά για εργαλείο review. Επίσης οι δοκιμές (αν ασχοληθώ κάποτε και με SSDs φυσικά) θα γίνονται ως εξής. Με έναν καθαρό SSD θα γίνει μια καθαρή εγκατάσταση Windows και στη συνέχεια θα εγκατασταθούν όλα τα συνηθισμένα προγράμματα που χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης καθώς και το SSD testing suite. Θα απενεργοποιηθούν όλα τα updates και στη συνέχεια θα δημιουργηθεί ένα image το οποίο θα περνάει σε κάθε SSD προς τεστ με φυσικά επέκταση του partition στη μέγιστη χωρητικότητα του δίσκου. Έτσι όλοι οι δίσκοι θα μετρούνται ακριβώς στις ίδιες συνθήκες και θα μπορεί να δημιουργηθεί μια database, να βγει ένα performance index και ένας δείκτης price/performance.

ssd.jpg?m=1331069269 ssd_tests_1b.jpg?m=1331068646

Link to comment
Share on other sites

επειδή σκέφτομαι να προβάλλονται οι πληροφορίες σε συγκεντρωτικό γράφημα (δηλαδή VS άλλων SSDs) μάλλον σε αυτό το πρόγραμμα δε θα προσθέσω charts. Αλλά μπορώ να στέλνω τις πληροφορίες κατευθείαν στο Excel..

Link to comment
Share on other sites

αρχικά το άρχισα το εν λόγω πρόγραμμα για εξάσκηση στην C# αλλά μετά είπα να το κάνω review tool. Βέβαια δεν ξέρω αν οι συνθήκες θα μου επιτρέψουν να ασχοληθώ και με SSD reviews. Το μέλλον θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρόγραμμα σήμερα δοκιμάστηκε επιτυχώς στο Shuttle που έχω και φοράει έναν OCZ Vertex 3 120gb.

Έτρεξα μόνο 3 batch runs για να μην τον σκίσω τον SSD. Επίσης πέταξα το δεύτερο PCMark test και πρόσθεσα ένα software compilation test ενός πολύ μεγάλου project (release μορφή) και υλοποίησα και το τεστ εγκατάστασης του Office 2010. Σε κάθε batch run το office φυσικά γίνεται uninstall (auto) πριν τρέξει το σχετικό τεστ. Τέλος, πρόσθεσα και έναν extra timer για να δείχνει τη συνολική διάρκεια που τρέχουν τα επιλεγμένα batch runs (αυτό το έκανα αφού έτρεξα τα batch runs που φαίνονται στο δεύτερο screenshot).

3-18-2012%208-27-17%20PM.jpg?m=1332095263

18-3-2012%207-09-40%20%CE%BC%CE%BC.jpg?m=1332095267

To average στο test10 το έχω ήδη διορθώση :D Για χαβαλέ θα βάλω μερικές λειτουργίες ακόμη, όπως screenshots button κτλ.

Και τελευταίο ένα screenshot από ένα graph (10 είναι συνολικά) του Excel στο οποίο αυτόματα περνάνε τα στοιχεία του υπό δοκιμή SSD (οι τιμές είναι τυχαίες, δεν έχω test SSD στη διάθεσή μου). Δυστυχώς τα graphs δεν βγαίνουν αυτόματα γιατί είναι συγκεντρωτικά, δηλαδή θα περιέχουν τα στοιχεία όλων των SSDs που υπάρχουν στην database οπότε θα πρέπει να γίνετε ταξινόμηση κτλ. Στο μέλλον αν βρω χρόνο και (πολύ) διάθεση μπορεί να το κάνω auto όμως και αυτό.

3-18-2012%208-37-34%20PM.jpg?m=1332095769

Link to comment
Share on other sites

να'στε καλά παιδιά. Το θέμα είναι τώρα που τέλειωσε το πρόγραμμα να βρούμε και καναν SSD να δοκιμάσουμε :)

δανείζω τον δικο μου μεχρι να φτιάξω το setup

Intel 160GB SSD X25-M SSDSA2M160G2GN GEN2

Link to comment
Share on other sites

να σε καλά φίλε μου αλλά είμαι επαρχία και επίσης περιμένω mainboard για να στήσω το test PC μου και από ότι βλέπω θα αργήσει να έρθει λόγο της απεργίας που έχουν οι ναυτικοί :wall:

Many thanks πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

να σε καλά φίλε μου αλλά είμαι επαρχία και επίσης περιμένω mainboard για να στήσω το test PC μου και από ότι βλέπω θα αργήσει να έρθει λόγο της απεργίας που έχουν οι ναυτικοί :wall:

Many thanks πάντως!!!

χαχα,οκ δεν πειραζει....

θα ερθει το βαπορι καποια στιγμη :p :shout:

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις μπορώ να σου τρέχω το debug και να σου πω 1-2 πράγματα για το πως θα πρέπει να τρέχει έτσι ώστε να μην cacheρει και μας το βγάλουν άχρηστο.

[*]PCMark 7 test1: Τρέξιμο του systemstorage test και μέτρηση του χρόνου ολοκλήρωσης του. Επίσης αποθηκεύονται και τα αποτελέσματα του test καθεαυτού σε XML αρχείο.

[*]PCMark 7 test2: To ίδιο ακριβώς με το παραπάνω με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά εκτελείται το secondarystorage test αλλά στο system drive πάλι.

αυτά μετράνε ούτως η άλλος χρόνο οπότε γιατί να μετρήσεις χρόνο πάνω στον χρόνο?

post-2254-1416075953,5654_thumb.jpg

post-2254-1416075953,6134_thumb.jpg

post-2254-1416075953,6283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Ήδη πήγα στην release version (από χτές) αν και το development δεν σταματάει καθόλου. Θέλω να προσθέσω αρκετές ρουτίνες κτλ.

Στο PCMark μετράω τον δικό μου χρόνο μέσω ανεξάρτητου timer. Δεν λαμβάνω υπόψη καθόλου τα αποτελέσματα που βγάζουν αλλά με δικό μου timer βλέπω πόση ώρα θέλει για να τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Ήδη πήγα στην release version (από χτές) αν και το development δεν σταματάει καθόλου. Θέλω να προσθέσω αρκετές ρουτίνες κτλ.

Στο PCMark μετράω τον δικό μου χρόνο μέσω ανεξάρτητου timer. Δεν λαμβάνω υπόψη καθόλου τα αποτελέσματα που βγάζουν αλλά με δικό μου timer βλέπω πόση ώρα θέλει για να τελειώσει.

μα τελειώνει σε στάνταρ ώρα οπότε δεν υπάρχει λόγος να το τρέχεις. ο αλγόριθμος είναι πόσα Ι/Ο σε συγκεκριμένα sec.

θέλω download :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

χμ δεν νομίζω ότι συμβαίνει αυτό γιατί με έναν HDD πήρε πολύ παραπάνω ώρα να τελειώσει από ότι με έναν SSD. Αν πάντως όντως ισχύει αυτό ευκαιρία να το πετάξω και να βάλω ένα άλλο τεστ :) (ήδη το ένα PCmark που είχα το έβγαλα και έβαλα ένα άλλο τεστ).

ps. Το δεύτερο PCMark test δεν ξέρω αν το είδες στο πιο πρόσφατο screenshot αλλά έγινε software compilation time.

Link to comment
Share on other sites

χμ δεν νομίζω ότι συμβαίνει αυτό γιατί με έναν HDD πήρε πολύ παραπάνω ώρα να τελειώσει από ότι με έναν SSD. Αν πάντως όντως ισχύει αυτό ευκαιρία να το πετάξω και να βάλω ένα άλλο τεστ :) (ήδη το ένα PCmark που είχα το έβγαλα και έβαλα ένα άλλο τεστ).

δες τι συνημμένα αρχεία έβαλα πριν σου λένε ακριβός τι κάνουν οι ρουτίνες

Περιμένω δοκιμαστική έκδοση κυριεεεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.