Jump to content



Wireless ή Powerline?


Xzibit

Recommended Posts

Καλησπέρα χρειάζομαι την βοήθεια σας σε κάτι.

Θέλω να μεταφέρω το Internet στην κεντρική γραμμή μου που είναι στο στο hall δηλαδή λίγα μέτρα από το δωμάτιο μου που έχω το PC.

Γιατί έχω καλύτερο download/upload και επειδή δεν θέλω μεγάλο καλώδιο RJ-11 ή RJ-45 είμαι σε δίλημμα μεταξύ ασύρματης σύνδεσης με usb adapter στο desktop και ρεύματος με ethernet.

Να τονίσω ότι το modem θα είναι στο hall μαζί με το τηλέφωνο (ασύρματο) και όχι στο δωμάτιο όπως τώρα.

Θέλω να έχω την καλύτερη δυνατή ταχύτητα πχ. σε online gaming,HD videos.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 προιόντα.

Belkin Wireless USB Adapter Surf+ - Ασύρματες κάρτες δικτύου - plaisio.gr

TP-Link Powerline Kit 200Mbps TL-PA211 - Powerlines - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει και τα 2 σε μεγαλύτερη απόσταση όμως......1 δωμάτιο και μεγάλος διάδρομος ενδιάμεσα...πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι τα powerline....αυτό βέβαια στο δικό μου set-up.To ασύρματο αν και είχα το μεγαλύτερο διάστημα καλό σήμα υπόκειται σε σκαμπανεβάσματα.!

Link to comment
Share on other sites

powerline και απο μενα.

δεν αξιζει να πας να παρεις αυτα τα ψωροdongles. Αμα ειχες λαπτοπ, θα μας ελεγες την αποδοση και θα σου λεγαμε. Αλλα τωρα πας για powerline.

Ψαξε λιγο στο lab.. θα βρεις και αλλες συζητησεις γι αυτα και τί να προσεξεις πριν τα παρεις (ρευματα,πινακες,πολυμπριζα,κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Για απλό serfαρισμα, δεδομένου ότι έχεις μία τυπική "24Μbit" σύνδεση και λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι είναι κοντά το router, ένα dongle, ακόμα και g σε καλύπτει.

Για online gaming όμως, ιδιαίτερα για fps, όχι.

Ping statistics for 192.168.2.5:

Packets: Sent = 21, Received = 21, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

Minimum = 1ms, Maximum = 108ms, Average = 50ms

Στην περίπτωση μου π.χ., ανεβάζει κατά 50ms μέσο όρο το ping. Για τίποτα wow/mmo μπορεί να μην είναι τραγικό, αλλά για fps όσο να'ναι... Τα powerline δε ξέρω τι pings δίνουν, ψάχτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.