Jump to content



Ποια ψηφιακη μεχρι 450�???


Recommended Posts

Εγώ έχω την P10 της Sony...

Αρχικά θα πήγαινα για επαγγελματική, αλλά αποφάσησα, οτι την ψηφιακή τη θέλω μικρή για να την κουβαλάω εύκολα.

Έτσι μοίρασα τα λεφτά που θα έδινα γαι επαγγελματική ψηφιακή και πήρα την P10 η οποία είναι μικρή και ετοιμάζομαι τώρα για μια επαγγελματική αλλά με φιλμ...

Η P10 δεν μπορώ να πω οτι είναι μια απλή ψηφιακή μιχανή, συγκρίνοντάς την με Coolpix κάτι φίλων...

Έχει αρκετές δυνατότητες, είναι στα 5 Μpixel με smart zoopm 12Χ (Αυτό είναι 3Χ οπτικό και 4Χ ψηφιακό - που ελατώνεται όμως όσο μεγαλώνεις την ανάλυση)

Από εκεί και πέρα μένοντας απόλυτα ικανοποιημένος από τη Sony και αφού μου ξέφυγε στο τσακ (και αυτό απλά λόγω των 200 επιπλέον που έπρεπε να δώσω τότε) η Sony T1 θα σου πρότεινα, αν θες κάτι πραγματικά πολύ εύχρηστο και μικρό να την πάρεις...

Είναι στις δυνατότητες της P10 μόνο που είναι πολύ πολύ πιο μικρή (χωράει σε τσέπη πουκαμίσου) έχει μεγαλύτερη οθόνη πράγμα πολύ σημαντικό στις ψηφιακές και έχει Carl Zeiss φακό...

Τέλος επειδή κάποιοι ανέφεραν την V1 της Sony εγώ λέω οτι από τη Sony μου είπαν οτι ουσιαστικά η Τ1 βγήκε ως απόγονος της V1 (αλλά δεν θα την αντικαταστούσε άμεσα)

Από εκεί και πέρα δεν έχω δει ή παίξει καθόλου με Cannon αλλά έχω τραβήξει με αρκετές μηχανές άλλων εταιριών και νομίζω οτι από τις υπόλοιπες η Sony μου είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Η Τ1 ως απόγονος της V1???? Το άλλο με τον Τοτο δεν τους ρώτησες αν το ξέρουν?

Μια σύγκριση με τα τεχνικά χαρ/κα εδώ

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=sony_dsct1%2Csony_dscv1&show=all

και θα καταλάβεις ότι η Τ1 είναι ότι χειρότερο έχει βγει απο Sony και η V1 ότι καλύτερο. Το μόνο κοινό τους στοιχείο είναι τα 5ΜΡ.

Γενικά πάντως πιστεύω ότι όποιος θέλει οπωσδήποτε ultra slim μηχανή να μην περάσει πάνω από 3ΜΡ καθώς ο θόρυβος αρχίζει και γίνεται ιδιαίτερα ενοχλητικός. Ας μην ξεχνάμε , τον κυριότερο ρόλο δε το παίζουν τα ΜΡ του αισθητήρα αλλα το μέγεθός του!

Όσο για σύγκριση Sony με Canon ή nikon ακόμα και Olympus ή minolta εγώ δε θα πόνταρα σε Sony

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kekropas

Η Τ1 ως απόγονος της V1???? Το άλλο με τον Τοτο δεν τους ρώτησες αν το ξέρουν?

Τι να σου πω? Δεν είχα κοιτάξει τότε καθόλου ούτε για την V1 ούτε για την Τ1....

Εκεί μου τις έδειξε ο υπάλληλος και απλά μου είπε οταν τον ρώτησα οτι είναι απόγονός της....

Εγώ βασικά ενδιαφερόμουν ή για την P10 ή για την P8 και κοίταξα και από μακριά λίγο την P92.

Για Canon δεν ξέρω όπως είπα, Olympus έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές

(μια 3.2 νομίζω) και δεν εντυπωσιάστηκα, Minolta έχω πιασει μια φορά ψηφιακή, αλλά ήταν πάρα από κάθε σύγκριση καθώς τράβαγα με μια σχεδόν επαγγελματική που είχε φέρει ένας συγγενής από Αμερική (από εκεί και πέρα minolta έχω μια απλή με φιλμ) και τέλος με Nikkon που έχω χρησιμοποιήσει κάτι Coolpix (αλλά όχι καινούρια μοντέλα - περίπου ένος χρόνου πριν) έχω να πω οτι η Sony μου υπερέχει και ως προς την ταχύτητα εστείασης και ως προς τα χρώματα και ως προς τις επιλογές που σου δίνει (βέβαια πάλι ίσως να μην είμαι αντικειμενικός γιατί έχω Sony)....

Τι να πω μπορεί να κάνω και λάθος...

’σχετο αλλά η Canon που διαφημίζουν εκείνες οι κοπελιές με τον Ιησού στο Rio ποια είναι???

’μα ξέρει κανείς και οι κοπελιές ποιες είναι, ακόμα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ μόλις γύρισα από κατάστημα έχωντας παραγγείλει την CANON A95

ελπίζω αύριο που θα την έχω να δω πραγματικά τι αξίζει....αν και νόμίζω πως για 1η εμπειρία με Ψηφιακή μηχανή δεν θα μου αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης....:D :D :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ red eye ρε παιδιά λειτουργεί ή όχι...??

έχω βγάλει φωτογραφίες σε δωμάτιο χωρίς φωτισμό(15:30) με το flash και είτε on είτε off το έχω μου βγάζει κόκκινα μάτια....

Δυστυχώς από cafe σας γράφω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cannon ixus i40 καινούργιο μοντέλο αστέρι.

Οθόνη τεράστια διαστάσεις ixus i.

Ελληνικό μενού και φθηνή για cannon.

Σε Olympus 765 άν θυμάμαι καλά τρομερό zoom 10x

Μειονέκτημα το κλασσικό σχέδιο σε σχέση με την cannon

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.