Jump to content



Powerline Netgear XAVB 5004


Spirosssss

Recommended Posts

Απέκτησα πρόσφατα το συγκεκριμένο συστηματάκι ναι μεν επειδή το χρειαζόμουν, αλλά και επειδή το βρήκα -20% στο Pixmania.

Πάμε λοιπόν (φωτό από κινητό):

190320121525.jpg

Το συστηματάκι είναι ταχύτητας 500mbps (ονομαστικά πάντα :ph34r:) και αφορά το συνδυασμό με την 4πλή υποδοχή στη μια άκρη

Περιεχόμενα:

190320121528.jpg

Το Powerplug που συνδέται με το μοντεμ:

190320121536.jpg

190320121537.jpg

Το 4ρι:

190320121532.jpg

Ίσως θα έπρεπε να βγάλω τη ζελατίνα :hehe:

190320121533.jpg

Τα χρώματα στις θύρες αφορούν το bandwidth priority με την 1η να πέρνει το περισσότερο και ούτο καθ' εξής

Το σύστημα πέφτει σε sleep αν οι συσκευές πάνω του δεν είναι σε λειτουργία, αλλα η τροφοδοσία από το 4ρι έχει και δικό της διακόπτη:

190320121530.jpg

Μέχρι στιγμής το καλύτερο που έχω δει με λίγους πειραματισμούς στις πρίζες είναι αυτό:

caaaaaaaaaapture.jpg

Αν και μετά από κάθε wake πέρνω και διαφορετικά νούμερα ακόμα και από τις ίδιες πρίζες.. Τα Powerlines δεν είναι σε πολύμπριζα και το router ειναι Gigabit προφανώς. Για να υπάρξει σύνδεση και internet πρέπει να ενεργοποιηθεί το κλείδωμα του δικτύου με τους διακόπτες πάνω στις συσκευές.

Σε μεταφορά αρχείων μεγάλου μεγέθους (mkvs) από pc σε pc (Gigabit to Gigabit) είδα 5,5Mb/s

και σε μεταφορά ταινιών divx από pc σε Popcorn hour A-110 (Gigabit σε 100ρι) είδα 3,3Μb/s

Να streamάρω ταινίες δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Αυτά τα ολίγα :) Πολύ θετική εντύπωση μου έκαναν το βάρος και η ποιότητα/στιβαρότητα και των 2 μονάδων με μόνο "ελάττωμα" οτι ζεσταίνονται αρκετά έως πάρα πολύ (κυρίως το άσπρο).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.