Jump to content



Raid 0 από AMD (990fx) σε Intel (z68)


The_Blade

Recommended Posts

Η πονεμένη ιστορία είναι η εξής.

Είχα raid 0 για αποθήκευση σε AMD μητρική (marvel 9128).

Η μητρική μας άφησε χρόνους και τώρα περιμένουμε να πάει και να έρθει από το rma το οποίο προβλέπεται να καθυστερήσει.

Ο αντικαταστάτης είναι intel, p8z68-v.

Αρα το πρόβλημα τωρα είναι ότι σε default καταστάσεις ο intel controller δεν βλέπει το raid .

Θέλω να σώσω κάποια από αρχεία αυτά , υπάρχει κάποιο κόλπο να δω αυτό το AMD RAID 0 ενώ είμαι σε intel μητρική με software ή κάτι άλλο ώστε να πάρω τα αρχεία μου;

Ισως σε linux ή με κάποιο πρόγραμμα τύπου acronis, norton κλπ;;

Υπάρχει marvell controller σε pci-e κάρτα ώστε να τον αγοράσω για να δω το raid με αυτόν;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύς κόσμος μπορεί να έχει τέτοια προβλήματα να σας πώ ότι η λύση είναι εύκολη.

Υπάρχουν πολλά προγράμματα (reclaime, raid reconstruction Κλπ) τα οποία αναλαμβάνουν να εντοπίσουν το raid που είχαμε, ακόμα και αν έχουμε αλλάξει μητρική από amd σε intel ή το ανάποδο.

Μετά απλά κάνεις copy paste τα αρχεία σε ένα τρίτο σκληρό και ξαναφτιάχνεις το raid από την αρχή όπως θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.