Jump to content



nikon d3100 ως αντικατάσταση της d60;


Recommended Posts

πρόσφατα έπεσα θύμα ληστείας. ένα από τα κλοπιμαία ήταν η αγαπημένη μου d60. ευτυχώς οι κλέφτες, εκτός από άτιμοι είναι και μαμάκες και έτσι μου άφησαν ένα 35mm dx και τον 70-200mm, f.2,8 της tamron, καθώς και ένα φλασάκι της Nissin. Eπειδή αφ' ενός δεν είμαι ιδιαίτερα ταλαντούχος, αφ' ετέρου τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να μεταπηδήσω σε πιο σοβαρή κατηγορία σκέφτομαι να αγοράσω την d3100. Θα ήθελα οι γνώστες των σωμάτων της Nikon να με συμβουλεύσουν σχετικά με το μοντέλο αυτό και να μου πουν τι πιστεύουν. Αν και πάντα θεωρούσα τα megapixels κόλπο του marketing, είναι αρκετά τα 14,2 για το 2012; Μήπως έχει η Nikon πιο πρόσφατο μοντέλο που να ακυρώνει την αγορά της;

Να σημειώσω ότι σέβομαι ιδιαίτερα την Canon και σε καμία περίπτωση δεν θα απέκλεια την αγορά της, αλλά επειδή όπως εξήγησα έχω μία μικρή συλλογή από παρεμφερή συμβατά μόνο με Nikon, το θεωρώ πιο φρόνιμο να την ξαναπροτιμήσω ως αγορά.

Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

κριμα για το περιστατικο.

Στα της προκειμενης αγορας μηπως θα ηταν καλυτερα να στραφεις σε καποιο μτχ σωμα??

Πιστευω μπορεις να βρεις καποια πχ δ90 στα 3-4 κατοσταρικα.

Και η 3100 βεβαια καλυτερης της δ60 αλλα μηπως να το σκεφτοσουν σαν αναβαθμιση και εκει και οχι σαν λυση αναγκης.(στα ιδια λεφτα παντα..ισως και λιγοτερα).

Σαφεστατα σαν εχτρα οικονομικη λυση η αγορα μτχ d60...(κανα 200αρι? μαχ..καπου εκει).

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει τα καλύτερα για την d90 αλλά διστάζω λίγο γιατί είναι μοντέλο του 08. δεν θεωρείς ότι ένας πιο πρόσφατος αισθητήρας θα έχει τα οφέλη του (κυρίως αναφέρομαι σε χαμηλότερο θόρυβο όσο ανεβαίνει το iso).

Link to comment
Share on other sites

ψυχολογικο περισσοτερο..

Δεν απεχουν πολυ στο τομεα που αναφερεις.Σαν raw αναφερομαι..

Στο θεμα της ψυχολογιας εγκειτε οτι θα βρισκεις d90 με καμποσα κλικς σαν μεταχειρισμενη .

Βεβαια θα την ριχνει πιο κοντα στην τιμη των 300Ε...ενω πιο νεες οχι καταναγκη καλυτερες θα παιζουν περιπου στα ιδια λεφτα(μτχ παντα).

Απο κει και επειτα η d90 καλυτερη σαν κατασκευη ,δεν περιοριζεται απο φακους (στο θεμα του AF) και εχει και.....bracketting!!Θαυμα...:p

Γενικα εχεις το πλεονεκτημα οτι ειχες d60..οποτε απο κει και περα -χρονικα- oi μηχανες δεν εχουν και πολυ σχεση με αυτο που ειχες.Αν πηδηξεις τις d3000 και δ5000 ..οτι και να παρεις ευχαριστημενος θα εισαι..με καποιους μικροπεριορισμους στις δ3100 και δ5100 ..(περιορισμοι στους φακους -για ΑF και σαν ποιοτητα κατασκευης οσο αυτο μπορει να σε ενδιαφερει.)

Στην δ5100 ...ισως αξιζει να σταθεις.αν και αυτην θα την πληρωσεις παραπανω μαλλον απο μτχ δ90.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα psyber για ότι συνέβη, πάντως υπάρχουν νομίζω οι επιλογές

d90 (μτχ), d3100, d5100

Ίσως ανακοινωθεί μέσα στον Απρίλη (+μερικούς μήνες για να είναι διαθέσιμη),

η D3200 με 24 megapixels.

Καλύτερo αισθητήρα έχει η d5100 (low iso + δυναμικό εύρος), εννοώ από τις παραπάνω

μηχανές που είναι διαθέσιμες τώρα, οι άλλες 2 (d90,d3100) είναι νομίζω περίπου ισοδύναμες ως προς τον αισθητηρα. Εκτός από αυτό η d90 έχει και μοτερ για af-d φακούς, περισσότερα κουμπιά κτλ..

Σχετικά με το πόσα megapixels χρειάζονται, το θέμα είναι πόσα χρειάζονται για μια

εκτύπωση και επίσης πόσα θα μείνουν αν κάνουμε crop σε μια φωτογραφία.

Γενικά ισχύει: (από το photozone το παρακάτω)

attachment.php?attachmentid=49167&stc=1&d=1333657055

post-13595-1416076010,8447_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φίλε Γιάννη είχα σκεφτεί την d5100 αλλά με ενοχλεί το vari-angle monitor. θεωρώ ότι δεν θα είναι πολύ δύσκολο να σπάσει. για την συνολική απόδοση της d3100 τι έχεις ακούσει;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πόσα megapixels χρειάζονται, το θέμα είναι πόσα χρειάζονται για μια

εκτύπωση και επίσης πόσα θα μείνουν αν κάνουμε crop σε μια φωτογραφία.

Τα μπχ δεν ειναι μονο για την εκτυπωση.

Το οτι εχει περασει η d800 σε αλλα επιπεδα ευκρινειας τα οφειλει στα 36μπχ που ειναι υπερβολικο με τα δεδομενα που επικρατουσαν.(μια χαρα ειναι...κατα τα αλλα:D).

Το θεμα ειναι ποσα χρειαζεσαι για να βγαλεις μια καλη φωτογραφια..και αυτο εξρταται απο τον χρηστη.

(στο πως θα διαχειριστει τα οσα mpx εχει).

Γενικα παντως δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι ..([MENTION=743]psyber[/MENTION]) για το ποια ειναι η καλυτερη...αλλα το ποσα θες να δωσεις...δεδομενου πως αν ειχες την δ60..μαλλον δεν θα ρωταγες.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Γιάννη είχα σκεφτεί την d5100 αλλά με ενοχλεί το vari-angle monitor. θεωρώ ότι δεν θα είναι πολύ δύσκολο να σπάσει. για την συνολική απόδοση της d3100 τι έχεις ακούσει;

Ίσως πρέπει να δεις από κοντά αυτό το μηχανισμό της οθόνης, γιατί και σε

πολλές λήψεις μπορεί να βοηθήσει.

Βασικά έχω πολύ καλές εντυπώσεις από την D3100 και την ποιότητα εικόνας (δεν

εχω/είχα όμως άλλη dslr για άμεση σύγκριση). Θα προτιμούσα να έχει λίγο καλύτερη

οθόνη (ανάλυση), bracketing. Δεν έχω παράπονο όμως! Σε γενικές γραμμές αυτά, και

επίσης να πώ ότι έχει καλή απόδοση σε υψηλό iso, με επεξεργασία στο raw αρχείο

πάντα!

Τα μπχ δεν ειναι μονο για την εκτυπωση.

Το οτι εχει περασει σε αλλα επιπεδα ευκρινειας τα οφειλει στα 36μπχ που ειναι υπερβολικο με τα δεδομενα που επικρατουσαν.(μια χαρα ειναι...κατα τα αλλα:D).

Το θεμα ειναι ποσα χρειαζεσαι για να βγαλεις μια καλη φωτογραφια..και αυτο εξρταται απο τον χρηστη.

(στο πως θα διαχειριστει τα οσα mpx εχει).

Γενικα παντως δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι ..(@psyber) για το ποια ειναι η καλυτερη...αλλα το ποσα θες να δωσεις...δεδομενου πως αν ειχες την δ60..μαλλον δεν θα ρωταγες.

Ναι ίσως να έχεις δίκιο για τα megapixels, με την έννοια ότι δίνουν παραπάνω

δυνατότητες επεξεργασίας γενικά! (+την ευκρίνεια!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.