Jump to content



Postville S.M.A.R.T status bad


Billys

Recommended Posts

Λοιπον κατευθειαν στο θεμα.Τις τελευταιες μερες ειχα κατι θεματακια με κατι κολληματακια κ κατι bsod..

Την ψιλιαστηκα για σκληρο δισκο..

Στο ssd life και intel toolbox ολα κομπλε κανενα σημαδι οτι κατι δεν πηγαινε καλα..

Σημερα ενω επαιζα batman κανει reboot μονο του και κατα την διαρκεια του post μου βγαζει SMART capable and Status BAD στο sata που εχω τον ssd.(καλως τα παιδια λεω..:p)

Κανω checkdisk,το περναει αλλα δεν μπορει να μπει στα windows γιατι ελειπε ενα αρχειο.

Safe mode δεν μπαινει.

Λεω θα κανω φορματ να δουμε τι παιζει..και πανω στο install ξερω γω εξαφανιζεται ο ssd(αφου με ειχε προειδοποιησει οτι δεν μπορω να κανω φορματ στον ssd γιατι εχει προβλημα)

that's it?

rip?

Kαποιος με αναλογο προβλημα στο παρελθον?

Ετσι για δοκιμη θα τον βαλω στο 2ο μηχανημα..

Δευτερα με κοβω για rma(αγορασμενος στα 198 ευρω)..:hm:

Link to comment
Share on other sites

Δευτερα παω Πλαισιο.

Δεν πιστευω να μου πουνε μα μου σου του ξερω γω και διαφορα αλλα..ευτυχως η εγγυηση ληγει Ιανουαριο του '13..

Λογικα παω για Vertex 3/agility 3..

Απλως με παρεξενεψε ρε γμτ...γιατι ειχα μονο λειτουργικο πανω του..ουτε καν παιχνιδια...ουτε καποιο βαρυ προγραμμα..

Benchmarks?

Δυο φορες ετρεξα συνολικα(στα 2 χρονια που τον εχω) στο crystaldisk mark μετα απο φορματ για να δω αν ειναι ολα οκ με τις ταχυτητες..

Ευτυχως δεν ειχα τπτ μεσα που ηθελα και εχασα..:p

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου, 2 στα 3 ήταν στα καλά καθούμενα, την 1η φορά δεν θυμάμαι.

Αφήνω ανοιχτό το pc, πάω μέσα να φάω και μετά από 10 λεπτά μαύρη οθόνη...

Restart και error στο SMART χτύπημα στα win. Τεστ με το πρόγραμμα του σκληρού σε άλλο pc και πάπαλα ο SMART.

Link to comment
Share on other sites

Στα καλά καθούμενα στο έβγαλε ή σε είχε προειδοποιήσει μέσω smart προηγουμένως?

Στο ασχετο τελειως...αφου παρακολουθουσα σε πολυ τακτα διαστηματα την υγεια του με το ssd life και το intel toolbox και ολα ηταν κομπλε..:)

Link to comment
Share on other sites

thanks, τι να πω τότε, τσάμπα τους έχουμε και τους παρακολουθούμε μου φαίνεται. Απλώς μου φαίνεται ψιλοκουφό να σου βγάζει ότι " all wear cells are busy" στα καλά καθούμενα και αυτό να μην γίνεται βαθμιαία ώστε να χεις το νού σου. Στους hdd λές τουλάχιστον, χτύπησε η κεφαλή, δεν πήρε μπρος το μοτερ και πέθανε στα καλα καθούμενα. Στους ssd θεωρητικά δεν έχει λογική. Και το λέω γιατί έχω τα ίδια host writes με σενα και παραπάνω ώρες λειτουργίας αλλα σχεδόν τα μισά power on και το health ειναι στο 99% με μόνο 1 bad sector και θα ναι μ@λ@κια αύριο πχ να μου βγάλει 1% health.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ξερω και γω.. κ ενα ssd life προχειρο που βρηκα απο 27/02..πρεπει να εχω και απο intel toolbox 1-2 μερες πριν μας αφησει,αν ειχα παρει τα screenshot απο τον ssd θα τα βρω καπου..

post-4728-1416076019,9691_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μολις με πηραν απο το Πλαισιο και μου ειπαν οτι μου κοψαν πιστωτικο στην αρχικη τιμη που ειχα παρει τον postville.

Απο την στιγμη που δεν εχουν τον sammy 830, παω για Vertex 3 120gb..

Πιστευω ειναι η καλυτερη επιλογη..ετσι?

Ολα αυτα στο Πλαισιο Καλαμαριας..:T:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον vertex 3 last year..

Απο το καταστημα εδω μου τον αλλαξανε με agility 3 αλλα μου το ειπαν μεσω τηλ..κ μετα με ξαναπαιρνουν μετα απο ενα 20λεπτο και λενε ακυρο και οτι τα κεντρικα κατω στην Αθηνα θα χρειαστουν τον δισκο για να ερθουν σε επαφη με intel για αντικατασταση η επισκευη..

Λεω ρε παιδια τι να επισκευασετε,ο δισκος ειναι νεκρος..και περα απο αυτο τους λεω ποιος μου λεει οτι δεν θα το ξανακανει ο συγκεκριμενος δισκος?

Χωρια οι μερες που θα παρει η ολη διαδικασια..

damn τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς είδαν λάθος απόθεμα σε stock-αδούρα που είχαν ή κάποιος υπεύθυνος είδε οτι δε τους συμφέρει και προσπαθούν να γλιτώσουν κάνα ευρώ.

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή για τις ημέρες που χρειάζεται το service βάση νόμου για αντικατάσταση του ελλατωματικού με αντίστοιχο ή καλύτερο.

σε διαφορετική περίπτωση και αν δε βρίσκουν δίσκο να σου δώσουν πας σε πιστωτικό στην τιμή αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Το ολο σκαλωμα το τρωω στις μερες που θα χρειαστει η ολη διαδικασια..ο υπαλληλος εδω που μου τον αλλαξε με τον agility 3 μου λεει γυρω στις 5 μερες θα κανει..

Η φαση θα ειναι να μου φερουνε κανεναν 40αρι Χ-25 V..

Ευχαριστω παντως Γιωργο..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα παρελαβα το πρωι τον καινουργιο postville...η αντικατασταση εγινε στην intel..η μλκα ηταν οτι η συσκευασια που τους ειχα παει ηταν retail κ μου επεστρεψαν τον καινουργιο σε bulk...τεσπα μου δωσαν κ ενα bracket αφου τους εκραψα λιγο..

Μια βδομαδα και κατι μερες εκανε δλδ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.