Jump to content



Java προγραμματισμός και περιβάλλον..


athlon=greek

Recommended Posts

γενικά άλλο java και άλλο javascript

αν θες να ασχοληθείς με browsing stuff και ιντερνετς μαθαίνεις javascript

αν θες εφαρμογές γενικού τύπου μαθαίνεις java.

τo πρόγραμμα java μπορείς να το εκτελέσεις κατευθείαν από γραμμή εντολών, να φτιάξεις γραφικό εκτελέσιμο πρόγραμμα, να φτιάξεις applets για browser

η javascript είναι για να τρέχει μέσω browser

καλύτερα να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. πες μερικά παραδείγματα ας πούμε.

javascripts τα είδα απο τα tutorials πως "επεμβαίνουν" μέσα απο στην html και πως εκτελούνται στον browser,είναι καλό εργαλείο.Στην πράξη τώρα,τα εκτελώ ως εξής:γράφω το javascript ή ένα παράδειγμα javascript απο τα πιο πάνω link που μου δώσατε,τα σώνω στο xaamp σττη θέση htdocs και τα βλέπω "ζωντανά" στο localhost\example που έχω σημιουργήσει,οκ;:T:

Τώρα,δεν έχω κατανοήσει στην πράξη ένα java πρόγραμμα τo πρόγραμμα java,βρήκα κάποια παραδείγματα τα οποία απέτυχα να τα εκτελέσω με το netbeans,Μου έδεινε σφάλματα κατα την εκτέλεση τους!

Οπότε,κατάλαβα πάνω κάτω τι είναι java σαν γλώσσα προγραμματισμού αλλα δεν μπορώ να "δω" ενα παράδειγμα της.

Το παραπάνω βιβλίο των Harvey M. Deitel, Paul J. D"Java προγραμματισμός" και του Γιώργος Λιακέας "Εισαγωγή στην Java" είναι και για java μόνο ή και για javascripts;

Ευχαριστώ...:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έδωσα εγώ είναι μόνο για java. Η άποψη μου βέβαια είναι ότι δεν αξίζει να αγοράσεις τόσο ακριβά βιβλία, και με το ίντερνετ γίνεται η δουλειά.

Η Java είναι στην πράξη σαν όλες τις κλασικές (αντικειμενοστραφείς) γλώσσες προγραμματισμού (στην πραγματικότητα δεν δουλεύει έτσι από πίσω, αλλά δεν χρειάζεται να σε ενδιαφέρει πως δουλεύει)

Link to comment
Share on other sites

Η java δεν εχει καμια σχεση με τη javascript πρωτον.

Φαντασου η java ειναι κατι σαν c++/c# που τρεχει παντού (με προϋπόθεση να υπάρχει το java runtime) και μπορεις να κανεις τα παντα...(in house προγράμματα ειναι συνήθως γραμμένα σε java)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμούσα το Eclipse, μια φορά έπαιξα με το Netbeans για να φτιάξω γραφικά ευκολα, και αυτό με πούλησε (ακα κόλλησε και με άφησε ξεκρέμαστο λίγες ώρες πριν να παραδώσω την άσκηση).

Για να τρέξεις κάτι, στο Eclipse, άρχισε σιγά σιγά

File->New-> Project-> Java-> Java Project

Βάλε όνομα, finish.

Μετά δεξί κλικ στο Project που έφτιαξες, New-> class

Βάλε όνομα στο class και οποσδήποτε tickαρε από κάτω την επιλογή "public stativ void main (string [] args)

Αυτή την στιγμή έχεις φτιάξει μια άδεια main class (απαραίτητη για να τρέξεις οτιδήποτε) σε ένα άδειο project.

Τώρα εκεί που λέει

public static void main(String[] args) {
// TODO Auto-generated method stub

}

κάνε το

public static void main(String[] args) {
// TODO Auto-generated method stub
[B]System.out.println("Hello World");[/B]
}

Και μετά, πάτα το πράσινο βελάκι (σαν play είναι) στην εργαλειοθήκη πάνω πάνω.

θα σε ρωτήσει πως να το τρέξει, επέλεξε "as JAVA application", next/finish/run/ok δεν θυμάμαι τι γράφει..

Και *drums roll*, κάτω (πάντα μέσα στο περιβάλλον του Eclipse) θα σου εμφανιστεί console και μέσα στο console θα γράφει Hello World.

Παρόμοια εργαλεία έχει και το Netbeans, έτσι και αλλιώς η διαδικασία που σου περιέγραψα είναι σε κάποια παλιά έκδοση, μπορεί τώρα να έχεις ποιο καινούργια.

Προφανώς πρέπει να έχεις εγκαταστήσει και JDK για να σου τρέξει οτιδήποτε.

Για περισσότερες πληροφορίες για JAVA, χωρίς να πληρώσεις κάτι, μπορείς να δεις τις διαλέξεις του Πανεπιστημίου τσι Κρήτης, CS 252: Object Oriented Programming [CS] Homepage

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ,απλά θα το πάρω το βιβλιο είτε σε μεταχειρα είτε καινούργιο μεσω καποιου φίλου που έχει εκπτωση..θα δοκιμασω και το eclipse..:)

Επίσης δοκίμασα Myralis και το σενάριο Hello World στο eclipse και δούλεψε μια χαρά,κάποια άλλα σεναρια ετρεξα κατάλαβα τι γίνεται,είναι πολυ καλη γλωσσα παίδες..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.