Jump to content



Java προγραμματισμός και περιβάλλον..


athlon=greek

Recommended Posts

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα βιβλίο εκμάθησης java καθώς και ένα περιβάλλον εκμάθησης;Εχω εγκαταστήσει το ecplipse και το netbeans αλλά μου είναι ολίγον δυσνόητο για αρχή..:T:

Link to comment
Share on other sites

The Java Tutorials

Μα καλά σου φάνηκαν δυσνόητα 2 από τα πιο δημοφιλή IDE για Java?

Δοκίμασε τα

IntelliJ IDEA. An IDE that is considered powerful, yet relatively non-instrusive. Expensive ($499), but popular among people who like a smart editor and Java-related tools, but who don't like the IDE to write or modify their code.

JCreatοr New (2004) IDE from Xinox. JCreator has two editions: JCreator Pro (free 30 day trial), JCreator Standard (completely free).

Oracle JDeveloper Oracle JDeveloper is powerful IDE with lots of support for J2EE capabilities (including EJB and Struts). Plenty of support for Oracle database access too, of course.

Δεν γνωρίζω κάποιο IDE για linux

Link to comment
Share on other sites

για μικρά προγραμματάκια μπορείς να χρησιμοποίησεις και το BlueJ

εγώ με eclipse δουλεύω πάντως

μπορείς να διαβάσεις και από εδώ: Java Tutorial

το καλύτερο και πιο απλό βιβλίο που έχω από τη σχολή είναι αυτό: http://www.skroutz.gr/books/106830.%CE%95%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-Java.html

αλλά αυτά τα βιβλία δεν είναι καθόλου φτηνά..

Link to comment
Share on other sites

για αρχή μου είναι δυσνοητα και τα δυό τους γιατί πελαγωσα με τις λειτουργίες τους,απλά αυτό που κάνω είναι να γράφω το τρέχω το τρέχω javascript στο notepad++ το σώσω στη διαδρομή του xaamp και το ανοίγω στη διαδρομή localhost ανοίγοντας το με το opera.

Link to comment
Share on other sites

και τα δυό...ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

το βρήκα πιο απλό να γράφω τα java σενάρια που περιέχονται στην html μέσω και να τα βλέπω με opera.Τα javascript πως γίνεται να τα δω εκεί κόλλησα

Link to comment
Share on other sites

java κάνει τα πάντα και συμφέρει

javascript script based γλώσσα με κύρια εφαρμογή στους browsers για εφαρμογές διαδικτύου

Εκτος απο τις δυνατότητες αλλάζει και ο τρόπους που "εκτελείς" τα αρχεία των 2 γλωσσών.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις βιβλιο για java ειναι ενα τζαματο με 1500 σελιδες ενα μπλε-γαλαζιο αμα το βρεις σε κανα βιβλιοπωλειο δεν θυμαμαι πως λεγεται τωρα..

Java προγραμματισμός | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

οπότε μαθαίνοντας java φτιάχνεις σκριπτάκια java και εφαρμογές για αρχή δίκτυα και όχι μόνο;

Άρα να κρατήσω το eclipse και το netbeans θα χρειαστούν έτσι;

Link to comment
Share on other sites

γενικά άλλο java και άλλο javascript

αν θες να ασχοληθείς με browsing stuff και ιντερνετς μαθαίνεις javascript

αν θες εφαρμογές γενικού τύπου μαθαίνεις java.

τo πρόγραμμα java μπορείς να το εκτελέσεις κατευθείαν από γραμμή εντολών, να φτιάξεις γραφικό εκτελέσιμο πρόγραμμα, να φτιάξεις applets για browser

η javascript είναι για να τρέχει μέσω browser

καλύτερα να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. πες μερικά παραδείγματα ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

το netbeans και το eclipse είναι για java εφαρμογές,oκ;Που γράφουν το σενάριο σε αυτά,υπάρχει notepad ή κάτι τέτοιο;Κοιτάω και τα tutorials για να μη με κράξετε:triniti:

(απο οτι είδα εκτελεί και javascripts)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.