Jump to content



Γράφει τα Ελληνικά αλαμπουρνέζικα


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Παιδιά χίλια συγγνώμη για τα greeklish αλλά έχς πρόβλημα με τα Ελληνικά (υπόσχομαι να τα κάνω όλα edit με Ελληνικά όταν λύσω το πρόβλημα) {έγινε το edit γι'αυτό διαβάζετε αυτή τη στιγμή Ελληνικά}. Πήγα πάλι το PC στο δωμάτιό μου οπότε αναγκαστικά μπαίνω πάλι από του πατέρα μου. Το θέμα είναι οτι ενώ γράφω κανονικά σε notepad, word κ.τ.λ., όταν πάω να γράψω Ελληνικά στον IE (τουλάχιστον στο Thelab.gr) μου τα βγάζει αλαμπουρνέζικα. Μια λύση γρήγορα please!

Υ.Γ.: Τα unicode είναι γυρισμένα στο Greek από τις Regional settings και φυσικά τα Ελληνικά είνα;ι εγκατεστημένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Δοκίμασε View->Encoding-> Επέλεξε Unicode (σκέτο) από τον IE, δοκίμασε και Autoselect ή και κανένα άλλο.

Μια απ'τα ίδια.

Αρχική απάντηση από miror

ευκαιρία να βάλει το http://www.mozilla.org/products/firefox/

Τον έχω στο δικό μου. Εδώ δεν αφήνει ο πατέρας μου να βάζω "δικά μου". ’λλωστε αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που για ένα διάστημα είχα φέρει τον δικό μου στο σαλώνι.

Link to comment
Share on other sites

Και αν λέγαμε ότι το firefox φτιάχνει το πρόβλημα; ;)

Αν είναι winXP κάνε επαναφορά του συστήματος (rstrui.exe) σε χρονικό σημείο πριν το πρόβλημα.

Αν δεν έχεις πειράξει τα παρακάτω, ρίξε μια ματιά

(να σημειώνεις τις αλλαγές που κάνεις για να τις επαναφέρεις, αν δεν διορθωθεί η κατάσταση)

Έναρξη -> Πίνακας Ελέγχου -> Τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας -> Γλώσσες -> Για προχωρημένους -> Επιλέξτε ..... και Προεπιλεγμένες Ρυθμίσεις .......

Έναρξη -> Πίνακας Ελέγχου -> Τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας -> Γλώσσες -> Λεπτομέρειες -> Εγκατεστημένες γλώσσες

Έναρξη -> Πίνακας Ελέγχου -> Πληκτρολόγιο

Καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.