Jump to content



Απο ddr2 σε ddr3 και τωρα δεν bootαρει!


giorgos_cupra

Recommended Posts

Λοιπον παιδια,αλλαξα τις μνημες απο ddr2 team extreem σε ddr3 corsair.Μητρικη asus p5kc η οποια υποστηριζει ddr2 & ddr3.CPU c2d E8400...

Παμε λοιπον...Τις βαζω πανω εχθες.Ξεκιναω το pc,τπτ μαυρη οθονη.Κανω 2-3 restart,ξεκιναει και μου βγαζει το κλασσικο "overcloacking failed.Press f1 to run setup,f2 to load defaults".f2 και ανοιγει κανονικα,ολα ενταξει.

Σημερα το πρωι,ιδια ιστορια με μια διαφορα.Μου βγαζει:

Overcloacking failed...Ειτε f1 ειτε f2 δεν μπουταρει...Μετα μου βγαζει αλλο:

Cmos settings wrong...f1/f2 τπτ....Παει να ξεκινησει κ μου πεταει bsod

Ο μονος τροπος για να κανει boot ηταν να βαλω τις ddr2...

Τι ακριβως γινετε ρε παιδια?:wall:

Link to comment
Share on other sites

Aπ οσο ξερω,στις ddr2 δινει 1.9 και στις ddr3 1.5.H asus εχει ξεχωριστα slots για ddr2 k ddr3,οποτε δεν νομιζω να δινει τα ιδια volt απο το bios σε ολα τα slots.

Η corsair δινει ως tested voltage 1.5

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω.Κατεβασα και το τελευταιο bios,αν και δεν βοηθαει πουθενα συμφωνα με το φορουμ της asus αλλα τεσπα.Θα το κανω ενα φλας αυριο,θα κανω κ ενα clear με το jumper θα τις ρυθμισω και manually κ ο θεος βοηθος:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εκανα clear το bios,ρυθμισα τις συχνοτητες χειροκινητα και παλι δεν bootαρε.Τωρα εκανε boot κανονικα,αλλα πρεπει να κανεις 4-5 restart στην αρχη για να καταφερει τελικα να bootαρει.

Μετα το πρωτο restart,ξαναμπηκα στο bios και δεν ειχε αποθηκευσει τπτ,ολα στο auto ητανε:help:

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

αναβαθμησα το bios στην τελευταια εκδοση.Πλεον μου αναγνωριζει στο bios τα προτηνομενα timings για τις μνημες,αλλα και να τα αλλαξω δεν αποθηκευει.Η μπαταρια εχει 3.24+ volts...

Τι γινετε ρε παιδια?Παω για καινουρια μητρικη?Αλλο σοκετ και αλλο cpu?:wall:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το θεμα η ταχυτητα...Το ηξερα οτι απο 1066 σε 1333 δεν υπαρχει αισθητη διαφορα τουλαχιστον για μενα που δεν κλοκαρω κτλπ.

Ο λογος που εκανα την μεταβαση απο ddr2 σε ddr3 δεν ηταν οι επιδοσεις.Απλα η μητρικη μου υποστηριζει ddr3(και καλα) και αφου ηθελα να παρω κι αλλη μνημη και οι τιμες ηταν ξεφτιλα,πηρα ddr3 4gb.

Τωρα τι να πω...Προφανως βρηκα τον μπελα μου.Και οι ddr2 που εχω ειναι 2gb και πραγματικα πνιγεται το συστημα.Για πρωτη φορα στα τοσα χρονια ειδα το μηνυμα εχθες "low memory,reverting to low quality textures"!

Εξελιξεις στο θεμα...

world of tanks: bsod με το που φορτωσε η πιστα,στο δευτερολεπτο δλδ

Crysis: επαιζα καμια ωρα,ολα καλα

MemTest: 70% προς το παρον,0 errors

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει:p

Το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν σψζει το bios.Μου λεει προτεινομενα timmings 9-9-9-24 τα οποια ειναι και τα σωστα.Τα βαζω και παιρνει παλι τα defaults!5-5-7-15....Κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μαλλον το καταφερα το ριμαδι...

Μπουταρα με ενα στικ μνημης,μπαινω bios,τα ρυθμιζω ολα,9-9-9-24,1333,1.50v save&exit

Κανει restart,μπαινω bios,και ηταν ολα εκει!!!(οχι η Σοφια και ο Σταματης,αυτοι λειπανε)

Βαζω το δευτερο στικ,no go.Το βγαζω,μπαινω bios και κατεβαζω στα 1111,τπτ no go,overcloacking failed...

Ξαναμπαινω κατεβαζω στα 1066(αν και πιστευω οτι θα μπουταρε στα 1333 με 1.60v,αλλα τεσπα) σωζω,βαζω δευτερο στικ,μπουταρει κανονικα,μπαινω bios,ολες οι ρυθμισεις εκει!Οποτε μεχρι τωρα καλα ειμαστε....

Οιδομεν κυριοι:rubik:

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα οτι ειναι γνωστο ποσο ιδιοτροπες μητρικες ειναι οι asus , μπηκαν και οι corsair και εδεσε το γλυκο...

Αν ειχες πχ gigabyte μητρικη και kingston μνημες αντε το πολυ να ηθελες κανενα bios update

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.