Jump to content



7970 Crossfire Problemo!


The Blackjohn

Recommended Posts

Καλησπέρα.

(Ανοίγω νέο θέμα, γιατί νομίζω ότι αν το γράψω μέσα στο θέμα της 7970, θα χαθεί.)

Μια σύντομη περιγραφή:

Μόλις πρόσθεσα στο σύστημα μου 2x 7970 (Club 3D).

Έκανα clean installl - win 7 ultimate x64 (με όλα τα update s.packs κτλ...) και πέρασα τους 12.3 (8.951) drivers.

Με το crossfire disable, δουλέυουν όλα ρολόι.

Όταν το ενεργοποιώ, και μπαίνω σε παιχνίδι, τα γραφικά αλλοιώνονται (σαν να απλουστέυονται), βλέπω σκιες, artifacts, και δεν έχω ιδιαίτερα αυξηση σε frames (μέσω fraps). :slap:

(με το GpuZ να λέει το crossfire enable)

Από Hardaware, δουλέυουν όλα μία χαρά (τροφοδοτικό έχω 1300 watt.

(Πολύ παλαιότερα είχα crossfire και έπαιζε κανονικά)

Επίσης, όταν μπω στα windows και μπω στο CCC/Performance override, και πειράξω τον fan στην κυρίως κάρτα στο 50% πχ το παίρνει, μόλις πάω και στην δεύτερη και το πειράξω το παίρνει για λίγα δευτερολεπτα και μετά γυρνάει στο αυτόματο, δείχνοντας παράλληλα τις πληροφοριες από πανω με ταχύτητες, θερμοκρασιες, κτλ - ολα στο μηδέν.

Κάποια βοήθεια....:wall:

Ευχαριστώ.

:weep::o:hm:

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο που κάνει, είναι ότι στην 2η καρτα, το CPUZ δεν δείχνει το ίδιο bandwidth και bus width με την 1η.

Δηλ. αυτό:

Η 1η: thumb_217246.jpg

και η 2η: thumb_217247.jpg

Παίζει ρόλο ότι είναι συνδεδεμένες σε crossfire μετά το Format?

Μήπως να δήλωνα για πρωτη φορα, μία μία τις κάρτες και όχι και τις δύο μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα crossfire bridge έχουν κουμπώσει σωστά.

Μέχρι που τα άλλαξα και με άλλα.:weep:

Πέρασα και τους 12.4 Beta, αλλά μια από τα ίδια. :smoke:

Kανε μια ερωτηση στον Atiman

ειναι ειδικος σε κατι τετοια

εαν ειναι να βρεις λυση συντομα σε αυτον θα την βρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα bridge και γυρνα το 180 μοιρες.

Το έκανα.

Αλλά μια απο τα ίδια...:o

Έβαλα και τους ''μαμα'' οδηγους (8.921), από το CD, αλλά τα ίδια.

:...::hm::slap:

Όπως και να έχει, παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια.

(Να ξανακάνω φορμάτ - είναι το 2ο που κανει τα ίδια...:wall:)

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Δεν χρειαζεται φορματ...

Συμφωνα με τις εικονες και με τα λεγομενα σου ο οδηγος εχει δει τις καρτες κανονικα και το crossfire ειναι ενεργοποιημενο.

Στο GPU-Z η δευτερη καρτα πρεπει να φαινεται ετσι οπως δειχνεις.

Θα εδειχνε κανονικα οπως η πρωτη, μονο εαν το ULPS ηταν disable, κατι που default απο τον οδηγο δεν ισχυει...

Ως δεδομενα λοιπον πρεπει να εχεις τα εξης...

1) Με τους οδηγους 12.3 και πανω μπαινει μια γεφυρα, ενω με τους οδηγους του CD ο ιδιος ο οδηγος θα σου ζητησει να συνδεσεις και την δευτερη...

2) Η μοναδικη γεφυρα συνδεεται στον κονεκτορα που ειναι κοντα στο "λαμακι στηριξης της καρτας στο κουτι", στο εξωτερικο δηλαδη...

3) Βεβαιωνομαστε απο το bios οτι το δευτερο pci-e slot εχει το πληρες ευρος (χ16).

4) Ελεγχουμε οτι οι συνδεσεις των εξωτερικων τασεων ειναι σωστες και οτι οι καρτες "πατουν" καλα μεσα στο pci-e slot της μητρικης.

5) Το "βυσμα" της οθονης συνδεεται στην μια μονο καρτα, σ αυτη που ειναι κοντα στον επεξεργαστη...

Στην περιπτωση που ολα τα παραπανω ισχυουν και ειναι αποδεδειγμενα σωστα προτασεις μου ειναι οι εξης, για να διαπιστωσουμε οτι δεν εχουμε καποια βλαβη....

1) Κανουμε αμοιβαια αλλαγη (μεταξυ τους) τις δυο καρτες και παρατηρουμε την συμπεριφορα.

2) Δουλεουμε με μια μοναδικη καρτα καθε φορα (αν χρειαστει) και παιρνουμε μετρησεις (σκορ) για την καθεμια ξεχωριστα, στο κυριο pci-e slot.

Δεν υπαρχει κατι αλλο που χρειαζεται να δεις.

Ολες οι κινησεις πρεπει να γινονται αργα και να αποπνεουν την σιγουρια σου γι αυτο που κανεις...

Περιμενουμε τα αποτελεσμα των δοκιμων σου.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Δεν χρειαζεται φορματ...

Συμφωνα με τις εικονες και με τα λεγομενα σου ο οδηγος εχει δει τις καρτες κανονικα και το crossfire ειναι ενεργοποιημενο.

Στο GPU-Z η δευτερη καρτα πρεπει να φαινεται ετσι οπως δειχνεις.

Θα εδειχνε κανονικα οπως η πρωτη, μονο εαν το ULPS ηταν disable, κατι που default απο τον οδηγο δεν ισχυει...

Ως δεδομενα λοιπον πρεπει να εχεις τα εξης...

1) Με τους οδηγους 12.3 και πανω μπαινει μια γεφυρα, ενω με τους οδηγους του CD ο ιδιος ο οδηγος θα σου ζητησει να συνδεσεις και την δευτερη...

2) Η μοναδικη γεφυρα συνδεεται στον κονεκτορα που ειναι κοντα στο "λαμακι στηριξης της καρτας στο κουτι", στο εξωτερικο δηλαδη...

3) Βεβαιωνομαστε απο το bios οτι το δευτερο pci-e slot εχει το πληρες ευρος (χ16).

4) Ελεγχουμε οτι οι συνδεσεις των εξωτερικων τασεων ειναι σωστες και οτι οι καρτες "πατουν" καλα μεσα στο pci-e slot της μητρικης.

5) Το "βυσμα" της οθονης συνδεεται στην μια μονο καρτα, σ αυτη που ειναι κοντα στον επεξεργαστη...

Στην περιπτωση που ολα τα παραπανω ισχυουν και ειναι αποδεδειγμενα σωστα προτασεις μου ειναι οι εξης, για να διαπιστωσουμε οτι δεν εχουμε καποια βλαβη....

1) Κανουμε αμοιβαια αλλαγη (μεταξυ τους) τις δυο καρτες και παρατηρουμε την συμπεριφορα.

2) Δουλεουμε με μια μοναδικη καρτα καθε φορα (αν χρειαστει) και παιρνουμε μετρησεις (σκορ) για την καθεμια ξεχωριστα, στο κυριο pci-e slot.

Δεν υπαρχει κατι αλλο που χρειαζεται να δεις.

Ολες οι κινησεις πρεπει να γινονται αργα και να αποπνεουν την σιγουρια σου γι αυτο που κανεις...

Περιμενουμε τα αποτελεσμα των δοκιμων σου.

Χρόνια πολλά και πάλι.

Σου απαντω, με την σειρα που μου έγραψες, μπας κ βγαλουμε ακρη.

1) έκανα φορματ κ ακομα δεν εχω περασει οδηγους. Θα περάσω τους 12.3 - οκ?

2) έχω 1 γέφυρα στο εξωτερικο - όπως λες και τα γράμματα διαβάζονται απο πίσω - απο το καλώδιο δηλ. της οθήνης

3) η mobo είναι 2χ16 και το CPUZ δείχνει 16 και τις δυο θύρες!

4) όλα οκ - όπως τα λές!

5) το μόνιτορ είναι στην πάνω - στην ΄΄πρώτη΄΄ καρτα - κοντα στον επεξεγαστη.

Να κάνω disable το UPLs ?

(Το jumperaki που εχουν οι καρτες με θεση 1-2 - ειναι στη θεση 1 - δεν το εχω πειραξει)

Ευχαριστώ παρα πολυ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που ολα τα παραπανω ισχυουν και ειναι αποδεδειγμενα σωστα προτασεις μου ειναι οι εξης, για να διαπιστωσουμε οτι δεν εχουμε καποια βλαβη....

1) Κανουμε αμοιβαια αλλαγη (μεταξυ τους) τις δυο καρτες και παρατηρουμε την συμπεριφορα.

2) Δουλεουμε με μια μοναδικη καρτα καθε φορα (αν χρειαστει) και παιρνουμε μετρησεις (σκορ) για την καθεμια ξεχωριστα, στο κυριο pci-e slot.

Πριν το φορματ,

Εκανα disable το crossfire, shutdown, εβγαλα τη γεφυρα και την μια καρτα, και δοκίμασα μια μια την καθε καρτα και στις 2 θυρες και μου βγαζουν ακριβως τα ιδια φραμες στα ιδια σημεία σε 2 παιχνιδια που δοκιμαζω.

(Μάλιστα βγάζουν ανέλπιστα καλα φραμες.)

Οταν ομως βαζω και τις 2 πανω, εχω τρεμοπαιγματα οθονης αρτιφακτς, κτλ κτλ....:wall:

:...::o:hm:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε παμε στην εκδοχη Β, και αρχιζει η "κουραση" των δοκιμων απο εσενα...

Δεν εχεις αλλο τροπο να βγαλεις ακρη..

PS.

Θεωρω αυτονοητο οτι εχεις εγκαταστησει το .ΝΕΤ..

Sorry, απεχω καιρο απο τα δρωμενα των εξελιξεων...

Εννοεις το framework?

Τα Win, είναι πλήρως ενημερωμενα και γνήσια.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό που αναφέρεις πιο είναι ακριβώς;

Μήπως να δοκίμαζες αν είναι εύκολο κάποιο άλλο από γνωστό σου; Ίσως έχει πρόβλημα και κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας;

Μου φαίνεται παράξενο να είναι software θέμα μιας και έχεις κάνει format, και λογικά δεν θα έπρεπε να έχεις προβλήματα out of the box που λέμε.

Όπως και να έχει καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8627]The Blackjohn[/MENTION],

Ειμαστε υποχρεωμενοι να αρκεστουμε στα λεγομενα σου, δεν μπορουμε να κανουμε φανταστικες υποθεσεις.

Ειναι απολυτα βεβαιο οτι το προβλημα σου ΔΕΝ οφειλεται στους οδηγους, στα Windows, και οπως μας λες ουτε στις καρτες αλλα ουτε και στις συνδεσεις...

Ταυτοχρονα, ομως οπως αναφερεις υπαρχει "προβλημα".

Πολυ φοβαμαι οτι ειναι δυσκολο να σου δωσουμε λυση, με αυτα τα δεδομενα απο "εδω".

Οπως σου ειπε και ο Zenor (καλη η ιδεα ενος αλλου τροφοδοτικου), καλη τυχη...

Ειμαστε ολοι μας προθυμοι να σε βοηθησουμε οσο γινεται εφ οσον ξεχωρισουμε το σημειο που εμφανιζει αδυναμιες.

PS.

Προσωπικα δεν με καλυπτει το γεγονος οτι τα Windows θεωρουνται ενημερωμενα..

Το .ΝΕΤ framework πρεπει να το περασεις...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Framework είναι περασμένο και με όλα τα updates.

Δυστυχώς τροφοδοτικό είναι δύσκολο να βρω, θα δω τι θα κανω.

Το ότι οταν μπω στο catalyst center/overide - βλέπει την 2η καρτα μια χαρα και μολις πειραξω καποια ρυθμιση πχ τον ανεμηστηρα στο 40% , το παιρνει και το χανει σε 2 δευτερολ. και μετα δειχνει τα ρολογια και τις θερμοκρασιες - ολα με μηδεν.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Στο GPU-Z η δευτερη καρτα πρεπει να φαινεται ετσι οπως δειχνεις.

Θα εδειχνε κανονικα οπως η πρωτη, μονο εαν το ULPS ηταν disable, κατι που default απο τον οδηγο δεν ισχυει...

Επισης να πω, οτι με το που μπουταρει στα windows το Gpuz βλέπει και τιε δύο κάρτες ακριβώς ίδιες - καρμπόν παντου!

Με το που μπω στο CCC, το Gpuz τα δειχνει όπως στις φωτό που πόσταρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Framework είναι περασμένο και με όλα τα updates.

Εχω τις επιφυλαξεις μου, αλλα δεν πειραζει..

Το ότι οταν μπω στο catalyst center/overide - βλέπει την 2η καρτα μια χαρα και μολις πειραξω καποια ρυθμιση πχ τον ανεμηστηρα στο 40% , το παιρνει και το χανει σε 2 δευτερολ. και μετα δειχνει τα ρολογια και τις θερμοκρασιες - ολα με μηδεν.

Το overdrive στο CCC, δεν δειχνει ρολογια για την δευτερη καρτα, ολα ειναι μηδεν εκει.

Το μονο που μπορεις να ρυθμισεις ειναι ποσοστο ανεμηστηρα και συχνοτητες.

Εαν θες να τα δειχνει ολα, πρεπει να κανεις disable το ULPS (κατεβασε την εκδοση 6.3.1 του uninstaller μου και πηγαινε στο αναλογο νημα παρουσιασης να δεις πως να τρεξεις το utility για το ULPS control που εχω φτιαξει).

Επισης να πω, οτι με το που μπουταρει στα windows το Gpuz βλέπει και τιε δύο κάρτες ακριβώς ίδιες - καρμπόν παντου!

Με το που μπω στο CCC, το Gpuz τα δειχνει όπως στις φωτό που πόσταρα!

Αν ειχες παρακολουθησει το νημα των catalyst θα ειχες δει οτι αναλυω την διαφορετικη λειτουργια του CCC στους τελευταιους οδηγους καθως και την εξηγηση αυτης της διαφορετικοτητας.

Το crossfire ενεργοποιηται μεσω των ρυθμισεων του CCC.

Ο CCC ΔΕΝ λειτουργει για 5 λεπτα αφοτου μπουταρουν τα Windows, εκτος αν το ανοιξουμε εμεις νωριτερα.

Καταλαβες το γιατι εχεις αυτη την συμπεριφορα μεχρι να ανοιξεις το CCC ?

Συνεπως, ολα μα ολα στο συστημα σου, οσο αφορα το software ειναι σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις επιφυλαξεις μου, αλλα δεν πειραζει..

Το overdrive στο CCC, δεν δειχνει ρολογια για την δευτερη καρτα, ολα ειναι μηδεν εκει.

Το μονο που μπορεις να ρυθμισεις ειναι ποσοστο ανεμηστηρα και συχνοτητες.

Εαν θες να τα δειχνει ολα, πρεπει να κανεις disable το ULPS (κατεβασε την εκδοση 6.3.1 του uninstaller μου και πηγαινε στο αναλογο νημα παρουσιασης να δεις πως να τρεξεις το utility για το ULPS control που εχω φτιαξει).

Αν ειχες παρακολουθησει το νημα των catalyst θα ειχες δει οτι αναλυω την διαφορετικη λειτουργια του CCC στους τελευταιους οδηγους καθως και την εξηγηση αυτης της διαφορετικοτητας.

Το crossfire ενεργοποιηται μεσω των ρυθμισεων του CCC.

Ο CCC ΔΕΝ λειτουργει για 5 λεπτα αφοτου μπουταρουν τα Windows, εκτος αν το ανοιξουμε εμεις νωριτερα.

Καταλαβες το γιατι εχεις αυτη την συμπεριφορα μεχρι να ανοιξεις το CCC ?

Συνεπως, ολα μα ολα στο συστημα σου, οσο αφορα το software ειναι σωστα...

Οκ, κατάλαβα.

Ένα τελευταιο για τους CCC.

Μόλις μπω στο CCC, μου δινει την δυνατοτητα να βαλω τον ανεμηστήρα στο 40% πχ.

Μετά από λίγο λόμως σταματα ο ανεμησ΄τηρας και παέι στο auti.

Και ας εχω την επιλογη να ειναι στο 40%.

Βρηκα απο την μικροσοφτ το framework 4, το ξαναπέρασα και μετά στα Win udates - εβγαλε και updates για αυτο.

Τα πέρασα και αυτά.

Πέπει να ψάξω καπου αλλου για να το κατεβασω?

Θα διαβάσω και το θέμα με τους drivers!

Ευχαριστώ και πάλι !!! :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.