Jump to content



Δοκιμή εφαρμογής για scanner


Reselie

Recommended Posts

Θα ήθελα κάποιος με w7 και scanner να δοκιμάσει αν λειτουργεί η παρακάτω εφαρμογή που αναπτύσω...

Ουσιαστικά το μόνο που θέλω να δώ είναι αν λειτουργεί με όλα τα σκάννερ...οπότε θα ήθελα να πατήσετε το κουμπί και να μου πείτε αν λειτουργεί με το δικό σας σκάννερ (θα πρέπει να φτιάξει αρχείο "dst_test.jpeg" στην επιφάνεια εργασίας...

Eyxarιστώ προκαταβολικά,

Τάσος

http://dl.dropbox.com/u/16826863/DST.exe

Link to comment
Share on other sites

Δέ ξέρω γιατί το βγάζει ιό, στο norton symantec end point που έχουμε στη δουλειά δε χτυπάει...

Οκ καταλαβαίνω το να είστε 'καχυποπτοι' βρε παιδιά αλλα λέτε 5 χρόνια να είμαι μέλος στο lab για να ανεβάσω (και μάλιστα με το κανονικό μου account ) ιούς? (με πνευμα χαβαλέ τα παραπάνω, μιας και ο γραπτός λόγος παρεξηγείται!)

Παραθέτω το κώδικα

θέλει reference το 'microsoft windows image acquisition library απο τα "COM" και 1 button με name "Βutton1"

vb.net 2010 , framework 4

Public Class Form1




Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
Button1.Enabled = False

Try

Dim CD As New WIA.CommonDialog
Dim F As WIA.ImageFile = CD.ShowAcquireImage(WIA.WiaDeviceType.ScannerDeviceType)
Dim x As Integer = 0
Dim a As String = FileIO.SpecialDirectories.Desktop & "\DST_TEST" & x.ToString & "." & F.FileExtension

'Επιλογή ονόματος (αριθμός)
While IO.File.Exists(a)
x += 1
a = FileIO.SpecialDirectories.Desktop & "\DST_TEST" & x.ToString & "." & F.FileExtension
End While

'Aποθήκευση bitmap
F.SaveFile(FileIO.SpecialDirectories.Desktop & "\DST_TEST" & x.ToString & "." & F.FileExtension)

Try

'Αλλαγή bmp σε jpeg
Dim img As Image
img = Image.FromFile(FileIO.SpecialDirectories.Desktop & "\DST_TEST" & x.ToString & "." & F.FileExtension)
img.Save(FileIO.SpecialDirectories.Desktop & "\DST_TEST" & x.ToString & ".jpeg", Imaging.ImageFormat.Jpeg)
img.Dispose()
'Διαγραφή του .bmp
IO.File.Delete(FileIO.SpecialDirectories.Desktop & "\DST_TEST" & x.ToString & "." & F.FileExtension)

Catch ex As Exception
MsgBox("Απετυχε η αλλαγή του .bmp σε .jpeg...." & vbCrLf & ex.Message)
End Try

Catch ex As Exception
MsgBox(ex.Message)

End Try

Button1.Enabled = True

End Sub


End Class

Link to comment
Share on other sites

συνενωση string και οχι String.Format?

ο integer x τι κανει,δεν μπορω να το καταλαβω απο το ονομα?

δεν θα ηταν πιο σωστο να ελεγχεις αν υπαρχει scanner συνδεδεμενο πρωτα?

δουλεψε παντως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το κοπο σας παιδια!ο κωδικας ειναι πολυ προχειρος και δεν εχω προσθεσει ακομα πολλα πραγματα κυριως γιατι δεν ημουν σιγουρος αν λειτουργει σε αλλα pc...ο χ ουσιαστικα χρησιμευει την ονομασια του αρχειου σε περιπτωση που υπαρχει ηδη με το ιδιο ονομα αλλο...θα το ψαξω και για ελεγχο αν υπαρχει σκαννερ!

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου σφάλμα, δεν το έβγαζε ακριβώς ιό, αλλά απειλή επειδή σαν αρχείο στην norton community το είχαν στείλει κάτω από 5 άτομα και είχε μόλις μία εβδομάδα ύπαρξης το είχε σαν απειλή άρα το διέγραφε (το θεωρούσε security threat...).

To δούλεψα και πήγε περίφημα. Μάλιστα μου άρεσε και μάλλον θα το χρησιμοποιώ από δω και στο εξής. Να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

:) χαιρομαι που σου αρεσε φιλε μου,σκοπος μου ειναι να φτιαξω κατι που να λειτουργει μπαμ μπαμ ,θα προσθεσω και αλλες δυνατοτητες αφου σενιαρω λιγο το βασικο κωδικα τωρα που επιβεβαιωσα οτι λειτουργει!
Link to comment
Share on other sites

έχω προσθέσει κάποια πράγματα (ρυθμίσεις κτλπ,συμμάζεμα κώδικα) και στα σχέδια είναι και διάφορα άλλα όπως και έλεγχος αν υπάρχει διαθέσιμη συσκευή πριν την εκκίνηση της λειτουργίας..εώς τώρα ξερω πως η εξαίρεση με κωδικό 0x80210015 είναι 'scanner is not available' οπότε ελέγχω αυτό και μόνο...

(δυστηχώς το να 'μετράω' τις διαθέσιμες συσκευές δε δουλευει μιας και απλά ελέγχει τις καταχωρημένες συσκευές και όχι τι πραγματικά είναι διαθέσιμο...το ψάχνω...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.