Jump to content



ASRock M3A785GMH/128M drivers


deninho

Recommended Posts

Έχω την παραπάνω μητρική. Χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (Radeon HD 4200 λέει). Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, τι drivers περνάω για αυτό το σύστημα (chipset, κάρτα γραφικών); Έχω περιπλέξει του μηρούς μου στο site της AMD...

Επίσης, αυτός ο διάολος, Catalyst Control Center/Vision Engine Control Center είναι απαραίτητος για τη λειτουργία του μηχανήματος; Δουλειά γραφείου κάνει το συγκεκριμένο pc

Link to comment
Share on other sites

Απο το site της Αsrock υποθέτω έχει κατι AMD All in 1 drivers

Επίσης από εδώ http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=M3A785GMH/128M

Northbridge: AMD 785G

Southbridge: AMD SB710

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/raid_windows.aspx αν θες απο AMD

Link to comment
Share on other sites

Έχω την παραπάνω μητρική. Χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (Radeon HD 4200 λέει). Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, τι drivers περνάω για αυτό το σύστημα (chipset, κάρτα γραφικών); Έχω περιπλέξει του μηρούς μου στο site της AMD...

Επίσης, αυτός ο διάολος, Catalyst Control Center/Vision Engine Control Center είναι απαραίτητος για τη λειτουργία του μηχανήματος; Δουλειά γραφείου κάνει το συγκεκριμένο pc

Έναν Southbridge driver

Έναν AHCI driver (αν τους σκληρούς τους έχεις σε AHCI mode)

και τον driver της κάρτας !

Οι drivers για το AHCI και το Southbridge έχει ενσωματωθεί από τους 12.1 και μετά.

Θα σου πρότεινα να μην βάλεις αυτούς για το SB και AHCI αλλά κάτι από την σειρά 11, ... γιατί με αυτούς είχα πρόβλημα με windows 7 .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην βάλεις αυτούς για το SB και AHCI αλλά κάτι από την σειρά 11, ... γιατί με αυτούς είχα πρόβλημα με windows 7 .

Συχνές μπλε οθόνες;

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Συχνές μπλε οθόνες;

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Οχι μετά την εγκατάσταση θα σου ζητήσει να κάνεις επανεκκίνηση! Εεεεεεεεεεε, δεν θα ξαναμπείς ποτέ στα WIN ....:dance3::dance3:

Αυτό δεν ξέρω πως γίνεται αλλά κάποιο σφάλμα πρέπει να έχει και να μην κάθεται καλά ο driver.

Οταν εγκαταστήσεις τους ξεχωριστούς driver της σειρά 11,00 το AHCI παίζει τέλεια.

Το ίδιο και το SB.

Τώρα για τους 12,3 δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν τους έβαλα πουθενά ακόμα για να δω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μετά την εγκατάσταση θα σου ζητήσει να κάνεις επανεκκίνηση! Εεεεεεεεεεε, δεν θα ξαναμπείς ποτέ στα WIN ....:dance3::dance3:

Αυτό δεν ξέρω πως γίνεται αλλά κάποιο σφάλμα πρέπει να έχει και να μην κάθεται καλά ο driver.

Οταν εγκαταστήσεις τους ξεχωριστούς driver της σειρά 11,00 το AHCI παίζει τέλεια.

Το ίδιο και το SB.

Τώρα για τους 12,3 δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν τους έβαλα πουθενά ακόμα για να δω.

να μην δοκιμάσεις ούτε με τους 12.3, το ίδιο πρόβλημα παραμένει, θα σου πρότεινα και εγώ να εγκαταστήσεις τους 11.12 για AHCI

Link to comment
Share on other sites

Να τους στείλουμε κανένα mail να το κοιτάξουν το θέμα !!!

Αν φτιάξεις ένα dvd εγκατάστασης ενσωματώνοντας τον sb και ahcι driver εντός η εγκατάσταση γίνεται κανονικότατα.

Αν πας να τον εγκαταστήσεις μετά από το exe. , όπως κάναμε πάντα, σπέρνεις θάνατο ........:wall:

Link to comment
Share on other sites

Να τους στείλουμε κανένα mail να το κοιτάξουν το θέμα !!!

Αν φτιάξεις ένα dvd εγκατάστασης ενσωματώνοντας τον sb και ahcι driver εντός η εγκατάσταση γίνεται κανονικότατα.

Αν πας να τον εγκαταστήσεις μετά από το exe. , όπως κάναμε πάντα, σπέρνεις θάνατο ........:wall:

είμαι τόσο αγανακτισμένος που ούτε mail θέλω να στείλω, το θεωρώ απαράδεκτο εδώ και 3+ μήνες να μήν έχουνε διορθώσει το πρόβλημα της ασυμβατότητας, ενώ επίσημα συνεχίζεται η υποστήριξη του συγκεκριμένου chipset.

ΥΓ. Η λύση που παραθέτεις είναι η μόνη, ή η πιο εύκολη που βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.