Jump to content



DST - Da Scan Tool (εργαλείο γρήγορης σάρωσης)


Reselie

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

κυρίως για εκπαιδευτικούς σκοπούς αλλα και δουλεύοντας τη 'βάση' για μια συγκεκριμένη εφαρμογή ψηφιοποίησης και αρχειοθέτησης που ετοιμάζω για τη σχολή μου , έγραψα τη παραπάνω εφαρμογή ώστε να είναι εφικτή η ευκολη και άμεση σάρωση αρχείων η οποία ειδικά σε περιπτώσεις παλαιών scanner ή νέων χωρίς δικό τους λογισμικό είναι αρκετά χρήσιμη.

DSTClose.JPG

Επίσης διατηρεί και ιστορικό πατώντας το show/hide history της παρακάτω μορφής!

DSTOpen.JPG

Στα σχέδια είναι σάρωση πολλαπλών σελίδων και αποθήκευση σε pdf όπως και μελλοντικά αποθήκευση σε βάση δεδομένων αρχειοθετημένα έτσι ώστε να είναι εφικτή η εύκολη αναζήτηση των αρχείων και πάνω απ'ολα να είναι όλα κρατημένα σε ένα αρχείο!...

Ιδέες / προτάσεις όπως και κυρίως beta testing είναι απο χρήσιμα εώς απαραίτητα μιας και μου είναι αρκετά δύσκολο να γράφω κώδικα και να δοκιμάζω σε υπολογιστή φίλου οπότε ίσως να μου έχουν ξεφύγει αρκετά bugs! (δέν έχω σκάννερ αυτή τη περίοδο :hang3: )

Το αρχείο μπορείτε να το κατεβάσετε απο το dropbox μου: http://dl.dropbox.com/u/19856467/DST.exe και είναι όλα και όλα 76kb!

Features:

  • Επιλογή ποιότητας και λειτουργείας σάρωσης (color,grayscale,text,unspecified).
  • Ιστορικό ενεργειών.
  • κάνοντας κλικ στο ιστορικό πάνω στο path του σαρωμένου αρχείου (πχ >C:\a.jpg) ανοίγει το αρχείο με τη προεπιλεγμένη εφαρμογή εμφάνισης εικόνας.
  • Δε χρειάζονται αρχικές ρυθμίσεις
  • Αποθήκευση επιλεγμένων ρυθμίσεων έτσι ώστε κάθε φορά που ξανα χρησιμοποιείτε την εφαρμογή να κρατάει τις προτιμήσεις σας!
  • Μικρό μέγεθος (~75kb)

Απαιτήσεις:

  • .ΝΕΤ framework 4
  • Συσκευή σάρωσης συμβατή με WIA

Αλλαγές:

(27/4/2012)

  • Προσθήκη επιλογών ποιότητας/είδους σάρωσης
  • Άνοιγμα εικόνας με κλικ στο path
  • Αλλαγές στο UI
  • Βελτίωση κώδικα
  • Έλεγχος για εγκατεστημένες WIA συσκευές κατα την έναρξη

Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα το χρήστη [MENTION=15113]koshal[/MENTION] μιας και με βοήθησε με διάφορες δοκιμές / προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τπτ ρε συ. Να σαι καλά. Αφού έχεις όρεξη να ασχοληθείς και εγώ έτυχε να με εξυπηρετεί κάτι τέτοιο με χαρά μου να σε βοηθήσω και παραπέρα (ως χρήστης δλδ να σου πω τυχόν παρατηρήσεις).:T:

Link to comment
Share on other sites

Μικρη επισήμανση

Το μισό user interface είναι στα ελληνικά το άλλο μισό στα αγγλικά

ναι το σκέφτηκα κάποια στιγμή αλλα το προσπέρασα χωρίς να το σκεφτώ.... Θα το διορθώσω , το θέμα είναι να το κάνω καλύτερα στα Ελληνικά ή Αγγλικά?? :confused:

Y.Γ. malware kτλπ δέν είναι(το ξέρω απο πρώτο χέρι :D ) δε ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το κάθε av αλλα προφανώς δε το βγάζει σαν αναγνωρισμένο ιό αλλα σα 'πιθανή απειλή' ?Ίσως επειδή είναι πολύ πρόσφατη εφαρμογή και δεν έχει ξανα-αναγνωριστεί?

:T:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες να μπλέξεις με resource files τοτε απλώς φτιάχνεις 2 versions για ελληνικά και αγγλικά.Μην ξεχάσεις να μεταφράσεις στα αγγλικά και πιθανά μηνύματα λάθους

To έχω ήδη αλλάξει σε αγγλικά (και ενημερώσει το λινκ)! Μάλλον θα το κάνω με resource ώστε να μη χρειάζεται να ενημερώνω και τις 2 εκδόσεις σε περίπτωση αλλαγών...

Εδώ πάντως δε μου είπε τίποτα το mse (αναβαθμισμένο στην τελευταία έκδοση, και με τα τελευταία virus definitions)

:T::T:

Link to comment
Share on other sites

oops bug :p

Settings -> Set filename επιλογή στον επόμενο dialogue που κάνεις popup αν πατήσεις Cancel λέει Invalid Filename ακόμα και αν δεν το έχω αλλάξει από το προεπιλεγμένο

Στα File Options στο κεντρικό παράθυρο τα tooltips των labels που δείχνουν το Output directory και File Name(ειδοποιήσεις) είναι στα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

oops bug :p

Settings -> Set filename επιλογή στον επόμενο dialogue που κάνεις popup αν πατήσεις Cancel λέει Invalid Filename ακόμα και αν δεν το έχω αλλάξει από το προεπιλεγμένο

Στα File Options στο κεντρικό παράθυρο τα tooltips των labels που δείχνουν το Output directory και File Name(ειδοποιήσεις) είναι στα ελληνικά

Sfixed :p:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.